Viedumu Vietne ar Sandi

2010-11-21

Valsts budžets 2011.gadam

Filed under: Politika, Sadzīve — Sandis @ 13:56

Laika trūkuma dēļ nevēlējos pētīt šos jautājumus, bet beigās mani pārliecināja ieskatīties šajā jautājumā, argumentējot par daudzām neskaidrībām saistībā ar valsts plānoto. Rezultātā es mazliet papētīju dažus rādītājus un pārdomās dalos šajā ierakstā, varbūt iegūšu vairāk informācijas no komentāriem.

“Dombrovska” valdība jau nesen pārsteidza, paziņojot par PVN likmes pacelšanu par 1%. Ja ar smadzeņu krokām vēl viss kārtībā, tad arī atceramies mazliet senākus notikumus pirms vēlēšanām, kad “Vienotība” solīja nodokļus necelt. Jau tad, manuprāt, saprātīgi cilvēki tāpat apzinājās, ka nodokļi tiks celti, tomēr šobrīd vadošās partijas paziņojumus tagad var tulkot kā tiešu melošanu vēlētājiem. Šis raksts tomēr nebūs tieši par šo te paziņojumu celt PVN.

Nesen “Vienotības” mājaslapā parādījās kāds prezentāciju materiāls, kas apzīmēts ar Finanšu ministrijas logo. Nosaukums ir pārāk garš, bet 17. novembrī radītais materiāls satur dažādus smukus grafikus un skaitļus par nākamā gada budžeta piedāvājumiem. Tā kā “Vienotības” pārstāvis ir Finanšu ministrs un prezentācija ir Finanšu ministrijas vārdā, man nav iemesla ticēt, ka prezentācija ir radīta ārpus Finanšu ministrijas.

Vispirms manu uzmanību pievērsa IKP kāpuma grafiks “salīdzinošajās” cenās. Manā uztverē grafiks ir ārkārtigi maldinošs, jo visa aprēķinu bāze balstās uz salīdzinājumu ar iepriekšējā gada attiecīgo ceturksni. Grafiks pats priecīgi attēlo “izkāpšanu” no bedres, lai gan, ja ņem vērā “salīdzinošo” aprēķinu un tur redzamos skaitļus, ir skaidrs, ka esam “bedrē”. Visi procenti, kur ir vērojams “šķietams” kāpums, ir attiecināmi pret iepriekšējo gadu kritumu, tātad reāli, piemēram, -16% + -6% = -22%. Izmantojot csb.gov.lv, var iegūt IKP faktiskajās cenās, kur redzams, ka IKP salīdzinoši krīt ar izņēmumu pēdējos mēnešos vērojot minimālu izaugsmi. Tiesa, 1 miljardu mazāk (~3,1) par 2008. gada līmeni (~4).

Manuprāt, vislabāk ekonomisko situāciju parādītu viena iedzīvotāja darba ražīgums. csb.gov.lv piedāvā trīs būtiskus grafikus, lai veiktu aprēķinus un secinājumus par darbaspēku un tā devumu ekonomikai – darbaspēka apjoms, iekšzemes kopprodukts un darba vietu skaits. Izpētot šos grafikus, nonācu pie diezgan bēdīgiem secinājumiem. Pēc Pilsonības un migrācijas dienesta datiem, valstī ir 1,4 miljoni darbspējīgo iedzīvotāju. Pēc darba vietu skaita, šobrīd valstī ir 776 tūkstoši darba vietu. Pēc Eurostat datiem, šī gada jūnijā bezdarba līmenis bija 19%. Tie ir 226 tūkstoši, kas reģistrējušies Nodarbinātības aģentūrā. Vai varu minēt, ka aptuveni 500 000 cilvēku ir atstājuši Latviju?

Darba ražīgumu aprēķināju pa ceturkšņiem izdalot faktisko IKP ar aizņemto darba vietu skaitu. Secinājums: neskatoties uz darba vietu samazinājumu un IKP kritumu, darba ražīgums nav mainījies. 2008. gada pirmajā pusē viens cilveks pusgadā saražoja 7,7 tūkstošus no IKP. Aptuveni tikpat (~7,8) viens darbinieks ir saražojis arī 2010. gada pirmajā pusē, tāpat kā 2009. gada pirmajā pusē(~7,6). Manā uztverē šīs izmaiņas ir pārāk mazas, tāpēc arī uzskatu, ka ražīgums nav mainījies. Toties ir samazinājies IKP un aizņemto darba vietu skaits. Ja reiz 1,2 miljoni darbinieku katrs saražo x preces, bet 770 tūkstoši katrs saražo arī x preces, tad formula valsts labklājībai ir vienkārša – eksportējam ķīniešus un ražojam x preces par zemākām izmaksām. Cits veids būtu iedziļināties jautājumā, kāpēc darbinieku produktivitāte ir tik zema un vai valsts patiešām atbalsta tos uzņēmumus, kas dod augstu pievienoto vērtību.

Visnesaprotamākais apgalvojums no prezentācijā minētā bija nākamā gada budžeta izdevumi. Prezentācijā un oficiālajos finanšu ministrijas datos tie ir ~4,9 miljardi latu uz 2011.gadu. Skaitlis pats par sevi nav slikts, atskaitot faktu, ka 2010. gadā budžeta izdevumi bija ~4,2 miljardi latu un notiek nodokļu palielināšana reizē ar ministriju izdevumu samazināšanu, lai tikai samazinātu kopējos izdevumus… Tātad valsts gatavojas taupīt un ierobežot savus tēriņus tērējot par 700 miljoniem vairāk naudas nekā tagad? Pie konsolidācijas datiem budžeta izdevumu apmērs bija minēts pat 5 miljardi. Ja tā ir taisnība, tad kāpēc tiek palielināti nodokļi un ministrijām apcirpti izdevumi? Vai arī kur tiks izlietots papildus 1 miljards latu negadīto izdevumu?

1 komentārs »

  1. Johaidi, nopietni esi pastrādājis. Ceru kā šis raksts iespaidos kādu lēmumu pozitīvā virzienā 🙂

    Komentārs no Māris — 2010-11-25 @ 10:47


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: