Viedumu Vietne ar Sandi

2010-11-1

OpenOffice izlemj atstāt vairāki brīvprātīgie

Filed under: Tech — Sandis @ 23:40

Ir tāds atvērtā koda projekts OpenOffice.org, kas ir uzskatāms par otro lielāko biroja lietojumprogrammu projektu pasaulē. Pirms kāda laika to sāka sponsorēt divi lieli IT pasaules milži – Sun un Oracle. Jau tad bija diezgan pamatīgas šaubas, kas gan var izveidoties no šādas sadarbības. Uzņēmumiem bija cits skatījums uz projekta nākotni, lai gan tas nebūt uzreiz nenozīmēja, ka projekts no tā kautko zaudēs. Ik pa laikam pēc tam tika skaļi publicētas ziņas, ka tādu vai šādu iemeslu dēļ OpenOffice.org projektu atstāj dalībnieki, netieši vai tieši norādot uz nesaskaņām starp organizāciju mērķiem un projekta pamatnostādnēm.

Šī gada 31. oktobrī, native-lang sarakstes grupā tika publicēta vēstule, ko bija uzrakstījusi Jacqueline Rahemipour, Vācu valodas atbalsta līdzvadītāja. Vēstules saturs ir salīdzinoši garš, bet ziņa salīdzinoši vienkārša: mēs, 33 cilvēki no OpenOffice.org projekta, atstājam savas lomas šajā projektā.

Lielākoties “IT ziņās” tiek izplatīta ziņa, ka OpenOffice.org projektam tas ir liels trieciens utt. Mana versija – tas tā nav. Iedziļinoties native-lang sarakstē un tajā vēstulē, skatījums uz notikušo uzvedina uz savādāku scenāriju. 33 cilvēku aiziešana no atvērtā koda projekta, protams, ir liels trieciens. Taču tikai viens no šiem cilvēkiem ir programmētājs. 32 cilvēki nodarbojās ar tulkojumiem un lietotāju komūnas dokumentu izstrādāšanu. Turklāt, šķiet, visi šie cilvēki ir vācieši (kā jau no vācu valodas atbalsta grupas). No vienas puses tas ir liels trieciens, ka savas vietas atstāj arī šādi speciālisti, taču tas nebūt neliecina, ka OpenOffice.org taisās mirt. Tiesa, jautājums, vai OpenOffice.org spēs saglabāt savu popularitāti, piemēram, daudzu neangliski saprotošo lietotāju vidē, kļūst aktuāls.

Palasot to pašu saraksti, atradu interesantu un ļoti plašu publisko saraksti starp native-lang vadītāju Charles H. Schulz un “vadītāju” Louis Suarez-Potts. Principā, Louis 14. oktobrī uzrakstīja skaļu vēstuli, sakot, ka Charles ir jāatkāpjas interešu konflikta dēļ un tajā paša vēstulē sevi nosauca par jauno native-lang grupas vadītāju. Tas izraisīja gan vairāku dalībnieku neapmierinātību par visatļautību, gan arī vairāku tulkotāju, piemēram, Katalāņu un Arābu valodas tulku atkāpšanos no saviem pienākumiem, tā arī paša Charles H. Schulz atkāpšanos no amata. Ja neuzminējāt, Charles bija brīvprātīgais, bet Louis – Oracle cilvēks. Formālais interešu konflikts – Charles bija nodibinājis Document Foundation, kas bija konkurējošais projekts OpenOffice.org. Par to, kas ir Document Foundation es nerakstīšu – galvenais, ka tas ir projekts, kas dibināts, lai turpinātu idejas, kuras nav iespējams attīstīt Oracle līdzdalības pie OpenOffice.org dēļ.

Tas, ka OpenOffice.org projektā ir nesaskaņas, bija zināms. Intereseanti ir tas, kurp esošais un jaunais projekts – Libre Office – attīstīsies. Izskatās, ka daudziem brīvprātīgajiem nepatīk sponsoru vadības stils. Tā rezultātā viņi izvēlas atstāt projektu un nodoties jauna projekta izveidošanai. Savukārt, OpenOffice.org projekts paliek bez brīvprātīgajiem, kas nozīmē gan sponsoru vēl lielāku ietekmi projektā, gan arī nepieciešamību ieguldīt vairāk līdzekļus trūkstošo elementu aizstāšanā, ja viņi vēlas turpināt projekta sekmīgu turpināšanos. Ja sponsori izvēlēsies nepalielināt finansējumu, tad projekts var sākt buksēt un sponsori var sākt novērsties. Ja viņi izvēlas palielināt savu atbalstu un finansējumu, tas var nozīmēt gan OpenOffice.org komercializēšanos kā, piemēram, maksas versiju, jo šaubos vai sponsori vēlēsies zaudēt vairāk naudas iegūstot pretī mazāk vai tikpat cik līdz šim.

Kas attiecas uz Libre Office – šim projektam būs jāattaisno sava eksistence. Neviens jau tā skaidri nenorāda, kas ir tie punkti, ko ļaunie sponsori kavēja un cik loģiska ir šo ierosinājumu atteikšana, kuri bija tie nesaskaņu veicinātāji.

Advertisements

3 komentāri »

 1. omfg, cik jūs visi lēni. un pie tevis parādās, kad pie poda parādījās. gh.

  Komentārs by e — 2010-11-2 @ 2:15

  • Nu gan. Es neesmu tāds frīks, kā te dažs labs, kas sēž visu dienu pie neta un raksta blogā stāstiņus. Tāpat kā coollynx, atnāku vakarā no darba mājās, pārlasu pa dienu saražoto un izsaku savu viedokli tēmā, par ko vēlos rakstīt. Kāpēc pats neievietoji kādu ziņu ātrāk?

   Komentārs by Sandis — 2010-11-2 @ 8:56

 2. Es vairāk par to, ka tas viss iekustējās jau pirms mēneša. Bet ok, par 33 developeriem ir jaunāki jaunumi (lai gan arī trīs dienas veci). Es par to, ka uzrakstīji uzreiz pēc Coolynx, nevis jebkurā šo trīs dienu laikā. Protams, pieļauju, ka jums abiem ir cita auditorija, tomēr mazliet sakaitināja. Varbūt par asu reaģēju, tādēļ atvaino. Jebkurā gadījumā, savu pozīciju izskaidroju un ceru, ka saprati arī mani.

  Komentārs by e — 2010-11-3 @ 2:43


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: