Viedumu Vietne ar Sandi

2010-08-4

Neapmaksāta politiskā reklāma – par ko balsot?

Filed under: Politika — Sandis @ 1:32

Kā skatos, tad laacz.lv ir atvēris politiskās reklāmas tirgu, publicējot “Pēdējās partijas” programmu. Tā ir interesanta, piekrītu. Tomēr, es nepiekrītu kopējam laacz un dažu citu komentētāju viedoklim, tāpēc centīšos to pamatot. Un kāpēc aprobežoties ar dažām partijām – apskatam tad uzreiz visu partiju piedāvājumu uz 2. oktobra vēlēšanām. Protams, subjektīvi, jo man jau ir izveidojies viedoklis par kuru partiju balsot, ko arī varēs noprast tālākajā tekstā. Tas gan man neliedz dalīties ar saviem iespaidiem par citām partijām un kāpēc es esmu izvēlējies tieši šo partiju pār citām.

Uzmanību, turpmākajā tekstā sagaidāma politiska reklāma, nelasi, ja neinteresē. Teksts var tikt papildināts.

Es laikam dzīvoju tajā informācijas telpā, kas uz nākamajām vēlēšanām gatavojas neiet, pamatojot to ar “protesta balsojumu”. Tikai, šķiet, šīs personas nespēj skaidri paskaidrot, pret ko tieši viņas protestē. Slikta valdība, vilšanās partijās (vai arī konkrētās partijās), neticība par savas balss vērtību. Ja cilvēks sagādā sev sliktus apstākļus, pēc tam negrib pat pirkstu pakustināt, lai tos mainītu, bet māk vaimanāt, tad viņš ir mazohists. Vēl tiek piebalsots, ka balsot jau nav par ko, ka tie paši vecie balsojamie jau turpat vien ir. Vai tu pats biji aizgājis ar draugiem un nodibinājis partiju, lai būtu jauni vārdi? Vai tu biji aizgājis kaut vai tikai paklausīties ko un kā runā tavas apdzīvotās vietas jebkuras partijas filiāles kongresā? Visdrīzāk nē. Ja nav laika, tad nav ko žēloties – kas gribēja, tie pieteicās. Un protams, ka starp tiem, kas pieteicās būs tādi, kas nepatīkami izcelsies.

Vēl viena sērga, ko es dzirdu ir “vajag jaunas sejas”. Nevaru vien beigt brīnīties par cilvēku tuvredzību – nepieciešama jauna seja, lai nebūtu vecā-sliktā-seja un es varētu nobalsot. Tas nekas, ka katras vēlēšanas sarakstos ir pāris nekur neredzētas sejas un pat gadās tādi, kas tikko pabeiguši vidusskolas. Nez kāpēc vēlēšanās parasti uzvar tie “vecie”. Nez kāpēc jaunajām sejām nav plaša publicitāte. Nez kāpēc cilvēkiem šķiet, ka vieglākais risinājums ir izmest vienu un nolikt pavisam citu vietā, lai tikai nebūtu saistīts ar iepriekšējo.

Pieejam jaunajiem no otras puses. Pieņemsim, ka tu esi tikko svaigi iebalsots “jaunais”. Tev ierāda vietu plašā zālē ar 100 krēsliem un ļauj spiest podziņu. Tev ir vēl pāris kolēģi – partijas biedri un vēl pāris kolēģi – citu partiju biedri. Kā tu atbildētu uz pirmo interviju ar asiem jautājumiem, tikko pēc balsojuma? Kā tu rīkotos, ja ierēdnis tev argumentēti pamatotu kāpēc jāatbalsta konkrēts lēmums, kas ir pretrunā ar tevis solīto? Kā tu uztvertu kolēģu ietekumu grūtā brīdī risinot kādu problēmu? Protams, ar laiku tu iemācītos tikt ar šīm situācijām galā, bet tavs tēls būtu kļuvis nepārliecinošs un tu jau būtu rindā starp sliktajiem. Jo lielākus sūdus tu ievārītu, jo vairāk tevi atcerētos. Var pārmest, ka pieredzējis politiķis ir slikts, bet svaigs politiķis var būt arī nesagatavots un nenobriedis, kas viegli pakļausies varas līkločiem un samaitāsies. Cilvēki jālaiž pie varas ar sagatavošanu un kļūdām, bet pamazām.

Tagad mazs apskats par partijām:

Gandrīz vienādas partijas SC / ZZS / TP / LPP / PLL.
Neskatoties uz to, ka šīm partijām ir atsevišķas programmas un arī cilvēki nepārklājās, mani nepamet sajūta, ka tās ir identiskas. Tas, kas rakstīts to programmās un pat tas, ko saka šo partiju pārstāvji, bieži nekādīgi nesavienojās ar reāliem faktiem. Oligarhu vai citu ieinteresēto personu ietekme šo partiju procesā ir tik liela, ka sanāk, ka visi ievēlētie pārstāv kādu konkrētu personu X un izpilda katru tās gribu. Un ja vēl ik pa laikam pavīd informācija, ka šīs X-personas vai saistītās sejas ir iesaistītas dažāda veida “uzmešanās”, “shēmās”, “zagšanā”, “korupcijā”, pie tam pat tādā līmenī kā citu valstu tiesas, mans saprāts saka, ka pie pilnas apziņas un skaidrā prātā es nevaru balsot par nevienu no šiem veidojumiem. Šajās organizācijās redzu maz no partejiskuma, drīzāk par tautu nedomājošu karaļu lojālu klubu biedrus.

PCTVL
Kāpēc es šitos izliku atsevišķi no iepriekšējā bloka? Varbūt kādam viņi šķiet kā sliktā partija, bet man katrā ziņā ir viedoklis, ka šī ir ideālistu partija. Jā, viņiem ir “interesanta” programma, kas orientēta uz krievu elektorātu. Varbūt arī viņiem ir kāds misters X, taču, cik es vēroju, šī partija ir kļuvusi vājāka un neinteresantāka par SC, kā rezultātā tajā var vairāk izcelties tie, kas cenšas panākt dažādu ideju virzīšanu. Iespējams, ka es smagi maldos un šī partija ir vienota ar SC. Man ir aizdomas, ka PCTVL būs grūti pārvarēt 5% barjeru.

“Par prezidentālu republiku”
Šajā partijā man nepatīk pati galvenā ideja – vēlēts prezidents kā valsts galva. Pārfrāzējot no viņu programmas – kā panākt, lai prezidents, kas iecels profesionālus un atbildīgus ministrus, pats būtu profesionālis un ar atbildības sajūtu? Pie tam parasti vēlēšanās Latvijā uzvar kautkādi neģēļi un sliktie politiķi. 🙂
Programma arī satur vairākus uzsaucienus, ka samazināsim tos un šitos nodokļus, kas, protams, ir skaisti, bet situācijā, kad netiek aprakstīts ko darīt, kad būs jāsāk atmaksāt parādi vai jāsamazina sociālie tēriņi zemāku ienākumu dēļ. Pie valsts pārvaldes reformas neatradu piezīmi, ka tiktu reformētas vai efektivizētas ierēdņu armijas, tā vietā tikai vairāk tēriņu ar obligātu politiķu pašreklāmu.
Rīgā numur viens ir Guntis Šēnhofs – basketbola skolas “Rīga” galva.

Vienotība
Šī ir tā partija, par kuru esmu šobrīd domājis balsot.
Kas man aizķērās programmā sliktā nozīmē – kā viņi gatavojas nodrošināt patentbrīvus medikamentus, kā viņi domā iejaukties universitāšu starptautisko statusu novērtējumos, kāpēc dot priekšroku valsts konkursos godīgi nodokļus maksājošiem uzņēmumiem – kā atšķirt pārmaksātu piedāvājumu ar apmaksātiem nodokļiem un kā novērtēt maksāšanas godīgumu, nodrošināt 1,1 milj darba vietu 4 gados – pat Šlesers sola tikai 60 000, kā piespiest pacelt izglītības līmeni virs Eiropas vidējā arī gadījumos, ja skolās mācās cilvēki ar iq<100 – pazemināt kritērijus?
Kas man ļoti derdz – cik ļoti šai partijai patīk sevi pozicionēt kā "labajiem" pret "sliktajiem", veidojot paranoju uzdzenošas reklāmas kampaņas. Iespējams, valsts ir sačakarēta un "sliktie" patiešām ir, taču, ja sliktie arī saka, ka viņi ir "labie", tad šāda pozicionēšanās nekam neder un mulsina vēlētājus. Tiešām nav labākas tēmas?
Kāpēc es balsošu: atskaitot strīpainus uzvalciņus un neveiksmīgus likumprojektus, šai partijai nav lieli skandāli vai aizdomas par plašiem koruptīviem darījumiem un shēmām. Jā, ik pa laikam atskan saistība ar uzņēmējiem, piemēram, Belokoņa banku un tās darbību atmazgājot austrumu miljonus, vai arī tagadējie nesenie apvainojumi par nelietderīgi tērētu naudu pētījumos. Taču tādu lietu, kā "hūte stāv aizkulisēs un saka, ko darīt" nav. Protams, ka viņi visi nav balti un pūkaini un noteikti viens no viņiem visiem dara sliktākas lietas par citiem, bet tas nav manāms. Varbūt labs PR, tad es esmu uzķēries.

"Ražots Latvijā"

Partijas kandidātu sarakstā atradu Agra Sūnas vārdu, kurš gribēja dibināt partiju "Solidaritāte" un sacēla diezgan lielu troksni publiskajā telpā, taču partiju nodibināt neizdevās. Kā saprotu, tad šī partija ir vairāku tādu kustību apvienība, kas sanākusi, lai kopā kandidētu uz vēlēšanām un izpildītu minimālos normatīvus.
Programma stāsta, ka šī partija vēlas Latviju virzīt par policejisku fabriku. Vairāk policistu, tehniskās izglītības prioritāte un Latvija kā industriāla valsts. Es gan nesaprotu, kas domāts ar gāzes, degvielas un elektroenerģijas izmaksu analīzi – kā pētījums varētu ietekmēt privātu uzņēmēju biznesu. Partija arī zinot, kas ir Latvijas Nokia un vēlas Policijas akadēmijas atjaunošanu.
Žēl, ka partija nevēlas risināt dzimstības problēmas, vismaz ne programmas prioritātēs, kur tā orientējas uz pensijām.

"ATBILDĪBA – sociāldemokrātiska politisko partiju apvienība"
Vai LSDSP ar draugiem.
Diemžēl neiespringu analizējot viņu programmu. Virspusēji: vairāk sociālās labklājības, mazāki nodokļi.

"Tautas kontrole"
Nav nekāda sakara ar Sudrabu un Valsts kontroli. Sarakstā nav plaši pazīstami cilvēki – tomēr, atsevišķiem kandidātiem ir pieredze pašvaldības deputāta darbā un dažādās biedrībās. Tas liecina, ka reku piedāvājums "jauno seju" faniem – ir cilvēki, kuri mazliet arī sajēdz un mācēs pamācīt, kā jārīkojas.
Programma gan tāda ļoti anarhistiska. Principā nākotnē visas valsts struktūras tiktu izformētas, toties katram pilsonim būtu jābalso par visiem lēmumiem izmantojot e-parakstu. Tiktu izveidots "Hāgas tribunāls" jeb tiesa ar starptautiskiem tiesnešiem, kas izvērtētu eknomiskos noziegumus. Valsts neiekasēs ienākuma nodokli, kas, laikam nozīmēs, ka pašvaldībām būs nepieciešami citi ienākumu veidi.

Nacionālā apvienība VL/TB/LNNK
"Nacionāli" orientēta partija. Programma atstāj diezgan totalitāru iespaidu par partijas plāniem. Pirmkārt, tiks mainīti vēsturiskie priekšstati. Minimālākais, kas nāk prātā – faktu, kas izrauti ārpus konteksta, izcelšana. Maksimālais – vēstures faktu sagrozīšana. Otrkārt, mums ir liels ienaidnieks – Krievija. Ienaidnieks apspiež latviskumu, nelojāliem cittautiešiem jāizbrauc. Treškārt, ir vienlaikus jāstiprina un jāsaglabā latviešu,līvu un latgaļu valodas. (Nespēju iedomāties kā saglabāšana iet vienkopus ar bagātināšanu, kas noved pie jaunvārdiem var svešvārdu adaptācijām).
Diezgan egoistiski vērsti izteicieni par valsts kārtību, kas nosaka, ka vieni ir labāki par citiem un vēl citi nosaka, kas ir labāks un kas nē.
No personālijām un partiju veikuma, izcelšu redzamākos pārstāvjus no partijām – Dobelis un Dzintars. Dobeļa kungs ir izcēlies ar ļoti lielu riešanu no tribīnes, kas gan viņam nekādu godu nedara. Man nav zināms, ar ko šī persona vēl nodarbojas bez runāšanas no tribīnes, lietojot dažādus apvainojošus vārdus. Savukārt Dzintara kungs, lai arī pēdējā laikā demonstrē racionālu un piezemētu tēlu, man nezkāpēc nemitīgi vieš šaubas par savām vērtību skalām. Varbūt tāpēc, ka atceros senas ziņas, ka, būdams nacionālradikālās kustības VL vadītājs, viņš taisīja draudzīgas tikšanās ar citām nacionālradikālām kustībām, pret kurām viņa organizācija cīnās vēl šodien. Manā uztverē tas parāda, ka viss šīs organizācijas publiski notiekošais ir tikai pliks šovs TV kameru priekšā bez jebkādas saistības ar deklarēto.

Kristīgi demokrātiskā savienība
Šīs partija eksistē jau ļoti sen, bet labi rezultāti, šķiet, ir bijuši tikai Rīgas pašvaldības vēlēšanās. Saeimā arī ir iekļuvuši, bet tas bija pirms pārdesmit gadiem. Nevaru pat subjektīvi novērtēt, programma izskatās pielāgota no Vācijas CDU partijas.

Partija "Daugava – Latvijai"
Jauno seju fani – lūk, vēl viens saraksts bez daudz nepazīstamiem cilvēkiem. Pazīstamākais – Imants Burvis, kādreiz bija ievēlēts Saeimā no LSA saraksta.
Programma gan sastāv no vispārējiem uzsaukumiem, turklāt izskatās, ka 4000 zīmju programma ir aprauta beigās – laikam nav gatavojušies.

Pēdējā partija
Piekrītu, vēlēšanu programma ir oriģināla un arī cilvēki, kas ir sarakstā, nav standarta politiķi. Tomēr, bažas vieš elementārā aritmētika un veidošanas process.
Pieņemsim, ka cilvēki vēlas veikt protesta balsojumu un iebalsot šo partiju. Ja šī partija iegūs 51% balsu vēlēšanās, cik vietas Saeimā tā aizņems? Atbilde: 38. Ja partija iegūs 80% balsu vēlēšanās, atbilde nemainīsies. Tāpēc, ka sarakstā vairāk kandidātu nav. Plaša protesta balsojuma jēga par šo partiju pazūd.
Tātad partija orientējas atnākt paākstīties uz Saeimu. Īslandē līdzīgiem entuziastiem sanāca ļoti labi, bet LV gadījumā būs, iespējams, pāris cilvēki Saeimā. Kas darīs to pašu ko līdz šim esošie – gudri runās, neiesprings un saņems algu. Labākais joks būtu, kad pēc balsojuma par medicīnas pakalpojumu samazināšanu, Gobziņš varētu nodziedāt "man saujā benzīns".
Ko gaidīt no partijas, kas dibinājusies ballītes laikā un vēlēšanās piedalās ar mazāk kā 51 kandidātu? Manuprāt, neko dižu, diemžēl. 😦

Tā, nu lielo subjektīvo penteri esmu beidzis, varat nolikt mani komentāros.

4 komentāri »

 1. ja nolikt, tad nolikt – tu esi nelietis 😀

  Komentārs no Zandis — 2010-08-4 @ 9:11

 2. Kur tad ir tas apskats par partijām? Esi tikai burtiski aprakstījis partiju programmas un aprakstījis kkādus faktus, ko zināji par katru partiju…

  Komentārs no lolfag — 2010-08-4 @ 10:58

  • Vai nu jautātājs neredz starp kokiem mežu vai arī es nesaprotu komentāru.

   Komentārs no Sandis — 2010-08-4 @ 21:38

 3. Nuu, varētu domāt, ka Tu dzīvo kaut kādos galīgos laukos, alā, bez sakariem ar ārpasauli, ja par to, ka `mums ir liels ienaidnieks, kas apspiež latviskumu`, uzzināji tikai tagad no minētās partiju apvienības programmas.. 😀

  Komentārs no OreMan — 2010-08-10 @ 11:16


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Veidojiet bezmaksas vietni vai emuāru vietnē WordPress.com.

%d bloggers like this: