Viedumu Vietne ar Sandi

2010-07-21

Ko gan ražo Latvija?

Filed under: Sadzīve — Sandis @ 1:07

Valsti vislabāk apraksta tas, ar ko tā izceļas citu valstu starpā. Iespējams, ka, Latvijas gadījumā, tā ir dziedāšana, taču ekonomiskos rādītājos, manuprāt, tas būtu eksporta pārsvars pār importu. Ko visvairāk izdodas nopārdot no Latvijas, tas arī raksturo šo valsti. Kā arī parāda kāda tipa uzņēmumos ir vērts atrast darbu un strādāt. Plāns priekš manis šo datu ieguvei bija ziņkāre apskatīties, kam ir vislabākais noiets.

Kur gan lai es rauju tādu informāciju, ja ne Centrālās statitstikas biroja mājaslapā, apskatot pēdējo sešu mēnešu eksporta un importa rādītājus pa preču kategorijām. Iztaisot vidējo vērtību pēdējiem sešiem mēnešiem un pēc tam salīdzinot šos abus rādītājus, nonācu pie topa, kas raksturo kategorijas eksporta pārsvaru pār importu:

1. Niķeļa izstrādājumi
Šogad paspēts pārdot mantas 1 miljona apmērā, kamēr importēto niķeļa labumu vērtība ir tikai 10 tūkstoši. Tā kā Latvija manā apziņā nav slavena niķeļa iegulu valsts, tad Google search mani uzvedināja uz domām, ka šis bizness ir metāllūžņu un nolietoto akumulatoru eksports.

2. Alva un tās izstrādājumi
Izvestas mantas 409 tūkstošu vērtībā, ievestas 6 tūkstošu vērtībā. Apgrozījums nav liels, bet tā starpība… Eksportējam alvas zaldātiņus?

3. Koksne un tās izstrādājumi
Izvesti 67 miljoni, ievesti 7. Beidzot kāda normāla kategorija ar resursu, kurš ir iegūstams Latvijā. Nu jā, mežizstrāde rullē. Šī kategorija arī ir ar vislielāko eksporta summu Latvijā, tuvākais sekotājs ir dzelzs un tērauds ar 25 miljoniem.

4. Kuģi, laivas u.c. peldlīdzekļi.
Es ceru, ka tās ir kuģubūvētavas radītās preces, nevis LK izpārdotie kuģi. Eksports 1,1 miljoni, imports 170 tūkstoši. Martā vislielākā summa – 3 miljoni, pārējos mēnešos lielākoties simti tūkstošu.

5. Svins un tā izstrādājumi
Eksports 181 tūkstotis, imports 31 tūkstotis.

6. Kažokādas un to izstrādājumi
Eksports 263 tūkstoši, imports 56 tūkstoši.

7. Dzīvi dzīvnieki
Eksports 1,4 miljoni, imports 314 tūkstoši. Turklāt izskatās, ka katru mēnesi Latviju pamet dzīvnieku eksports ne mazāks par 1,1 miljonu latu.

8. Graudaugu kultūras
Zemniecība ienes 9 miljonus latu eksportā, importā aiziet 3 miljoni.

9. Varš un tā izstrādājumi
3,7 miljoni iekšā, 1,5 miljoni ārā.

10. Mākslas un antikvārie priekšmeti
10 tūkstoši eksportā, 4,2 importā. Diezgan sīciņa nozare, toties – ar atdevi. Pēc statistikas izskatās, ka pēdējos trīs mēnešos viss bizness iet uz leju un nes tikai 2 tūkstošus mēnesī ienākumos.

Pēc šīs statistikas sanāk, ka Latvija ir metalurģijas izstrādājumu zeme. Vai nu kāds kautko baigi shēmo un pārdod preces nepareizajās kategorijās vai arī tādi uzņēmumi kā Liepājas Metalurgs daudz ražo (relatīvi skatoties uz to, cik Latvijai vajag tādus resursus).

Avots.

Advertisements

9 komentāri »

 1. Vara, alvas, svina, niķeļa, un to sakausējumu eksports statistikas datos absolūti neatbilst reālajiem skaitļiem.

  Šie eksporta apjomi tiek mākslīgi paaugstināti izmantojot fiktīvus eksporta darījumus, lai eksportējošie uzņēmumi gūtu iespēju valsts ieņēmumu dienestā pieprasīt “pārmaksātā” PVN atmaksu.

  Šīs atmaksas pateicoties labi “ieeļļotai” vid darbībai arī tiek saņemtas un ir daža laba vairāk vai mazāk pazīstama uzņēmēja (un miljonāra) galvenais ienākumu avots.

  Savukārt šo eksportējošo uzņēmumu piegādātāji, kuri “piegādājot” metālu saņem PVN no eksportētājiem, PVN nomaksu budžetā neveic, bet nauda tiek vienkārši noņemta no kontiem, uzņēmumi pārreģistrēti uz bomžiem un vid’s ar laiku tiem piesaka maksātnespēju.

  Protams, šis izklāsts ir visnotaļ vienkāršots, šajās shēmās iesaistīto SIju skaits sniedaz daudzos desmitos, lai tiesībsargājošās iestādes (kas gan izprot situāciju) nevarētu vērsties pret šo shēmu autoriem.

  Tāpēc nebrīnies, ka krāsaino metālu eksports ir krietni lielāks par importu, kaut arī tos Latvijā neiegūst. Īstenībā jau nedaudz iegūst, pārstrādājot lūžņus, bet tas gan ir tikai, lai vairāk jauktu galvu VIDam.

  Ieskatam divas saites:
  http://www.google.lv/search?q=kmm+eksports&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:lv:official&client=firefox-a
  http://www.google.lv/search?hl=lv&client=firefox-a&hs=k4n&rls=org.mozilla%3Alv%3Aofficial&q=metalex+pvn&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

  Un uzmini pats, vai KMM ir kaut kādā veidā saistīts ar metalex!

  P.S. Pie vara esi nepareizi minējis iekšā/ārā.

  Komentārs by Fedja — 2010-07-21 @ 9:41

  • Atbilde uz P.S.: ar nodomu tā arī domāts: preces 3,7 miljonu vērtībā iet ārā, bet nauda (3,7 miljoni) jau nāk iekšā. Piemēram, pie 8. punkta jau ir redzams, ka graudaugi ienes naudu “iekšā”.

   Komentārs by Sandis — 2010-07-21 @ 22:09

 2. Vai varam un tā izstrādājumiem nav sajauktas puses? Tops it kā ir par eksporta (jeb `ārā`) pārsvaru..

  Komentārs by OreMan — 2010-07-21 @ 10:53

  • Nē nav. Skatīt atbildi uz komentāru augstāk.

   Komentārs by Sandis — 2010-07-21 @ 22:10

 3. ko lūdzu nozīmē dzīvu dzīvnieku eksports ?

  Komentārs by laura — 2010-07-21 @ 23:32

  • Šķirnes dzīvnieku, piemēram, suņu un kaķu pārdošana uz ārvalstīm.

   Komentārs by Sandis — 2010-07-21 @ 23:53

  • Tas nozīmē, ka tiek pārdoti gaļas lopi (aitas, kazas, govis, cūkas utt.) dzīvā veidā un transportēti uz ārvalstīm, kur tālāk tiek realizēti gaļā un tās izstrādājumos.

   Komentārs by Daiga — 2012-01-24 @ 16:59

 4. manu kaķi neviens nepārdos 😦

  Komentārs by laura — 2010-07-21 @ 23:55

  • dod šurp savu kaķi,es to gribu pārdot izdevīgi uz ārzemēm un naudiņu uz pusēm.

   Komentārs by Ansis — 2011-05-12 @ 9:42


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: