Viedumu Vietne ar Sandi

2010-07-9

Mums ejot labāk, cenas kāpjot

Filed under: Sadzīve — Sandis @ 1:23

Ko Jūs padomātu, ja es teiktu, ka ekonomika izrāda tādas veseļošanās pazīmes, ka inflācijas līmenis atkal sācis kāpt? Un ja manā vietā būtu Swedbank un Krājbankas eksperti? Iespējams, ka vispār nepadomātu, jo, kā jau, manuprāt, standarta blogu lasītājs, drošvien pārstāvat IT nozari (vai esat tuvu) un Jūs īpaši tas nesatrauc.

No šodienas ziņu lapām man likās uzstājīgs viedoklis, ka nupat atkal būs vecie laiki ar inflācijas kāpumiem. Septembrī redz būšot 4% cenu kāpums, bet līdz 2020. gadam 40% cenu kāpums. Es protams nevaru oponēt šo prognožu faktiem, ka tā nebūs – drošvien, ka uz to pusi būs. Taču uzsvars ir uz šo te “ziņu” – mums iet labāk – ko veido vairāku atsevišķu banku ekspertu dotas prognozes un secinājumi. Iespējams, ka TV arī bija sižeti, taču tos neesmu redzējis. Ziņas ir reakcija uz Centrālā statistikas biroja publicēto jaunāko informāciju par patēriņa cenu pārmaiņām, kas, manuprāt, ir gaužam neprecīza.

Nekustamo īpašumu tirgus ir sācis vārīties – pārdošanai izlikti jauni pārcenoti objekti. Acīmredzot dažiem ūdens sācis nopietni smelties mutē pēc 40% siltumenerģijas tarifu pacelšanas, kas nežēlīgi sitīs pa kabatu mums visiem ziemā, un tagad ir izdevīgākais laiks, lai uzliktu labu sākumcenu. Par to, ka cenas kritīs nav šaubu – nav jau pircēju, kas būtu gatavi nopirkt dārgāk. Pircējiem gan ir labāk – var atļauties nokaulēt vairāk. Neloģiski, ka piedāvājuma palielināšanās izraisa cenu kāpumu.

Par to ka būs 40% kāpums līdz 2020. gadam var pārliecināties palasot, ka par 40%(50%?) šoziem būs kāpums siltumtarifiem, ko izraisīs mūsu tālredzīgie plāni būt atkarīgiem no gāzes cenas un vēl palielināt šim resursam nodokļus. Krievija ir ļoti atkarīga no ienākumiem no saviem dabas resursiem, tāpēc iespēja kontrolēt vairāku valstu enerģijas tirgu ļauj bez pretestības palielināt peļņu. Tagadējais premjers un citi eksperti saka, ka šķeldas kurināmais ir izdevīgāks, bet es nesaprotu kā pavecā ziņa par atbalstu šķeldas kurināmajam savienojas ar šo ziņu.

Mums ir inflācija un izaugsme… palielinot apkures izmaksas.

Advertisements

2 komentāri »

  1. Latvijā jau viss vienmēr balstās uz “baigi vajag naudu” principa. Rīgas Satiksmei pietrūkst naudas – davai, paceļam tarifus, jo “baigi vajag naudu”, zemniekiem “baigi vajag naudu” – davai, paceļam graudu un piena cenas, tirgotājiem “baigi vajag naudu” – nav problēmu, pieliekam pa procentiņam katrai precītei veikalā…

    A “cilvēks parastais”, piemēram skolotājs, apkopējs vai pārdevējs, taču nevar aiziet pie sava klienta (t.b. darba devēja) un pateikt – sorry, vecīt, bet “baigi vajag naudu”, tāpēc turpmāk mani pakalpojumi tev izmaksās par 40 procentiem vairāk.

    Komentārs by Ilārija kungs — 2010-07-9 @ 2:02

  2. Kas tur nereāls 40% cenu kāpumam līdz 2020. gadam? Ja paskatās kādus 2005.-2009. gada datus tad tur 40% 4 gadu laikā 🙂 Savukārt 1.02^10 (ECB inflācijas mērķis ir aptuveni 2% gadā) ir 22%, puse klāt varētu būt normāla parādība LV 🙂

    Komentārs by MrSmith — 2010-07-16 @ 8:03


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: