Viedumu Vietne ar Sandi

2009-11-4

Saimnieks

Filed under: Politika — Sandis @ 23:14

Lasu apollo.lv, ka Andrejs Ēķis atbalsta vēlētu prezidentu. Neba nu viņš pirmais ar tādu ideju, savulaik pat Bojārs vecākais bija sagatavojis veselu likumprojektu, kurš neguva atbalstu. Kas mani vairāk satrauc, tad Ēķis, tāpat kā visi citi likumprojektu iesniedzēji, nesniedz fundamentālas atbildes kāpēc tas vispār ir nepieciešams.

Pieķeršos pretargumentēt Ēķa intervijā paustos punktus, jo vienkārši tie man ir jau acu priekšā un viņš nepauž neko tādu, kas nebūtu izskanējis jau iepriekš.

Prezidents ir jāvēl, jo…

… viņš ir tikai vizītkarte. Tomēr vēlēšanas pašas par sevi nemainīs “vizītkartes” pilnvaras – prezidenta postenim, tātad, ir jādod kādas papildus pilnvaras, piemēram, būt par ministru kabineta prezidentu, atcelt un ierosināt likumus. Pēc teorijas 100 deputāti tiek ievēlēti, lai viņu vairākumam būtu tiesības pieņemt veselu likumprojektu. Vienas atsevišķas personas ievielēšana ir jābūt līdzvērtīgai šādām pilnvarām. Tiesa, tiek norādīts, ka prezidents nebūs vadonis, tātad viņu norobežos no varas.

… kādam ir jābūt atbildīgam par valsts saimniecībā notiekošo. Šobrīd šāds grēkāzis ir premjerministrs, vai speciālu vēlēšanu rīkošana par galvenā grēkāža amatu jebkādā veidā var uzlabot situāciju? Tikai tad, ja apvieno šo grēkāžu amatus. Ja saglabā premjerministru, atņem viņam kādas pilnvaras un pieliek prezidentam, tad sanāk divi grēkāži un divi saimnieki. Ja ievēl vienkārši prezidentu un saglabā premjerministru ar visām viņa pilnvarām, tad nav nekāda jēga no īpašām vēlēšanām. Ja vēlēts prezidents kļūst par ministru kabineta galvu, vai viņš var atkāpties un kādos gadījumos viss ministru kabinets var atkāpties? Pārāk daudz neatbildētu jautājumu par “saimnieka” lomu.

… neeksistē varas pārmantojamība – Ķīnas vēstnieks nespējot atrast personu, ar kuru sarunāt ostas būvniecību. Pārmantojamība vairāk saistāma ar monarhiju, kur karaliskā ģimene manto varu. Demokrātijā varu pārmanto amati… un, ja nemaldos, kopš 90to gadu sākuma tā arī formāli ir. Ja domā par neformālo, kad nomainot varas partiju, nomainās kardināli un oligarhi, tad … tas jau nemainīsies ar vēlētu prezidentu. Prezidents taču drīkstēs būt (obligāti būs) partijas pārstāvis ar tādām pašām sekām kā parlamentārā republikā, piemēram, ministrs. Nu un ķīnietim derētu mācīties no lopu kāvējiem, kuri spēja izbīdīt savas lietas divās nedēļās.

… jo ASV, Francijā tā ir. Nav jau obligāti jāpasūta jaunas bikses, ja kaimiņu Jankam tādas ir. Arī Krievijā, piemēram, ir prezidents, bet par viņu, tāpat kā par Irānu, Baltkrieviju (ok, atsevišķs stāsts), Kipru, Gruziju, Moldovu, Rumāniju, Ukrainu, ir saņemtas daudz pozitīvas atsauksmes? Manuprāt, nesen tieši Gruzijas piemērs ļoti izcēlās, kad prezidents deva rīkojumu atbildēt uz provokācijām ar militāru uzbrukumu. Šobrīd tiek pieprasīta prezidenta atkāpšanās, bet viņš neatkāpjas. Arī Irānā bija nemieri pēc līdzšinējā prezidenta nākšanas pie varas un šaubām par vēlēšanu leģitimitāti.

Šajā laikā, kad visiem ļoti gribas visu reformēt, diskusiju vajadzētu vērst vairāk vai nu uz to, ko vēlēts prezidents darītu ar savu varu un ko viņš nekādīgi nevar darīt šobrīd, vai arī uz esošo vēlēšanu sistēmas uzlabošanu, piemēram, atceļot partijās sadalītu kandidātu atķeksēšanu un ievēlēšanu pēc partijas balsu skaita, nomainot to ar brīvu kandidātu izvēli no visiem sarakstiem. Visādi citādi diskusija parasti balstās uz sentimentālām vērtībām “vajag kādu, kas valdīs”, nepieciešama “stiprā roka”. Ja ievēlēsim (līdz šim esam ievelējuši) salīdzinoši vājus un ļodzīgus mugurkaulus, tad arī vēlēta prezidenta amata ieņēmējs tāds būs.

Un kā domā Tu?

Komentējiet »

Vēl nav komentāru.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Veidojiet bezmaksas vietni vai emuāru vietnē WordPress.com.

%d bloggers like this: