Viedumu Vietne ar Sandi

2009-10-1

Astoņi programmētāja līmeņi

Filed under: Izklaide — Sandis @ 8:00

8. levelis. Miris programmētājs.

Augstākais līmenis. Tavs kods ir pārdzīvojis tavu nāvi. Tu esi neatņemama programmēšanas vēstures sastāvdaļa. Citi programmētāji studē tavu dzīvi un darbu. Tu vraētu būt saņēmis Tūringa balvu, uzrakstījis ietekmīgus papīrus, izgudrojis vienu vai vairākas pamattehnoloģijas, kas ietekmējušas programmēšanas veidu. Tev nav vienkārši viena vikipēdijas ieraksta – eksistē pat vairākas tīkla vietnes, kas pilnībā veltītas tavas dzīves un darbu pētīšanai.

Tikai daži izredzētie sasniedz šādu līmeni.

Piemēri: Dijkstra, Knuts, Kejs (Knuts un Kejs vēl nav miruši, bet tiklīdz to darīs, tā iekļūs šajā līmenī).

7. levelis. Veiksmīgs programmētājs.

Tu esi labi pazīstams un veiksmīgi izveidojis ja ne vienkārši ražošanas biznesu, tad veselu industriju apkārt tavam kodam. Tu esi sev devis reālo brīvību – tiesības izlemt pie kā tu vēlies strādāt. Un dalīties šajā brīvībā ar citiem programmētājiem.

Uz šo līmeni lielākajai daļai vajadzētu tiekties. Tiesa, tikt šajā līmenī vairāk prasīs biznesa nevis programmēšanas iemaņas.

Piemēri: Geitss, Kārmaks, Hansons.

6. līmenis. Slavens programmētājs.

Tu esi slavens programmētāju lokā. Bet būšana slavenam nenozīmē, ka tu māki gūt peļņu un pats uzturēt sevi. Slavens ir labi, bet veiksmīgs ir vēl labāk. Drošvien tu strādā lielā, plaši pazīstamā tehnoloģiju kompānijā, mazā ietekmīgā kompānijā vai arī tu esi kādas programmēšanas grupas kodols. Jebkurā gadījumā citi programmētāji par tevi ir dzirdējuši un tava ietekme tiek vērtēta kā ļoti nozīmīga.

Šis arī ir labs līmenis, kurā būt, ja vien tu arī nestrādā algotu darbu.

5. līmenis. Strādājošs programmētājs.

Tev ir veiksmīga karjera kā programmatūras programmētājam. Tavas iemaņas vienmēr ir pieprasītas un tev nav īpaši jāpūlas, lai dabūtu darbu. Tavi kolēģi tevi respektē. Jebkurš uzņēmums, kurā strādā, tiek bagātināta un uzlabota ar tavu klātbūtni.

Bet cik daudz tu vari sasniegt šeit?

4. līmenis. Vidējs programmētājs.

Šajā līmenī tu jau esi pietiekami pieredzējis, lai saprastu, ka vēl neesi gana dižens programmētājs. Un tu tāds vari arī nekļūt.

Talantam bieži vien ir maz sakara ar panākumiem. Tu vari būt ļoti veiksmīgs, ja tev ir komunikācijas un biznesa spējas. Ja tu esi vidējs programmētājs un spēj ar to izdzīvot, tad tu esi talantīgs, taču ne obligāti programmēšanā.

Nenoniecini pašnoteikšanās vērtību – tā nozīmē vairāk, nekā iedomājies. Nav nekas slikts, ja tev trūkst talanta. Esi drosmīgs. Izdomā, kur tu esi spēcīgs un agresīvi tiecies pēc tā.

3. līmenis. Programmētājs amatieris.

Tu mīli programmēt un esi vai nu students vai piedalies kādos atvērtā koda projektos, vai taisi dažādus projektus vienkārši savam priekam, vai tīmekļa lapas brīvajā laikā. Tavs kods atspoguļo tavu entuziasmu un potenciālu.

Būt par amatieri ir labi tādā ziņā, ka tu vari ātri kāpt, lai kļūtu par strādājošu programmētāju.

2. līmenis. Nezināms programmētājs.

Tu esi tipiskais vispārzināmais programmētājs. Jānis Koderis (vai Jānis Krūmiņš, Jānis Bērziņš, Jānis Kalniņš utt.). Kompetents, bet neizcelies. Drošvien strādā kādā milzīgā anonīmā SuperKorporācijā. Tas vienkārši ir darbs, nekas vairāk. Nav nekā slikta šādā nostādnē.

1. līmenis. Slikts programmētājs.

Tu esi iekritis šajā profesijā bez talanta un jebkādām citām spējām. Jebkas, kam tu pieskaries, pārvēršas par sāpēm un ciešanām taviem kolēģiem programmētājiem – ar iespējamu izņēmumu, ja tavs kolēģis arī ir slikts programmētājs un jums abiem trūkst elementāru spēju noteikt, ka strādājat ar sliktu programmētāju.

Drošvien sliktu programmētāju kopdarbs ir lielākais sasniegums šajā līmenī. Šiem cilvēkiem nedrīkstētu ļaut rakstīt jebkādu kodu, bet viņi to tāpat dara.

No šejienes.

Advertisements

7 komentāri »

 1. Par 7. līmeni un biznesa iemaņām – Karmaks joprojām aktīvi programmē. Gan nopietnos un jaunākajos id Software projektos, gan ne tik nopietnos – vairāk fun un izklaides pēc. Piemēram, Wolfenstein un Doom (pirmā) ports priekš iPhone. Gandrīz pats vienrocīgi lielāko daļu darba padarīja. Pie tam smuku detalizētu blogveida rakstu par to visu uzrakstīja, un padarīja sourci publiski pieejamu.

  Komentārs by bubu — 2009-10-1 @ 12:46

  • Pie 7. līmeņa nav rakstīts, ka nedrīkst programmēt.

   Komentārs by Sandis — 2009-10-2 @ 9:26

   • Bet tu tur raksti, ka ne tik ļoti vajadzēs programmēšanas iemaņas!

    Komentārs by bubu — 2009-10-8 @ 19:59

   • Tieši tā! Lai būtu ūberprogrammeris, tev jāmāk kodēt, bet vēl vairāk tev jāmāk biznesa un sociālās prasmes. Paskaidrojot … hmm … rpg terminos – līdz šim tev vajadzēja skillu programmēšana, bet turpmāk spēlē veiksmes aprēķināšanai šī prasme tiks pareizināta nevis ar 1 bet ar 0.25 (piemēram). Savukārt skilli biznesa un sociālā koeficients turpmāk ir virs 0.25.

    Komentārs by Sandis — 2009-10-8 @ 20:15

 2. Un kurā līmenī esi tu?

  Komentārs by Zandis — 2009-10-6 @ 13:53


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: