Viedumu Vietne ar Sandi

2009-08-28

Zaudētie apskāvieni

Filed under: Filmas — Sandis @ 23:54

Šovakar apmeklēju filmu, kuru ieteiktu redzēt visiem, kuriem patīk kino. Zaudētie apskāvieni bija satriecoši negaidīts pārsteigums pretstatā tam, ko gaidīju. Šī gan nav forum cinemas reklāma, jo tas, kas viņu mājaslapā ir rakstīts anotācijā par šo filmu, ir pilnīgi nepareizi. Akcenti filmā ne tuvu nav tādi kā tur rakstīts. Arī IMDB šīs filmas apraksts ir īss un neatbilst filmai. Sižets, notikumu gaita, uzsvari, varoņi ir citi, par galveno varoni nosauktais Mateo Blanko arī ir starp viņiem, taču centrālais varonis, kas veido visu filmu, ir Mateo un Lenas attiecību stāsts ar Ernesto korekcijām.

Gulta

Pat filmas treileris, kas pazibēja pirms iepriekšējām filmām, neliecināja par filmas kvalitāti. Likās – kautkāds Eiropas kino, tāds padrūms, vienmuļš, ar neizsekojamu un abstraktu sižeta līniju. Nepareizi. Gan treileris, gan filmas anotācija nesniedz absolūti nekādu priekšstatu par filmas dziļumu. Tagad, kad esmu redzējis filmu, treileris liekas loģisks, taču skatoties treileri pirms filmas tā nav.

Filmas pats sākums neliecināja par īpaši sakarīgu filmu – lēns sižets, kas mijās ar seksa ainām. Taču tad pamazām sāka pavērties plašāka aina, uzradās mīlas trijstūris, tad vēl viens, tad vēl viens un mazpamazām bija jau izveidojusies mozaīka, ar ko nemitīgi notiek dažādas izmaiņas. Bija daži paredzami sižeta pavērsieni, bet beigās daži paredzamie izrādījās aplami. Diezgan bieži daudzas stāsta nianses tika izlaistas, taču svarīgākās un pilnīgākās pareizi izstāstītas un piefiksētas. Draudzene sūdzējās, ka filmā iztrūkst attiecību attīstības – kā viņi šito darīja un kā viņi to darīja. Šī filma nav par to – tā vienkārši stāsta un pilnveido skatītājam doto notikumu labirintu, nevis īpaši detalizēti piesienas kā viņi šito darīja un kā viņi to darīja. Līdz ar to filma iet raiti, vismaz es, līdz ar pēc ievada kāpinājumu, nepamanīju, ka jau bija pagājusi visa filma.

Ja prasītu man pastāstīt par ko tad ir “Zaudētie apskāvieni”, tad es arī pāris vārdos nespētu to izstāstīt. Vēl vairāk – es sagandētu pārsteigumu skatītājiem. Bija pāris tādas vietas, kur sižets pēkšņi paņēma un pārmainīja savu gaitu pa 180 grādiem, kas tikai sakāpināja spriedzi. Šajā filmā arī bija redzams tas, ko es tik ļoti gaidu no citām filmām – ietekmi no ārpuses. Liekas, ka parasto filmu varoņi dzīvo tādā kā ietekmes burbulī. Ja kāds ir vainīgs, tad tas noteikti būs no jau apzināto vai parādīto varoņu vidus. Šajā filmā ietekme notiek arī no tiem, kas vispār nav galvenie varoņi vai arī vispār neparādās filmā. Neko konkrētāku neteikšu, jo tas sagandēs visu prieku.

Pavērsiens

Parasti, kad tiek parādīts, ka lietas ir pavisam savādākas nekā sākumā licies, tā izrādās kāda supersazvērestība, kuru superaģents (varonis, galvenais mačo) ir atkodis vai izplānojis savā ģeniālajā shēmā. Zaudētie apskāvieni izmanto šo pašu tehniku, lai krietni reālistiskāk pārvērst paranoisko shēmu par dzīves līkloci, par kura esamību tiek uzzināts savācot informāciju par notikumiem, par kuriem vienkārši nav zināms. Tā ir noticis, bet tu par to esi domājis savādāk – tagad tev ir atvērtas acis, ar kurām redzēt to neredzamo paralēlo dzīves ceļu.

Ne velti šim kino bija atzīme “SMART” jeb intelektuālais kino un ne velti pirmizrādes dienā vakara seansa laikā zāle bija pustukša. Otrajā rādīšanas dienā Inglorious Basterds zāle bija pārpildīta, bet šeit – nāk tikai īpaši nobriedušie kino mīļotāji. Tie, kas zin, kas ir režisors Almodovars, Penelope Krusa, dziļš intelektuāls stāsts bez holivudiskiem pekstiņiem.

Teikšu vēl ko, ja šo filmu rādītu pa TV, es to nenoskatītos. Taču kino zālē, kur visa uzmanība ir pievērsta filmai, tā atstāj ārkārtīgi labu iespaidu. Tāpēc, ja vien nav labi iekārtota mājas kinozāle un vēlēšanās divas stundas pievērsties šai izcilajai filmai, tad jāpaspēj aiziet uz kinozāli.

10 no 10 pīrāgiem, iesaku skriet skatīties cik ātri vien var.
Bildes no šejienes.

3 komentāri »

 1. Pieļauju, ka pilnas skatītāju zāles šī filma nepiedzīvos, jo viduvējam kino skatītājam šī filma nebūs pa prātam – ne bojeviks, ne komēdija, ne drāma, bet filma, kur nemitīgi jāseko līdzi un jālasa starp rindiņām, tas, ka nav pateikts, bet likts saprast 🙂

  Komentārs by laura — 2009-08-29 @ 8:52

 2. Noskatījāmies 🙂 patika 🙂
  No savas puses filmai dodu “plusu” par estētiskā baudīja iespēju, kā arī par emociju gammas virtuozo izmantijumu.
  Neteiktu, ka filma man šķita izteikti filosofiska vai sarežģīta, drīzāk emocionāli piesātināta (labā nozīmē), ar nesamāksloti izstāstītu stāstu.
  Nevajadzētu gan vērtēt mūsu vidusmēra skatītājus pārāk zemu. Man liekas, ka šo filmu var saprast 🙂 var baudīt 🙂 var skatīties gandrīz ikviens. Varbūt tukšās zāles apstāklis sakņojas slikta un nesaprotama treileta faktā…
  Enīvei, paldies par skatīšanās ieteikumu! 🙂

  Komentārs by minikin — 2009-09-17 @ 10:53

 3. Filma bija ļoti laba!
  Mazliet pārsteidza, ka nav ierastā angļu valoda, kas liek vairāk pievērsties subtitriem tiem kam spāņu valoda naf uz Tu, taču lieliska, jo ir kā rozīnīte uz pārejo nonstopā štancēto filmu fona!
  Tiešām laba filma, lai kopā ar kādu tuvu draugu noskatītos un pēc tam pie siltas tējas tases iztirzātu, jo filma vēl kadu laiciņu dzīvo domās arī pametot kinoteātra zāli! 🙂 iesaku noskatīties!

  Komentārs by belladiva — 2009-09-26 @ 14:54


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: