Viedumu Vietne ar Sandi

2009-08-23

Kinoteātris, tā apmeklējums

Filed under: Filmas — Sandis @ 23:39

Šajā nedēļā izdevās aplūkot dažus kinoteātra meistardarbus. Dažus iekš kino, dažus nē. Padalīšos ar savu komentāru par redzētajām filmām.

Inglorious Basterds

Pirms filmas rēķinājos, ka režisors ir Tarantino un filmas sižets ir par nacistu nogalināšanu. Ņemot to vērā, filmai vajadzēja sanākt kautkam starp izcilu meistardarbu, nevajadzīgu asinsizliešanu un melno humoru. Viss tas arī bija redzams. Diemžēl man nebija pietiekami pozitīvu emociju. Piemēram, Pulp Fiction (režisors), From Dusk til Down (aktieris, rakstnieks) bija vērojama itkā samērā bezjēdzīga vardarbība ar asinsizliešanu. Inglorious Basterds ir kā Monty Pythons miksēts ar nemitīgi atkārtotu ainu no Reservoir Dogs ar auss griešanu policistam. Šoreiz auss vietā ir skalpi. Teorētiski 1000 skalpu, bet spriediet paši.

Nav brīnums, ka Tarantino bija izteicies, ka visgrūtāk bijis atrast Hansa Landas lomas atveidotāju. Tēls ir sanācis brīnišķīgi briesmīgs. Protams, arī pārējie aktieri ir meistarīgi un perfekti veic sava tēla atveidošanu. Vispār jau tieši šis tēls ir centrālais tēls visā filmā, neskatoties uz to, ka galveno vietu itkā aizņem Breds Pits. Ar Landu sākas šī filma un ar Landu tā arī beidzas.

Visa filma sastāv no maziņiem stāstiņiem, kas savienoti kopā ar pārsteigumu katra beigās. Šķiet, ka nekas, vēl aizvien nekas un te bladāc, līķu pilns skats. Nepiekritīsiet? Sākuma aina, aina ar Ēbreju Lāča iepazīstināšanu, aina restorānā ar Landu un Šosannu, aina bārā, Landa nopratina aktrisi un kino skatīšanās (lai gan te jau viss bija skaidrs, ka sižets uzsprāgs).

Iekš filmas daļa no notikumiem grozījās ap kādu propogandas filmu. Apgalvošu, ka pēc filmas sajutos kā pats būtu skatījies tāda tipa propogandas filmu. Cik daudz cilvēku uz ekrāna nogalināja nacisti? Teikšu, ka 9 (4 no 5 Dreifusiem, 3 Bastardus, 1 aktrisi un vienu kinomehāniķi). Cik daudz cilvēku uz ekrāna nogalināja Bastardi? Teikšu, ka krietni virs 9 (vienu 12-1=11 cilvēku vienību jau pašā sākumā un beigās vēl arī veselu 350 vietīgu kinoteātri). Tā kā šī nav vēsturiska filma, bet tikai apgrābsta noteiktus vēsturiskos faktus un pavisam noteikti nebeidzas tā kā beidzas vēsture, tad ļaunie tēli ir ļauni tikai savu vēsturisko iemeslu dēļ. Tāpēc “labajiem tēliem” ir jāizceļas ar savu labvēlību un uz ekrāna jānovāc redzami vairāk, lai nacistu tēls jau atkal tiktu uzvarēts.

Melnais humors ir tik specifisks, ka es labāk to nekomentēšu – tas jāredz pašiem.

Neskatoties, ka šī ir augsta kaluma filma, ļoti besīja ārā dažādi tehniskie plānošanas un kadrēšanas trūkumi. Piemēram, ainā bārā viesmīle tika uzaicināta spēlēt ar vāciešiem spēli un bārmenis pieteicās viņai tulkot. Vienā kadrā redzams, ka meitene spēlē un bārmenis tulko, bet kad paņēma kadru uz SS virsnieku, tad viņam dibenplānā bija redzama bāra lete, pie kuras rosījās bārmenis un viesmīle, kuriem, itkā, bija jāatrodas telpas otrā pusē. Pēc tam vēl dīvaināk bija redzēt kā tēlu nepareizās pozīcijas iekļaujas tālāk sižeta līnijā. Es deru, ka kādam tagad sabojāju spriedzes ainu ar to, ka viņš savu uzmanību pievērsīs šai problēmai.

Kopumā vērtējums: pieci no desmit pīrādziņiem ar piebildi, ka tas ir tāpēc, ka šī filma mani atstāja nevienaldzīgu. Itkā laba, itkā nē, turklāt pēc tās nav tāda nosvērta vērtējuma. Tāpēc piecdesmit uz piecdesmit.

District 9

Filma, kas uzņemta par 30 miljoniem un sevi jau lielā mērā atpelnīja pirmajās divās pirmizrādes dienās. Filma, kas tiek saukta par inovatorisku un revolucionāru. Filma, kas daudziem patīk.

Tikai atbildi uz vienu jautājumu – vai TU būdams augsts (tev ir pakļauti cilvēki) darbinieks uzņēmumā, kas dod tev uzdevumu vākt parakstus, rakņātos pa citplanētiešu sūdiem, it sevišķi tādiem, kas ir ķīmiski, un čakarētu tos līdz tādai pakāpei, ka tie iepūstos tev sejā?

Viss pārējais ir taisnība. Pietiekami lēti risinājumi ar augsti efektīvu atdevi. Nepazīstami aktieri, kas sniedz labu tēlojumu. Labi datorefekti. Sižeta līnija nav jauna (varonis nonāk ķibelē, sadraudzējas ar teorētisko ienaidnieku, pāriet tā pusē un izrādās labais tēls), taču izpildījums, prezentācija un nianses padara šo par ļoti interesantu izklaides kino.

“Es atgriezīšos pēc 3 gadiem, es apsolu” – labākais teikums ar ko pateikt, ka filmai būs turpinājums.

Interesanta ir režisora pieeja dokumentālajam stilam un reālo video dokumentāciju izmantošana mākslas filmu vidē interpretējot notikumus pēc savas gribas. Dienvidāfrikāņi, kas rādās filmas sākumā, stāsta cik “tie” ir slikti un ka “tiem” būtu nekavējoši jāizvācas. Realitātē, šie cilvēki runā par aparteīda bēgļiem, kas dzīvo Dienvidāfrikas republikā tieši tajās būdiņās, kuras rādīja filmā. Savukārt režisors upuru vietā ielika citplanētiešus – un re, sanāca.

Galvenais varonis – Sharlto Copley – nemaz nebija aktieris un pirms šīs filmas viņam nebija mērķa pat par tādu kļūt. Režisors Blomkamps viņu vienreiz bija pielicis kameras priekšā kādā īsfilmā un ar to pietika.

Mans vērtējums: 8/10 pīrāgi.

Ledus Laikmets 3: Dinozauru ēra

Bērniem. 1 un 2 daļa bija daudz daudz labāka. 0,1/10 pīrāgi.

Hangover

Vasaras labākā komēdija, ja vēl kāds nav redzējis. “Fotogrāfijas” filmas beigās starp titriem arī ir labas.

9/10 pīrāgi. Obligāti jāredz.

Advertisements

2 komentāri »

  1. Ahh, un par kārtas skaitļa vārdiem vēl arvien vecās lietas.. 😦 Un nav arī tāda vārda kā `itkā`, toties tā vietā var lietot divus citus – `it` un `kā`.

    Komentārs by OreMan — 2009-08-24 @ 11:37

  2. “Hangover” ir noteikti jāredz, bet tas pie nosacījuma, ja gribas riktīgi izrēkties !!!

    Komentārs by laura — 2009-08-27 @ 15:15


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: