Viedumu Vietne ar Sandi

2009-07-10

Pirts rituāls

Filed under: Izklaide — Sandis @ 18:09

Šonedēļ vienu vakaru bija neparedzēta iespēja iet pirtī. Piekritu, lai gan nebiju informēts, kas tā būs par pirti. Sanāca interesants piedzīvojums, jo tā nebija standarta pirts, kādu ikdienā apmeklēju.

Pirts vadītāji bija Juris un Aelita Batņi. Kā es sapratu, tad diezgan atpazīstamas personas, ja tēma skar pirtslietas un to tradīcijas. Viņu autoritāti atzīst arī dažādi masu saziņas līdzekļi. Klātienē radās iespaids, ka pirtslietas ir šī pāra hobijs ārpus darba laika, kas, laikam, ir veicinājis to pašizglītošanos un pašattīstību.

Man gan pašam nav liela pieredze ar ko dalīties, ja sāk runāt par dažādiem pirts veidiem, neskatoties uz to, ka ir iets dažādās pirtīs ar dažādām krāsnīm. Parasti viss beidzas ar to, ka tiek iekurināta “kārtīga” pirts tuvu 100 grādiem, kā arī tiek “uzmests” gars, sēdēts cik ilgi var izturēt un darīts tas cik ilgi grib un var atkārtot. Protams, papildus vēl alkohols un arī klāts galds.

Šajā vakarā man sanāca iepazīties ar vēl vienu veidu, kuru varētu nosaukt par ritualizētu pirtī iešanu ar nopēršanu latviešu Jāņu tradīciju gaumē. Es gan nezinu cik daudz no pieredzētā uzskatāms par tradicionālo latviešu iešanu pirtī, jo nezinu latviskos rituālus, tāpēc man varētu par šo tēmu pasniegt jebko. Vienkārši pieņemu, ka tas ir vairāk speciāls rituāls nekā tradīcija. To var arī uzskatīt kā pakalpojumu, jo tas tiek sniegts arī par maksu.

Kopumā pirtēšanās aizņēma 5-6 stundas no kurām pirtī, kā man teica, pavadīju aptuveni stundu. Kā man vēl teica, šīs stundas laikā es attīrīju ķermeni, sasniedzu alkohola reibumu nelietojot alkoholiskos dzērienus un izbaudīju sajūtas, ko izbauda narkomāni.

Kāpēc es lietoju izteiksmi “kā man teica”? Laiku man nemērīja, bet optimālais laiks pirtī esot ne vairāk par 45 minūtēm visu vakaru pirtī, kur turējās siltums ap 70 grādiem. 60-70 grādi kopā ar lielu gaisa mitrumu esot tradicionālās latviešu pirts gaisotne. Es pārtērējos, jo vienu procedūru veicu divreiz – tāpēc man mazliet vairāk. Varbūt maldos, bet kopā pirtī vairāk kā vienarpus stundu nepavadīju (laiku neuzņēmu, bet pirtīs ar to laika izjūtu ir kā ir).

Par reibumiem man stāstīja pirms pirtis, ka būtībā šāds pirts veids ir domāts, lai atbrīvotos no stresa ar līdzīgiem rezultātiem, kādi tiek iegūti pēc alkohola un narkotiku lietošanas, vienīgi nebojājot ar tādiem draņķiem veselību – tikai pastiprinot to. Narkotikas neesmu lietojis, tāpēc salīdzināt nevaru, bet kautko līdzīgu alkohola reibumam gan varēja sajust.

Procedūras sanāca pavisam piecas – iesildīšanās, ierīvēšanās ar sāli un nopēršanās, kurai seko atdzesēšanās ūdenī un izšūpošana karstās zālēs. Izņemot iesildīšanos, katrai no procedūrām ir savi knifiņi, kurus vajag apgūt atsevišķi.

Galarezultātā izjutu nogurumu un ļoti vieglu, atbrīvotu, atpūtušos ķermeni.

Pie iepriekš nepieredzētām lietām bija “lidojums” ūdenī un šūpošanās karstās pirts slotās. Īsti korekti aprakstīt sajūtas un šo notikumu es nevaru, tāpēc labāk to nedarīšu un ieteikšu izbaudīt pašiem. Pirtošanās tiek praktizēta pa pāriem. Tāpēc to visvairāk ir iecienījuši jaunie pārīši, kas pirms kāzām nododas šai pirts kūrei. Tiesa, laikam viņi to darot pirms, bet man vismaz radās saprašana, ka vairāk derētu pēc kāzām – atpūtai. Lai gan ko es saprotu. 🙂

Tas prieks maksā 50 lati personai, ja ir pāris, jeb 100 lati diviem cilvēkiem. Ja nāk grupā pa 6 cilvēki (3 pāri), tad ir 20 lati no cilvēka. Izmaksas saistītas ar to, ka ir jāiekurina pirts, jāuztur siltums, jāatrod visas zāles, jāsasien slotas, kuras pēc tam tiek izmestas un pirtniekam jāvelta uzmanība, lai labi nopērtu. Notiek tas viss “Lielzemenēs”, Vecumnieku pagastā, bijušajā Bauskas rajonā. Sīkāka karte un informācija mājaslapā www.lielzemenes.lv.

Izklaide nav lēta, toties kvalitatīva un laba. Pirtnieks Juris, vaicāts par optimālo pirts apmeklējumu, gan teica, ka reizi nedēļā tā esot jāiet, bet es gan vairāk orientētos teikt, ka tieši šo pirts apmeklējumu vajadzētu iziet vismaz reizi, lai iemācītos trikus un apjaustu uz kuru pusi vējam jāpūš. Noder arī kā alternatīvs izklaides pasākums vienam vakaram vai arī naktij, ja izvēlas paņemt gultasvietu.

Nemaz neliegšos, ka, visdrīzāk, arī turpināšu apmeklēt ne-latviskās 100 grādu pirtis. To ietekmēs tas, ka gribas arī patusēties kopā ar pazīstamajiem cilvēkiem, kas tādas vien zin un rīko, ja vien pazīstamie nenobriedīs arī doties turp un apskatīties kā latviešiem jāiet pirtī.

10 komentāri »

 1. Tad jau visus knifus Tu tagad esi samācījies un varēsi dalīties pieredzē par lētāku maksu nekā tie 100 Ls..?

  Komentārs no OreMan — 2009-07-12 @ 21:48

 2. zelta doma Oreman 🙂 Sandis tagad varēs piepelnīties draugu vidū 🙂

  Komentārs no laura — 2009-07-13 @ 8:36

 3. Tikai pirts jāuzceļ 😀

  Komentārs no salviz — 2009-07-13 @ 12:48

 4. sīkums 😀

  Komentārs no laura — 2009-07-13 @ 13:28

 5. Nē, nu var arī vieglāk tikt cauri – izmantot kādu no parastajām pirtīm un pirtsslotām. Vajag jau tikai tos `knifus` samācīt uz kaut kā līdzīga, tad jau pēc tam katra paša ziņā, vai izmantot šīs jauniegūtās zināšanas īstajā pirtī vai nē.

  Komentārs no OreMan — 2009-07-13 @ 14:23

 6. pirts nav problēma – lai Sandis brauc ciemos 😀 (pat ja vaig citādu, piečinīt gan jau būs vieglāk kā no jauna 😀 ), tagad pat zina, kur jābrauc, Salvi un Lauras var ņemt līdzi 🙂

  Komentārs no Agzas — 2009-07-30 @ 0:08

 7. Vakar Juris Batņa stāstīja par šo pasākumu Latvijas Radio 1, izklausījās interesanti, uzreiz atcerējos, ka šāds ieraksts te reiz bijis, un izrādās – tiešām par šo pašu pirti!

  Komentārs no OreMan — 2010-01-27 @ 12:16

  • cik Edgars izrādās vērīgs 🙂 joprojām dzīvoju ar domu, ka reiz vajadzētu noorganizēt īstu pirts pasākumu, nevis pirti, kā vietu tusiņam, bet pirti kā funkciju

   Komentārs no Laura — 2010-01-28 @ 10:44

 8. Savukārt, aizvakar Juris ar Aelitu bija redzami darbojamies pirtī arī kādā LTV1 raidījumā 🙂

  Komentārs no OreMan — 2010-02-5 @ 15:58

 9. interesanti 🙂

  Komentārs no latvijasvietas — 2011-03-8 @ 2:51


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: