Viedumu Vietne ar Sandi

2009-06-18

Skolotājiem algas samazināsies par 50%

Filed under: Politika — Sandis @ 7:56

Es ceru, ka man nav jāmeklē atsauce uz šo faktu un tas ir vispārzināms. Daudzi skolotāji, kas laboja centralizētos eksāmenus, atteicās no to labošanas, kā rezultātā eksāmena rezultātu izlaboja un pārlaboja kopā tikai divi skolotāji, kas, kā sapratu, ir par maz. Skolēni varēs tagad iesniegt savus protestus un pieprasīt pārvērtēt eksāmenu rezultātus vēlreiz.

Tajā pašā laikā skolotāju arodbiedrība pieprasa izglītības un zinātnes ministres Koķes demisiju, kas izraisa histērisku žurnālistu “uzbrukumu” no valdības sēdes ārā nākošai ministrei ar jautājumiem līdzīgiem kā “vai Jūs nejūtaties vainīga” un “vai Jums nevajag atkāpties”.

Latvijā uz vienu skolotāju ir seši skolēni, bet ir tāda bauma, ka Eiropā uz vienu skolotāju ir vairāk skolēnu. Ātrumā nespēju atrast pierādījumus šādam faktam, būšu pateicīgs, ja kāds pados kādu saiti. Kā es saprotu, tad par skolotāju algām lemj valdība, tātad Izglītības un zinātnes ministrija. Tātad, sanāk, ka visus Latvijas skolotājus algo viena institūcija – ministrija.

Kā es vēl saprotu, tad šī viena institūcija nespēj noteikt kur un kādos apmēros kur šie skolotāji ir par daudz, tāpēc nespēj tos atlaist un samazina algu visiem. Ministrija arī nav pietiekami ātra un operatīva, lai samazinātu skolu skaitu un apvienotu vairākas mazās izglītības iestādes.

Es uzdrīkstēšos jautāt – kāpēc par skolotāju algošanu un skolu uzturēšanu pilnībā neatbild pašvaldība? Kā es zinu, tad ir subjektīva naudas dalīšana skolu uzturēšanai caur pašvaldībām. Bet kāpēc pašvaldība pati nevar noteikt cik skolotājus tā spēj uzturēt un kādi skolotāji tai īsti ir vajadzīgi? Piemēram, vienā novadā ir 5 latviešu valodas skolotāji un 1 ķīmijas skolotājs uz 2 skolām, bet blakus novadā ir 1 skola ar 2 ķīmijas skolotājiem un 1 latviešu valodas skolotāju. Pašvaldība varētu vilināt šo trūkstošo 1 ķīmijas skolotāju ar lielāku algu un, piemēram, dzīvokli reizē samazinot algas latviešu valodas skolotājiem, jo tie ir pārprodukcijā.

Tādējādi, ja valdība samazinātu budžetu izglītībai, pašvaldība varētu lemt kuriem skolotājiem vajag samazināt algu un kurus skolotājus pašvaldība vairs nespēj uzturēt. Kāda jēga visiem skolotājiem samazināt algu par 50%, ja ir zināms, ka ķīmijas, matemātikas un fizikas skolotāji ir retums, bet eksistē skolotāji, kuri ir pārprodukcijā. Ja nebūtu pārprodukcijas, tad nebūtu arī viens skolotājs uz 6 skolēniem. Tātad ir tādi skolotāji, kuri ir par daudz, bet ministrija nespēj viņus identificēt un samazināt. Tagad sanāk, ka visi skolotāji saņems par 50% mazāk, bet ļoti derīgie un pieprasītie skolotāji sāks apsvērt citas darba vietas.

Advertisements

6 komentāri »

 1. Nu viena tehniskās grafikas skolotāja pensijas vecumā nupatkā sniedz atlūgumu. Izdevīgāk ir saņemt tos 70% pensijas, nekā strādāt un saņemt algu.. vēl ņemot vērā, ka vasaras mēnešos to algu neviens nemaksā. Tb vasarā vispā tikai no 30% pensijas jāiztiek. 🙂

  Komentārs by Zete — 2009-06-18 @ 10:27

 2. Zete:
  vasarā maksā atvaļinājuma naudu
  Taču ir viena problēma – tehniskās grafikas skolotājai noteikti ir pamaz stundas, neatkarīgi no tā, cik lielā skolā strādā, tāpēc alga maza, tāds papildus ienākums, noteikti mazāk par 70% no pensijas, pēc 50% nogriešanas, visdrīzāk, sanāk vēl krietni mīnusos, tāpēc, pat ja tā skolotāja ir laba un kādam var iemācīt kaut ko par tehnisko grafiku, turklāt viņai patīk darbs, ekonomisku motīvu dēļ viņa to nedarīs.
  btw,
  šie “liekie” skolotāji rodas mazajās skolās, kur mācību priekšmetu skaits klasei ir lielāks par skolēnu skaitu klasē/skolā

  Komentārs by mrcrappy — 2009-06-18 @ 10:46

 3. žēl, ka tie dati par 2001/2002 gadu, taču tobrīd piem. UK un šur tur citur bija mazāk skolēnu uz vienu skolotāju, ja sapratu pareizi to grafiku. ja tendence nav daudz mainījusies, kāda S*** pēc Latvijai būtu jāpazemina izglītības kvalitāte?

  Komentārs by mrcrappy — 2009-06-19 @ 16:03

  • Nepareizi saprati – UK ir visvairāk skolotāju uz vienu skolēnu

   Komentārs by MrSmith — 2009-06-20 @ 21:09

   • Pareizi saprati tomēr 😀
    Manu komentāru var neņemt vērā un vēlos savu komentāru labošanas un/vai dzēšanas iespējas 🙂

    Komentārs by MrSmith — 2009-06-20 @ 21:11


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: