Viedumu Vietne ar Sandi

2009-06-11

Parasti brīnumi, zili brīnumi un inženieru brīnumi

Filed under: Sadzīve — Sandis @ 18:48

Raksts apollo.lv “50% Latvijas ceļu nepieciešama neatliekama rekonstrukcija” noveda mani pie pārdomām.

Faktos uzskaitīts, ka pagājušajā gadā (2008) ceļu darbiem iztērēti 165 miljoni latu. Eksperti saka, ka normālai ceļu uzturēšanai vajag 140-160 miljoni latu. Šogad plānots samazināt ceļu darbu izdevumus uz 99 miljoniem latu.

Atverot Latvijas Valsts ceļu mājaslapā bukletu par 2008. gadu, uzzinu, ka 2008. gadā kopējā ceļos ieguldītā summa ir 235 milj latu kopā ar ES finansētajiem projektiem. 2007. gadā kopsumma bija 202 miljoni, 2006. gadā – 183 miljoni, 2005. gadā – 142 miljoni.

Tātad, pie šī brīža deflācijas, pie iepriekšējo gadu inflācijas ceļu uzturēšanai atvēlētā nauda ir būtiski pārsniegusi ekspertu applēses par to, cik vajadzētu, lai pienācīgi uzturētu ceļus. Neskatoties uz iepriekšējo gadu pārfinansēšanu vēl aizvien 50% ceļu ir katastrofālā stāvoklī un gatavojas sabrukt. Vēl vairāk – tiek atzīts, ka daži ceļi spēj saglabāties 30 gadus jeb par 20 gadiem vairāk nekā paredzēts.

Divi varianti – vai nu eksperti nejēdz novērtēt vajadzīgo finansēšanas apjomu, vai arī ceļiem paredzētā nauda pēdējos gados tikusi vienkārši bezjēdzīgi pārtērēta.

3 komentāri »

 1. bezjēdzīgi patērēta 🙂

  Komentārs by laura — 2009-06-11 @ 12:00

 2. Situācija varētu būt tāda, ka ceļu uzturēšanai ir vajadzīgi 140-160 milj. LVL gadā (lai gan apšaubu, ka ar šādu summu pietiek) tad, ja ceļi, kurus ir jāuztur, ir labā stāvoklī. Šādā situācijā par šādu naudu var nodrošināt labu stāvokļa saglabāšanu veicot ikdienas un periodiskos uzturēšanas darbus.

  Līdzko autoceļi nav labā stāvoklī, tad pat uzturēšana sliktā stāvoklī prasa lielākus resursus, jo laicīgi neveicot periodoskos uzturēšanas darbus var nonākt pie situācijas, ka ceļš ir jārekonstruē pilnībā.

  Vairāk informācijas http://www.lvceli.lv/LV/?i=124 – un vajag paskatīties ne tikai info par 2007. gadu, bet arī par iepriekšējiem gadiem.

  Reālais variants ir tāds, ka joprojām ceļu uzturēšanai naudas nepietiek un ceļu stāvoklis Latvijā tikai pasliktināsies.

  Komentārs by MrSmith — 2009-06-12 @ 11:27

 3. Situācija varētu būt tāda, ka ceļu būve un apsaimniekošana ir nenormāli nepraktiska.

  Pagājušā gada laikā mēnešus 3-4 remontēja kaut kādus ielas gabalus pie Lāčplēša/Valmieras krustojuma Rīgā. Ejot uz darbu katru reizi varēju redzēt 4-5 strādniekus, no kuriem viens darbināja kādu tehniku un pārējie uz viņu blakus raudzījās rokas sakrustojuši.

  Iesaku apskatīt Monty Python “The new gas cooker” skeču, lai rastu iespaidu par ceļu būves principiem LV.

  Ak un protams arī, tam visam pa virsu lieliski iet tādu materiālu izmantošana, kas jāatjauno ik gadu, nevis teiksim, kaut vai tādu strīpu vilkšana, kuras turas gadus piecus.

  Komentārs by Grrr — 2009-06-14 @ 22:14


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: