Viedumu Vietne ar Sandi

2009-04-14

Kā gribas līdz mēnesim aizsniegties

Filed under: Izklaide — Sandis @ 2:24

Es taču bieži nerakstu par spēlēm? Turklāt datorspēlēm? Bija kautkas par Mario, bet tas nav svarīgi. Šis raksts būs par datorspēli! Tiesa, ļoti vecu.

1968. gada 16. jūlijs ir iegājis pasaules vēsturē ar faktu, ka cilvēks var atrasties uz mēness. Apollo 11 misija trīs cilvēku sastāvā ar Neilu Ārmstrongu, Maiklu Kolinsu un Edvīnu “Bazu” Aldrinu veica tobrīd aukstā kara bruņošanās sacensības galveno uzdevumu amerikāņiem pārspēt Padomju Savienību. 1991. gadā Bazu Aldrinu piesaistīja pie kādas datorspēles izstrādes par šo sacensību starp abām lielvarām un tiekšanos nolaisties uz mēness. Aldrins atļāva izmantot spēles nosaukumā savu vārdu un tā 1993. gadā iznāca “Baza Aldrina Sacensības Izplatījumā” (Buzz Aldrin’s Race Into Space). Pirmā versija bija uz disketes (-ēm?), bet gadu vēlāk iznāca arī uzlabota versija uz cd diska.

Pa lieldienām uzgāju, ka šī spēle ir abandonvare un nesen tikusi pievienota pamesto spēļu krātuvei www.abandonia.com. Novilku un pamēģināju. Iepatikās.

Iepatikās tā, ka sāku rausties pa internetu un uzgāju fanātu lapu, kas sniedza dziļāku ieskatu šajā spēlē un pat iedeva padomus spēles spēlēšanai. Kā nekā – šī spēle jau kopš savas izlaišanas ir kritizēta par savu milzīgo grūtības pakāpi un reizē slavēta kā ļoti izdevusies. Kas šo spēli padara par interesantu ir tās nelineārais attīstības sižets un milzīgā vēsturiskā precizitāte. Ir tikai dažas detaļas, kuras ir neprecīzas, lai spēle būtu pietiekami balansēta, bet tas netraucē izjust atmosfēru un konkurences elpu.

Sacensība notiek starp ASV un PSRS par nolaišanos uz mēness un tev, kā spēlētājam, ir jāizvēlas viena no pusēm un jāvada tās bāzes direktors. Spēle sākas 1957. gadā, kad tikai sākas raķešu bums un lielās sacensības – neviena valsts vēl neko nav palaidusi augstāk par zemes atmosfēru. Ar vairākām misijām ir jāpanāk, lai pēc iespējas ātrāk tiktu iztestēta raķetes palaišana, saslēgšanās, pastaiga izplatījumā, izpētīta mēness karte un citi uzdevumi. Maigi sakot – to visu paveikt ir visai grūti. Par katru veiksmīgu startu un “es pirmais izdarīju” tiek doti prestiža punkti, kas tiek mērīti pret pretinieku un doti naudas atlīdzībā, lai turpinātu sacensību. Par katru izgāšanos tiek piešķirti negatīvi presitža punkti un, iespējams, pazaudēti astronauti.

Šī spēle var būt neciešama, jo spēlētājam ir piešķirta ļoti liela neveiksmes varbūtība. Kautkam uzsprāgt vai pēkšņi kādam modulim atslēgties strāvai ir pietiekami augstas izredzes, lai pārvilktu visai attīstībai svītru. Vēl smagāk, datora vadītais pretinieks nepārtraukti krāpjas, tāpēc tiek ieteikts spēli spēlēt piešķirot sev grūtības pakāpi 1 no 3 (1 ir grūti, 3 ir tā kā nightmare kvadrātā doom terminoloģijā), bet datoram 3 no 3… kā arī nepārtraukti saglabāties.

Lai arī cik es lasīju pamācības, tā arī uz mēness nosēsties pa šīm brīvdienām nespēju. 😛 Viena liela avārija un visa mana Apollo programma tika tā norakstīta, ka sāku nožēlot pārāk ilgo nesaglabāšanos. Spēļuks bezgala jauks, it sevišķi man patīk psiholdēliskā midi fona mūzika un atvērtais daudzrisinājumu ceļš līdz iznākumam. Es tagad zinu, ka vēl bez Apollo mēness risinājuma NASA vīri plānoja, bet atlika malā vairākas alternatīvas. Piemēram, atkārtoti izmantojamo izplatījuma lidmašīnu, divas sinhronās nesējraķetes ar aprīkojumu un pilotiem vai arī tiešo nolaišanos uz mēness.

Izrādās, ka BARIS ir arī turpinājums: RIS (jeb Race Into Space). Tas ir open-source projekts beta stadijā.

Advertisements

2 komentāri »

 1. `1968. gada 16. jūlijs ir iegājis pasaules vēsturē ar faktu, ka cilvēks var atrasties uz mēness.`

  Kā tas ir – var atrasties?

  Un vispār jau pirmā nolaišanās uz Mēness bija gadu vēlāk – 1969. gadā. Ja šī ir tikai drukas kļūda, tad nesaprotams arī šķiet Tevis pieminētais datums – 16. jūlijs, jo nolaišanās notika 20. jūlijā.. Tiesa gan, 16. jūlijā notika pacelšanās no Zemes..

  Komentārs by OreMan — 2009-04-14 @ 9:52

 2. Offtopic.
  Vari, lūdzu, atsūtīt uz manu meilu kādu savu kontaktu (pietiks ar to pašu e-pastu)? Gribu uzdot kādu jautājumu par futbolu. Vienkārši šeit nekur kontaktus neatradu. 🙂

  Komentārs by Ģirts — 2009-04-14 @ 21:55


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: