Viedumu Vietne ar Sandi

2009-02-25

Zeitgeist: Addendum un kustība

Filed under: Filmas, Politika — Sandis @ 16:18

Kad es noskatījos Zeitgeist – pirmo filmu – citu un manas atsauksmes saskanēja: jā, tas ir kautkas neredzēts un interesants. Stāsts par “patiesību” aiz “patiesības” un tā tālāk. Vienīgais jautājums, kas man uzmācās pēc filmas bija: kas to taisa un ar kādu mērķi?

Noskatoties otru daļu, Zeitgeist: Addendum es vismaz radu atbildi “kas” un “kāpēc” to taisa. Filma ir popularizētājs spēcīgai idejai par mūsdienu sabiedriskās iekārtas izmaiņu nepieciešamību galveno uzsvaru liekot uz to, ka mūsdienu sabiedrība šobrīd ir nebrīva no naudas un dodas strupceļā ar savu pašreizējo attīstību. Kustība saucas “The Venus Project”, to vada 92 gadus vecais Žaks Fresko no Floridas.

Pašu filmu es neatstāstīšu, noskatieties un paši izlemiet. Pieejot ar cik nu kritisku prātu varēju, es izšķīru vairākas aktuālas problēmas, par ko norāda šī filma un kustība:

 • Ražošana, ekonomika un klientu kultūra prasa nebeidzamu ciklu – produktu, kas pēc noteikta laika būtu nepieciešams atkal (nolietotos), bet ja tiek radīts produkts, kas nav aizstājams, tad ražojošais uzņēmums bankrotē.
 • Nauda ir papīra gabaliņš kuram mēs esam uzticējušies, ka tas spēj saturēt vērtību par mūsu darba stundām, kuras mēs varam izlietot iegādājoties citus produktus, taču mums nav nekādas varas par naudas vērtības iespaidošanu.
 • Ražojot produktus, tiek rēķināts to izdevīgums naudā. Bez paša resursa, no kā ražo produktu, otra izmaksa ir darbaspēks, trešā – loģistika un ceturtā – reklāma. Orientējoties uz lielāku peļņu ražojot preci, racionālākais risinājums ir samazināt darbaspēka izmaksas automatizējot ražošanu. Ja samazinās nodarbinātā darbaspēka daudzums, tātad samazinās arī pirkt spējīgo cilvēku skaits un rezultātā zemākas ražošanas izmaksas negarantē lielāku peļņu.

Pēdējā argumenta dēļ tehnoloģijas attīstība tiek uztverta kā apdraudējums darbiniekiem, jo atņem viņiem darbavietas par ko viņi varētu saņemt atlīdzību naudā, par ko iegādāties izdzīvošanas preces. Venēras projekta futūrists piedāvā atmest naudu kā ekonomiskās sistēmas sastāvdaļu un pāriet uz resursiem bāzētu ekonomiku. Ideja paredz, ka teorētiski ieviešot pilnīgu automatizāciju ražošanā ikkatras preces cena ir vienlīdzīga nullei, tā kā visas izmaksas ir saistītas ar darbaspēka algošanu. Ja reiz katra prece maksā tieši 0, tātad nav jēgas no naudas.

Venēras projekta autors ir paredzējis arī citus labumus no šīs sistēmas un uzskata, ka viņa iedomātā sabiedrība ir labāka par pašreizējo. Viens no piemēriem ir ūdens, kas šobrīd tiek pārdots veikalos reizēm ar cenu lielāku par benzīna cenu litrā nostādot sevi kā “labāko un tīrāko”, lai gan ūdens ir pieejams par velti dabā. Uzņēmumiem kļūst izdevīgi, ja dabā ūdens ir netīrs – tad par to var pieprasīt lielāku samaksu. Radot apstākļus, kad uzņēmumiem ir izdevīgāk bojāt un graut esošos komforta apstākļus, iegūstam nebeidzamu karu par izdzīvošanu.

Pietiks teoretizēšanas, tāpat es visos sīkumos visu neaprakstīšu – ja kādam ir interese, tad šeit atrodas pdf dokuments 85 lapu garumā angļu valodā, kas apraksta kustības cēloņus un mērķus. Aprakstītā teorija ir attiecināta uz ASV problēmām, bet… domāju, ka tikpat līdzīgas ir arī mūsdienu Latvijas problēmas.

Manā uztverē gan eksistē vairākas problēmas saistībā ar šo futūrisko iekārtu. Pirmā ir acīmredzama – lai arī cik ideāla būtu šī sociālā kārtība, būs diezgan grūti pārvarēt monetāro domāšanu un pāriet uz resursu domāšanu, it sevišķi, ja tam pretosies monetārās sistēmas aizstāvji – korporācijas.
Otrā ir jau interesantāka – tiek aizstāvēts, ka planētas Zeme resursus jāizlieto tā, lai tie kalpotu pēc iespējas ilgāk, taču, ja tiek izdarīti atklājumi, tas neizbēgami novedīs pie iepriekš saražotā novecošanas un tāpat radīsies atkritumi, kurus būs daudz grūtāk pārstrādāt, jo tie būs radīti, lai kalpotu ilgi.

Visādi citādi – diezgan interesanta kustība. Starp citu, 15. martā ir pasludināta starptautiskā “Zeitgeist” diena, kurā var sarīkot kādu pasākumu par godu šai kustībai.

Advertisements

8 komentāri »

 1. Tas viss jau būtu skaisti, taču ir pilnīgi nereāli to sasniegt. Tāpat kā komunismu. Kāpēc? Cilvēka ego. Un te tu neko nevari mainīt.

  Komentārs by marksliv — 2009-02-26 @ 17:34

 2. Zeitgeistieši “Ego” skaidro kā sekas sabiedrības audzināšanai, kur viss notiek sacenšoties vienam ar otru. Viņu sabiedrībā šī sacensība tiek likvidēta, tā kā visi var darīt to ko vēlas un iegūt visu tāpat.

  Komentārs by Sandis — 2009-02-27 @ 11:52

 3. Arī drusku apšaubāmi. Principā tas tiešām izklausās pēc tā, kā mēģināja zīmēt komunismu piem. daži padomju fantasti. Un viņiem arī šādā teorētiski ideālajā sabiedrībā izdevās atrast zemūdens akmeņus.

  Komentārs by Grrr — 2009-02-28 @ 1:10

 4. Es par! Man ši doma ļoti patīk! 🙂

  Komentārs by dzeguze — 2009-03-11 @ 14:50

 5. Starp citu, nākotne var sanāk visai auglīga, ja atmet bezceri, nolemtību, svētos rakstus un citu santehnisko atribūtiku. Kā saka -viss ir pašu rokās, un ja darbs, kas pašam patīk … kāpēc lai neīstenotu tādu sabiedrību

  Komentārs by par Z-day — 2009-03-12 @ 10:14

 6. Noskatījos, patika. Parasti jau pirmais rguments PRET lielākai daļai rodas: ja vienu dienu viss būs bez maxas, tad visi momentā izlaupīs visu, ko var, un neviens neko nestrādās. Bet ja padomā loģiski – mūsdienās tie, kuriem ir tik naudas, lai varētu atļauties nopirkt pusi veikala katrā iepirkšanās reizē – viņi tak tā nedara (nu vienīgi nopērk čupu krutu lietiņu sākumā :D)! Padomājot loģiski – nav jēgas pārvērst māju noliktavā, ja var dabūt kad grib un ko grib, jāpakustina tikai slinkā pakaļa un jātiek uz veikalu.
  Otrs par strādāšanu – te nu gan ir problēma. Ne visus melnos un neinteresantos darbus vēl var aizstāt ar tehnoloģijām, tā ka nez, kā būs ar pliku entuziasmu.
  Un kā veikt pāreju uz beznaudas ekonomiku? Vispirms vajag vismaz vienu “demo” pilsētu, kas to dara, bet tā kā pārējā pasaule vēl būs vecā, šāda “beznaudas demo” izveidošana varētu maksāt briesssmīgi dārgi. Vajag sponsoru, kurš ir ar mieru izdot lielas naudas summas zinot, ka pretī nesaņems ne santīmu.
  Bet ir viena vieta, kur jau eksistē pamatīgs darbs bez algas – Open Source programmatūra (izņemot, protams, korporāciju sponsorētos Open Source projektus).

  Komentārs by mix — 2009-03-21 @ 14:10

 7. Interesanti – Latvijā tāda kā domubiedru grupa šai kustībai ir ? Interesētu pieslēgties

  Komentārs by Bloks — 2009-07-27 @ 16:23

 8. Visi gribēs dzīvot paradīzē-siltumā, bet kurš strādās, piemēram jūrā ķers krabjus, iegūs rūdu un citus smagus nepatīkamus darbus. Bez kariem neiztikt un vēl karš par sievietēm. Utopija, kāds atkal grib nogrābt cilvēku prātus un uztaisīt revolūciju

  Komentārs by Jānis — 2009-11-2 @ 23:38


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: