Viedumu Vietne ar Sandi

2009-02-6

Par Domburu, Godmani un Rūzveltu

Filed under: Politika — Sandis @ 18:31

Ivars GodmanisVakar līdz diviem naktī (vai arī līdz šī rīta diviem) skatījos caur internetu “Kas notiek Latvijā?” šonedēļas atkārtojumu. Tā pa pusmiegam mani pārņēma daudzas atziņas, ko es varbūt vai itkā pamanīju no redzētā.

Godmanis bija kā lādzīgs vīrs, kas grib darīt labu, taču nespēj, jo problēmu ap viņu ir tik daudz, ka viņš nespēj tās atšķirt, sakārtot, izvēlēties un pieņemt labāko risinājumu. Ir grūti piedāvāt jebkādus risinājumus, jo Latvijas ierēdniecības labākās tradīcijas ir nepublicēt visus datus un tagad krīzes laikā tas it sevišķi atspēlējas radot paniku no informācijas vakuuma.

Domburs ir šovmenis (sliktā nozīmē), kas grib izspiest tikai to, ko viņš grib dzirdēt. Tas nav slikti, ja tie pārējie viesi ir politiķi, kuriem patīk izplūst garos teikumos īpaši neko nepasakot, bet, ja pat šajos tekstos, kas tikai paglāsta faktus, politiķis pasaka šos faktus, tad ir vērts to muldamgabalu dzirdēt, lai varētu izdarīt secinājumus. Šajā gadījumā es atsaucos uz Dombura un Godmaņa vārdu apmaiņu aptuveni uz pārraides beigu daļu, kur Godmanis skaidroja kam ir paredzēts izlietot aizdevumu. No šīs te sarunas es pirmoreiz uzzināju, ka valdība no sākuma bija gribējusi un domājusi saņemt SVF kredītu, lai atbalstītu ekonomiku, bet SVF šo kredītu ir piešķīruši ar noteikumu izlietot to tikai budžeta lāpīšanai un banku atbalstīšanai. Es ceru, ka es pareizi sadzirdēju un sapratu, ko Godmanis tur minimāli paspēja izstāstīt.

Zalāns no TP, Vējonis no ZZS vienkārši nobālēja, jo neko jaunu nepateica, pat neradīja iespaidu, ka kautko saprot. TB/LNNK gan vilka uz radikālo pusi. Gaidāmais radikālis Raivis Dzintars, savukārt, pateica konstruktīvu un nacionāli orientētu ierosinājumu, tāpat kā LSDSP Jānis Dinevičs. Opozīcija parlamentā gan neiepriecināja, izņemot Ušakovu, kurš, vismaz man pirmoreiz dzirdot, aizstāvēja PVN samazināšanu. Ušakovs, Kalniete, Kampars un Loskutovs vairāk tiešām runāja par amatu pārdali nekā ko ar tiem amatiem darīs. Tas, ka koalīcijas pozīcija šobrīd bauda nepopularitāti un tātad tiek apzīmēti kā “neko neprotošie”, nenozīmē, ka opozīcijas personas ir uzskatāmas par zinošajiem. Tiesa, es varu piekrist, ka daudzi tā uzskata un tāpēc šāda lomu spēlēšana ir attaisnojama no PR viedokļa. Mani gan tas kretinē.

Nesakarības vienkārši spiedās ārā pa visiem stūriem. Sākot ar Godmaņa izteiksmi, ka viņš visu zin un tie citi neko nepiedāvā, beidzot ar to, ka Loskutovs ir iestājies profesionāļu partijā risināt ekonomiskas problēmas būdams jurists no tiesībsargājošajām iestādēm.

Kāpēc es piesaucu Rūzveltu nosaukumā? Tāpēc, ka tuvākā līdzīgā krīze ir notikusi ASV trīsdesmitajos gados un saucas “lielā depresija”. Šajā rakstā gan ir veikta mīta izkliedēšana, taču informācija, ko sniedz apskatītā ekonomiskā stratēģija liecina, ka iziešanai no krīzes ir vajadzīgs komplekss programmu kopums ar mērķi izraisīt inovācijas. Tiklīdz Rūzvelts stājās amatā, viņš realizēja savu ekonomisko programmu, sauktu par “New Deal“, kas atviegloja dzīvi bezdarbniekiem, restrukturizēja uzņēmumus un atdzīvināja ekonomiku.

Anyway, kāda vismaz man mācība no tā. Pirmkārt, ir nepieciešams plāns ar mērķi kautko sasniegt un kura labā vajag veikt visus papildus pasākumus. Otrkārt, prezidenta vēlēšanas notika tieši krīzes visdziļākajā punktā, kas nozīmē, ka mainīt atbildīgās vēlētās amatpersonas nav tik bīstami cik atļaut vēlētām amatpersonām palikt amatā un riskēt ar krīzes pasliktināšanos. Treškārt, nevienai no raidījumā redzētajām personām nepiemita nekas no pirmajiem diviem. Nav plāna, nav uzņēmīgu personu, nav nomainītu amatpersonu.

Aicinu komentāros vai blogos pasapņot par tēmu, kādu mērķi vajadzētu izvirzīt un kādus pasākumus vajadzētu veikt, lai panāktu šo mērķi. Runā, ka bankrots atver iespējas “izaugt” un sākt pelnīt jebkurā virzienā. Ja valsts bankrotē, tātad arī mūsu iekšejo valsts sabiedrību var izaudzināt kā vien paši sadomāsim audzēties.

Bilde no http://www.mk.gov.lv

Advertisements

8 komentāri »

 1. Pilnībā piekrītu tavam teiktajam, es ar skatījos un viedoklis tāds pats radies.

  Komentārs by admin — 2009-02-6 @ 19:10

 2. Pēdējos raidījumus jau vairs neskatos jo kā teica Raivis Dzintars – miegs nāk. Viens un tas pats. Starp citu, mani nedaudz šokēja R.Dzintars, bet pozitīvā nozīmē. Kad viņš runāja, nebija nekā radīkāla un pārspīlēta. Diezgan konstuktīvi un paceļami.

  Opozīcija, diemžēl, ar katru dienu izskatās arvien vājāka un tas mani biedē. Tas pats Kampars par to, ka Latvijas Meži dzen bankrotā gaterus. Ivars oponēja, bet Kampars tik māj un krata galvu. Ivaram bija taisnība. Beigās būs tā, ka atkal pie varas TP, ZZS utml.

  Loskijs ir gaužām švaks un kā redzam KNABs bez viņa nav sabrucis. A Domburs … nu nezinu. Brīžiem viņs izliekas grudrāks nekā patiesībā ir.

  P.S. Par PVN – uzklīdu ka SVF principā spiež to celt nevis pazemināt. Lasīju viena viņu darboņa pārdomas un baidos, ka PVNs tika pacelts nevis tāpēc, ka Ivars tā gribēja, bet ka piespieda.

  Komentārs by Ģirts — 2009-02-6 @ 22:56

 3. Ja vēlies saprast, ko īsti IMF prasa no mums, ar ko mums jārēķinās UN kādas ir perspektīvas, iesaku Mortena Hansena (zviedru ekonomista un SSE Rīga pasniedzēja rakstu Dienā: http://www.diena.lv/lat/business/blog/morten_hansen/the-package-and-the-wasted-years ). Beidzot kāds cilvēks, kas māk man kā neekonomistam pastāstīt tā, lai saprotu.

  Par valsts bankrotu — cik sapratu no makroekonomista Edvarda Hjū, kurš cieši seko Baltijas valstīm, tsk. Latvijai savā Eastern Europe Economy Watch blogā (Latvijas sadaļa: http://latviaeconomy.blogspot.com/ ), bankrotējušās valstis principā “aizver sev noteiktas durvis” — tas būtu tipiski uz ārvalstu investīcijām, iespējām pārskatāmā nākotnē saņemt aizdevumus, utt.

  Kas var būt visai svarīgi, jo Latvija diez vai var atļauties bankrotēt, ja mēs importējam ne tikai šmotkas un LCD TV, bet arīdzan tādas lietas kā enerģiju, zāles, (ražošanas un citas) iekārtas.

  Komentārs by Grrr — 2009-02-7 @ 0:29

 4. Ja vēlies saprast, ko īsti IMF prasa no mums, ar ko mums jārēķinās UN kādas ir perspektīvas, iesaku Mortena Hansena (zviedru ekonomista un SSE Rīga pasniedzēja rakstu Dienā: http://www.diena.lv/lat/business/blog/morten_hansen/the-package-and-the-wasted-years ). Beidzot kāds cilvēks, kas māk man kā neekonomistam pastāstīt tā, lai saprotu.

  Par valsts bankrotu — cik sapratu no makroekonomista Edvarda Hjū, kurš cieši seko Baltijas valstīm, tsk. Latvijai savā Eastern Europe Economy Watch blogā (Latvijas sadaļa: http://latviaeconomy.blogspot.com/ ) saka tā:

  “I couldn’t disagree more (in a friendly way) I’m afraid [par valsts bankrota vēlamību]. I fear that this is what Iceland may be about to do. Basically such a move puts you beyond certain limits, and my feeling is that beyond there things get very very difficult. The big difference between Latvia and Argentina, Ecuador etc is the median age of the population. For what are basically quite technical reasons the age dependency problem you would have would be massive.”

  Komentārs by Grrr — 2009-02-7 @ 0:30

 5. grr, diemžēl, ja ir vairāk par diviem linkiem komentārā, tad komentārs “nobloķējās” kā spams un man tas ir jāapstiprina.

  Edvardu Hjūzu es arī lasīju, viņa materiāli man palīdzēja saprast, kur tad īsti slēpjas problēma, kāpēc ir recesija. Viņa dēļ es pat atbalstu lata demisiju devalvāciju, ko neatbalsta šībrīža valdība un laikam arī citi spēki – lata stabilitāte mums ir galvenais valsts mērķis.

  Mortens Hansens arī raksta tieši to pašu, ko Hjūzs – Latvijas “lielie izdevumi” (darbaspēka un ražošanas kopējās izmaksas) neražo “lielus ienākumus” (peļņu, kas attaisnotu izdoto naudu). Vēl viens interesants punkts no Hansena raksta – viņš novēro, ka Latvijā nav pietiekami spēcīgas arodbiedrības, kas aizstāvētu savus biedrus un neļautu samazināt algas. Ja reiz cilvēki nespēj apvienoties tādā vienkāršā organizācijā, kas aizsargā viņu pamata ienākumus no ikdienas algas, tad ko tur var vēl runāt par cilvēkiem, kas apvienojas, lai risinātu problēmas valstiskā līmenī.

  Komentārs by Sandis — 2009-02-7 @ 0:45

 6. `lata demisiju`? 😀

  Komentārs by OreMan — 2009-02-7 @ 6:47

 7. Personīgi man Godmanis atstāja pārliecinoša un spēcīga vadītāja iespaidu, ar spēju argumentēt katru savu rīcību:)

  Komentārs by laura — 2009-02-7 @ 12:13

 8. Tieši tā, btw!

  Komentārs by OreMan — 2009-02-8 @ 6:55


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: