Viedumu Vietne ar Sandi

2008-12-2

Sarkandzeltenās gaismas pārbraucēji

Filed under: Sadzīve — Sandis @ 19:15

Reku apollo ielikts LTV ziņu sižets, kas attēlo problēmu ar sarkanās gaismas pārbraucējiem krustojumos. Darbavietā man nav skaņas (neesu paņēmis līdzi austiņas 😉 ), tāpēc skatījos bez skaņas – sižets tāpat ir saprotams: ir slikti braukt pāri pie sarkanā.

Taču, ko es redzu sižetā – automašīnas brauc, krustojumā iedegās dzeltenā, vēl kāds “paspēj” iebraukt, iedegas sarkanā, automašīnas stāv, kamera piezūmo “vainīgo” autovadītāju, kas pēdējais iebraucis krustojumā pie dzeltenā signāla. Atskaitot, šķiet, divus kadrus, kad patiešām 2 mašīnas iebrauca krustojumā pie sarkanā, kamera draudīgi pievilka “vainīgās” automašīnas, kas likumīgi šķērso krustojumu. Vēl stulbāk bija skatīties, kur kamera pievilka automašīnas, kas griezās pa kreisi un atbilstoši noteikumiem bija iebraukušas krustojumā dodot ceļu pretīmbraucošām mašīnām un pabeidzot manevru pie “dzeltenā-sarkanā” signāla.

Tātad tagad būs jauni noteikumi, kas liks bremzēt ar bloķētiem riteņiem? Krustojumā nedrīkst iebraukt, lai pabeigtu kustību? Vai arī vienkārši televīzijas sižets ir sanācis ļoti neprecīzs un tendenciozs.

Itkā ideja aiz visa šitā te ir novērst braukšanu pie sarkanās gaismas. Rakstiskajā daļā uzsvērts “arvien biežāk”. Es neesmu pamanījis, ka autovadītāji sākuši biežāk braukt pie sarkanās gaismas. Ja tā tas notiek, tad arī avāriju skaitam vajadzētu palielināties tieši šī iemesla dēļ. Pēdējo braucēju pie sarkanās gaismas es redzēju purvciemā pēc vieniem naktī. Tas bija kāds taksometrs, kas uz pilnīgi tukšas ielas nogriezās pa labi. Tad es sajutos mazliet dumji, ka turpināju stāvēt un gaidīt zaļo – daudz vienkāršāk būtu bijis naktī pārslēgt šo luksoforu uz mirgojošo dzelteno, jo nu es neredzu jēgu kādēļ pie šīs tukšās auto plūsmas vēl vajag regulēt satiksmi ar luksoforiem un kavēt autovadītājus.

Tā raksta komentāros palasījos, ka vajagot atgriezt mirgojošo zaļo. Pilnīgas muļķības. Vienkārši nevajag aizmirst, ka tikai pieteikts, ka sakarā ar mirgojošā zaļā likvidēšanu, būs garāks laiks dzeltenajam signālam.

P.S. Jau paredzu, ka Oreman iekomentēs kautko par “pats esi braucis pie sarkanā”. Jau iepriekš atbildu, jā, veselas 3 reizes neuzmanības pēc un ar to nelepojos.

11 komentāri »

 1. Ceļu satiksmes noteikumi:
  38.2. dzeltens signāls aizliedz kustību, izņemot šo noteikumu 43.punktā minētos gadījumus, un brīdina par gaidāmo signālu maiņu;

  43. Ja, iedegoties dzeltenajam signālam vai brīdī, kad satiksmes regulētājs paceļ roku augšā, vadītājs transportlīdzekli šo noteikumu 42.punktā noteiktajās vietās var apturēt, tikai strauji bremzējot, šī transportlīdzekļa vadītājs drīkst ceļu turpināt, neapturot transportlīdzekli. Gājējiem, kuri šajā brīdī atrodas uz brauktuves, jāpabeidz to šķērsot vai jāapstājas uz “drošības saliņas”, bet, ja tās nav, gājējiem atļauts apstāties vietā, kur transportlīdzekļu plūsmas sadalās pretējos virzienos.

  96. Vadītājam, kas iebraucis krustojumā, kad to atļāva luksofora signāls, no krustojuma iecerētajā virzienā jāizbrauc neatkarīgi no tā luksofora signāla, kas uzstādīts pirms izbraukšanas no krustojuma. Ja krustojumā pirms luksoforiem, kas atrodas vadītāja braukšanas ceļā, ir 541.ceļa zīme, vadītājam jāņem vērā katra luksofora signāli.

  97. Kad luksoforā iedegas atļaujošais signāls, vadītājam jādod ceļš to transportlīdzekļu vadītājiem, kas iebraukuši krustojumā, kad viņiem to atļāva luksofora signāls, kā arī gājējiem, kas nav paguvuši šķērsot brauktuvi.

  Tos pa kreisi griezējus rādīt bija lieki.

  Komentārs by Zete — 2008-12-2 @ 20:13

 2. Tak televīzijas ziņas vispār brīžiem kaitina, ik pa laikam no nekā mēģina uzcelt kaut kādu sensāciju. Ja nav ko rādīt, rāda kā cilveki taisa kreiso pagriezienu un stāsta niknajiem penšiem-kājāmgājējiem, cik autovadītāji ir briesmīgi, lai šiem ir par ko vārīties, vai arī no Veidenbauma zīmējumiem mēģina izspiest slepkavu-manjaku ar automātu 🙂

  Komentārs by m — 2008-12-2 @ 22:42

 3. OreMan var tikai piebilst, ka daudzi īsti nesaprot, kādā apgabalā atrodas krustojums un interpretē CSN pēc savas patikas.. Krustojums ir apgabals starp iedomātām līnijām, kas savieno pretējās brauktuves malas parelēli otrai brauktuvei. Un, ja tajā ir iebraukts, veicot kreiso pagriezienu, tad noteikumi paredz manevra pabeigšanu. Taču noteikumi nepabeidz `manevra pabeigšanu` gadījumā, ja braucējs vēl atrodas tikai 10 metrus no krustojuma, kā tas mēdz notikt lielos krustojumos.. Tas vien, ka ir šķērsota stoplīnija vai pabraukts garām luksaforam, vēl nenozīmē, ka jau atrodamies krustojumā un uz mums attiecas noteikums par manevra pabeigšanu.. 😉

  Komentārs by OreMan — 2008-12-3 @ 0:32

 4. kam tad tā līnija pirms krustojuma vajadzīga?

  Komentārs by Sandis — 2008-12-3 @ 2:07

 5. Nez sižeta autors kaut reizi pie stūres ir sēdējis?

  Komentārs by Holmss — 2008-12-3 @ 10:42

 6. Līnija ir priekš normālas apstāšanās, ja Tu piebrauc pie krustojuma jau sarkanās gaismas režīmā. Ne jau līnija norāda, kur sākas krustojums..

  Komentārs by OreMan — 2008-12-3 @ 12:20

 7. OreMan gribēja paspīdēt, iebrauca auzās. 🙂 1. Tava definīcija ir galīgi nederīga, jo savienot pretējās brauktuves malas paralēli šķērsojamai brauktuvei es varu ar 50 vai 150 metru attālumā no brauktuvju krustošanās vietas, jebšu tā, ko tu dēvē par krustojumu, CSN definīcija skan :

  krustojums – vieta, kur krustojas, piekļaujas vai atzarojas ceļi vienā līmenī. Krustojums ir norobežots ar iedomātām līnijām, kas savieno brauktuves pretējo malu noapaļojuma sākumu. Šis termins neattiecas uz vietu, kur uz brauktuves izbrauc no blakusteritorijas (pagalma, stāvvietas, degvielas uzpildes stacijas,
  uzņēmuma u.tml.);

  Ari definīcija neveikla, bet vismaz cik vien iespējams korekti ir mēģināts noteikt kādu visiem krustojumiem vairāk vai mazāk piemītošu īpašību, pēc kuras vadīties.

  2. Regulējama krustojuma teritorijā parasti saprot, ka ietilpst ari gājēju pārejas, luksofori un pārbraucot pāri jaukajai stoplīnijai, garām luksoforam, vai baltajai ‘stop’ zīmei, tu jau esi šmuci savārijis un iebraucis krustojumā, tb atrodies tur, kur stāvēt tev vairs nav paredzēts, jo ne jau tās līnijas velk sava prieka pēc un tev ir pienākums (un tiesības) šamo atbrīvot, kaut vai lai gājēji, kuriem iedegas zaļais var norm šķersot brauktuvi, nevis galopā lēkt pāri tavam kapotam, vai tipināt tam pa priekšu zem riteņiem tiem automobīļiem, kuriem deg zaļais, jo Tev ir liels stāžs, deguns mākoņos un vot krustojums ir tur ārā.

  Un galu galā, pirms brauc pāri stoplīnijai, pārliecinies, ka tev būs kur palikties.

  Komentārs by Zete — 2008-12-3 @ 14:25

 8. Nu jā, `definīcijā` atikai ātrumā uzrakstīju atslēgas vārdus, lai visi atcerētos, ka kurstojums tiek definēts ar tām iedomātajām līnijām, un tam nav nekāda sakara ar stoplīnijām vai luksaforiem.

  Bet vispār – arī Zete, skatos, grib jaukt divas lietas.. Ja esi apstājies tā, ka gājējiem ir `jālec pāri Tavam kapotam`, tad tam nav nekāda sakara vēl ar iebraukšanu krustojumā, Tu vienkārši tad esi pārkāpis pavisam citu noteikuma punktu – nedrīkst apstāties uz gājēju pārejas! No kurienes izrauts apgalvojums, ka `regulējamā krustojumā ietiplst gājēju pārejas un luksafori`? Tās jau nu gan ir pilnīgas muļķības, atvainojiet par izteicienu! 😉

  Komentārs by OreMan — 2008-12-3 @ 16:47

 9. Tūliņ OreMan izdzīs tādu demagoģiju, ka sanāks, ka apstāties nedrīkst nekur citur izņemot lielos krustojumos starp gājēju pārejām un brauktuvju krustošanās vietas robežām. 😮

  Komentārs by Zete — 2008-12-3 @ 17:12

 10. Tajā video nemaz tik daudzi pie sarkanā neaizbrauca 😀
  Kas TV kaut kādi idiņi strādā???

  Komentārs by salviz — 2008-12-4 @ 0:53

 11. Jā izrādās Sandis jau to uzraxtījis 😀
  (ieposteeju uzreiz pēc video noskatīšanās 🙂
  Bet par to krustoju ir bik strīdīgs jautājums, reāli jau varu aizbraukt garām luksoforam un apstāties pirms tām “iedomātajām” līnijām un police kungi neko nevar piesiet pēd definīcijas 😀

  Komentārs by salviz — 2008-12-4 @ 2:20


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: