Viedumu Vietne ar Sandi

2008-11-9

Vai Latvijā vispār ir krīze?

Filed under: Sadzīve — Sandis @ 4:38

Kādu laiku atpakaļ rakstīju, ka nupat mūs skars krīze, cenas šūposies utt. Man komentāros norādīja, ka Latvijā krīzes nemaz nav un es atzīstu, ka vārdu krīze lietoju pārspīlētā nozīmē. Jā, cenas viļņojās, taču tā īsti nekādas kataklizmas un nastas nekrājās. Pieiešu šim tematam tagad no citas puses.

Tikko lasīju, ka Parex banka nonākusi valsts īpašumā. Nesen tika paziņots, ka līdzekļu taupīšanas dēļ tiks atlaisti “simtiem” policijas un ugunsdzēsēju darbinieki. Tiks iesaldētas algas pārējiem valsts darbiniekiem. Tie visi ir preventīvie pasākumi, kas tiek darīti, lai novērstu “krīzes” ietekmi. Taču… kāda tad ir tā krīzes ietekme uz Latvijas ekonomiku?

Piemēram, Latvijas Radio arī ir grūti ar naudu, jo ir krities naudas apgrozījums. Daudziem uzņēmumiem ir švaki ar naudu, jo ir krities pasūtījumu skaits. Daudzi pasūtījumi ir kritušies, jo kautkad vēl iepriekš aizbildinoties ar slikto ekonomisko situāciju valsts nogrieza līdzfinansējumu daudziem Eiropas Savienības projektiem, kā rezultātā nebija iespējams apgūt šos līdzekļus.

Esmu dzirdējis tikai par diviem iespējamiem krīzes avotiem. Pirmais ir eksplodējusī ASV ekonomika, kuras finansu problēmas parāva līdz ieguldītājus no Eiropas. Krīzes ietekmi dabūja izbaudīt abas zviedru bankas – Swedbanka un SEB – vismaz man tā liekas, kā rezultātā naudas aizdošana kļuva neizdevīga. Otrais ir nekustamo īpašumu bubuļa nogrimšana. Pārspīlētās cenas, “izdevīgie” kredīti un spekulantu rīkošanās pēdējos divus gadus Latviju ir izcēluši starptautiskajā Knight Frank mājokļu cenu indeksā, kur Latvija šobrīd ir pirmajā vietā pēc nekustamā īpašuma cenu krituma. Vēl pagājušajā gadā cenu pieaugums bija 37,1%, tad tagad tas ir -24,1%. Interesanti, ka Latvijas kaimiņiem Igaunijai un Lietuvai arī ir cenu kritums (tiesa, krietni mazāks nekā Latvijai), taču tas ir lielāks nekā pagājušā gada pieaugums.

Lursoft uzņēmumu maksājumu pieteikumu reģistra statistikas lapa vēstī, ka 2007. gadā vidēji katru mēnesi tikuši iesniegti aptuveni 100 maksātnespējas pieteikumi (~1200 visā gadā). 2008. gadā ar 146 iesniegumiem izceļās tikai janvāris, pēc tam iesniegumu skaits krasi samazinās. Šī gada augustā un septembrī ir iesniegts pa vienam iesniegumam. Jāpiemin, ka 100 iesniegumi mēnesī bija aptuveni norma sākot no 1999. gada, taču šī gada vasara izskatās kā milzīgs kritums. Tātad, uzņēmumi vismaz uz papīra nebankrotē?

Uzņēmumu reģistrācijas statistika parāda, ka šogad uzņēmumu reģistrācijas apjomi sākot no maija ir piedzīvojuši kritumu par aptuveni 200 uzņēmumiem mēnesī, taču joprojām sastāda kā minimums 800 uzņēmumus mēnesī. 2008. gada novembrī jau ir reģistrēti 211 uzņēmumi. Šos rādītājus es nevaru nosaukt par bēdīgiem. Tātad arī nodokļus maksājošo un aktīvo saimniecisko darbību veicošo uzņēmumu skaits nemitīgi pieaug.

Visbeidzot, valsts budžets arī pieaug! Šitie papīri rāda, ka salīdzinot ar 2007. gada janvāri-septembri, 2008. gadā pa šiem mēnešiem budžetā ir pieaugums par 525 miljoniem. Paskatoties uz plānotā budžeta procentiem, redzams, ka lielākoties viss ir izpildīts par 70% atskaitot vieglo automašīnu un motociklu nodokli, kurš, acīmredzami atpaliek, taču tie ir tikai kādi 8 milj. no ~3000, līdz ar to šī sadaļa neko būtiski neietekmē. Ja pareizina 12 ar 0,7, jeb kuram mēnesim atbilst 70% budžeta izpilde, tad tas sanāk augusts. Varu pieņemt, ka, tātad, Latvijas budžeta ienākumi šobrīd atpaliek par aptuveni vienu mēnesi no plānotajiem ienākumiem. Manliekas, tas nav slikts rādītājs tā kā tas ir tikai plānojums.

Bezdarba līmenis valstī ir 5,7%. NVA statistika rāda, ka, lai gan septembrī ir iesniegti pieprasījumi par 1200 štata vietu samazināšanu pret 400 palielināšanu, paskatoties pa pēdējiem 3 mēnešiem, var secināt, ka darba vietu samazinājums un palielinājums ir turējies aptuveni uz vietas. Skatot pa šo gadu kopā, darba vietu skaits ir tikai palielinājies. Iespējams, kādam nepatiks mans secinājums, bet 5,7% nav nemaz tik slikts rādītājs. Protams, pret Eiropu tas var izskatīties slikti.

IKP turās ~pagājušā gada līmenī.

Ja “krīze” – noteikts apstākļu kopums, kas krasi pavērsīs visas šīs augšupejošās līknes uz leju – ieradīsies, vai tas nozīmē, ka Latvijas ekonomika ir tik atkarīga no nekustamo īpašumu spekulantiem un ASV ieguldītājiem? Vai tas, ka budžetā trūkst naudas, ir budžeta ieņēmumu vai budžeta pārvaldītāju radīta problēma? Vai rādītājs, ka tiek pirkts mazāk automašīnu Latvijas teritorijā, ir rādītājs ekonomikas lejupslīdei? Kāpēc pēkšņi sācis trūkt naudas darbinieku algošanai?

Vai Parex bankas nokļūšana valsts paspārnē ir krīzes vai neveiksmīgas uzņēmējdarbības rezultāts? Es minu, ka otrais variants.

4 komentāri »

 1. Par reģistrētajiem maksātnespējas pieteikumiem – nezinu, no kas par datiem doti Tevis minētajā Lursoft statistikas lapā, bet šeit
  dati izskatās tuvāki patiesībai.

  Komentārs by priekuli — 2008-11-9 @ 11:56

 2. hmm. kāpēc tava dotā tabula būtiski atšķirās no manis dotās tabulas datiem? jebkurā gadījumā tavas dotās tabulas dati liecina par skaita dubultošanos ailēs MNP un MNR no 90 uz 180. Skaista pieauguma līkne ir vērojama ailē “maksātnespējas administratora iecelšana”, kas gan neliecina par maksātnespēju šajā konkrētajā periodā.

  Komentārs by Sandis — 2008-11-9 @ 14:33

 3. IKP gan pēc ātrā novērtējuma ir -4,2% III ceturksnī salīdzinot ar gadu iepriekš un izskatās, ka mīnusi pieaugs.

  Komentārs by MrSmith — 2008-11-9 @ 20:50

 4. Par IKP vispār ir atsevišķs stāsts. IKP tiek rēķināts no netiešajiem nodokļiem budžetā, bet budžets ir ļoti atkarīgs no nodokļiem. Pagājušajā gadā tika pieņemts likums vai kārtība, ka nodokļi ir jāmaksā uz priekšdienām un pagājušajā vai aizpagājušajā gadā uzņēmumi samaksāja par esošo un nākamo (šo gadu) tādā veidā panākot mākslīgu pieaugumu tempu budžetam. Budžeta plānotāji šogad saplānoja, ka ieņēmumi varētu būt vēl lielāki (prātiņ nāc mājās), taču tie nav. Tad nu spekulēšu, ka budžeta ienākumi 70% apjomā šobrīd skaitās kā “krīze”, jo budžeta plāns nepiepildās saprātīgu iemeslu dēļ. Tāpēc IKP kritums manās acīs nešķiet kā labs kritērijs.

  Komentārs by Sandis — 2008-11-10 @ 1:11


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: