Viedumu Vietne ar Sandi

2008-11-9

Kurā bankā tagad droši

Filed under: Sadzīve — Sandis @ 17:28

Turpinot trādirīdi ap bankām, lielākajs pēdējais hajs ir tāds, ka pie bankomātiem tagad stāvot rindas ar cilvēkiem, kas “tīrot” ārā naudu. Diemžēl es nevaru šādu faktu pats ne apstiprināt, ne noliegt, jo pie bankomāta vienkārši neskriešu.

Tā vietā piesēdos un pārskatīju citus ciparus. Latvijas Komercbanku asociācija četras reizes gadā publicē ciparus par banku aktīviem, kapitālu, noguldījumiem un kredītiem. Pēdējā publikācija ir par septembri, jeb informācija ir divus mēnešus veca. Nākamais pārskats būs decembrī, bet ļembasts ir šodien, tā ka nākas iztikt ar veciem datiem un minēt cik ļoti situācija ir mainījusies pa šo laiku.

Ar eksceli (legālu, btw) uztapināju šitādu tabuliņu:
Banku cipari

Tabulā ievietoju lielākās 15 bankas, jo liekas ka mazāka kapitāla bankas ir vieglāk ietekmējamas pret sīkām izmaiņām un mazāk populāras. Cipari ir tūkstošos, saīsinājumi pēc maniem ieskatiem, LTB ir Latvijas Tirdzniecības Banka.

Neliegšu, ka taisot šo tabulu mans mērķis bija pašam sev parādīt, kura no bankām ir drošākā savas naudas glabāšanai. Drošvien, ka ir arī citi cipari, vēl daudz nezināmu faktu un citas metodes, bet es iztiku ar šīm. Četras ciparu ailes, divi secināmie rezultāti – % kapitālam pret aktīviem un starpība starp noguldījumiem un kredītiem.

Apskatīt ciparus gan jau ka visi interesenti māk paši, ķeros pie saviem secinājumiem. Principā par svarīgām uzskatīju divu aiļu rezultātus – kāda ir iespēja, ka banka spēs atdot noguldījumus izejot no kredītiem.

Swedbanka ir vienā tabulas galā, Latvijas Tirdzniecības Banka ir otrajā galā. Bet tas nenozīmē, ka es uzskatu, ka LTB ir drošāka par Swedbanku – Zviedrijas valdība paziņoja, ka piesegs savas bankas, ja nu kas, bet Krievijas valdība neko tādu nav izdarījusi. Kā sekundārā naudas glabāšanas vieta man izdevīga liekas UniCredit Banka – Bavārija Vācijā, Ziemeļitālija un Austrija liekas uzticamas vietas.

Vispār jau šie cipariņi ir tādi nekādi un manipulēt ar viņiem var cik vēlas. Es manipulēju šādi. Starp citu, dalot kapitālu ar noguldījumu lielumu var iegūt šķietamu ciparu cik ir naudas vienību ir ieguldītas uz noguldījuma naudas vienībām. Parex bankai bija tikai 10%, kamēr Swedbankai ir 34%.

Zeķes bankā varētu būt visdrošāk, ja vien nesāk rēķināt kāds risks ir zeķes bankai tapt nozagtai.

Advertisements

4 komentāri »

 1. Sandi, pedējais teikums ir galīgi greizs. Kā ar 50 000 EUR depozītiem kā valsts garants???

  Komentārs by Melnā Mamba — 2008-11-9 @ 19:13

 2. Tavu info vēl nepētīju, bet FKTK un Latvijas bankas mājaslapā var atrast jaunākus un, iespējams, detalizētākus datus.

  Komentārs by MrSmith — 2008-11-9 @ 20:54

 3. Jā, tiesa, ir valsts garantētie 50 000 EUR depozītam, taču pēdējais teikums vairāk tika domāts kā ironija par drošākās bankas meklēšanu.

  Komentārs by Sandis — 2008-11-10 @ 1:13

 4. UniCredit, jā, šobrīd tiek uzskatīta par vienu no visdrošākajām 😉 taču – kas gan tagad ir drošs? 🙂 Konkurenti palaidīs kārtējo pīli un tā vien būs rindas uz naudas izņemšanu… hehe.

  Komentārs by minikin — 2008-11-10 @ 12:39


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: