Viedumu Vietne ar Sandi

2008-10-23

Divu puišeļu saruna

Filed under: Politika — Sandis @ 15:03

Šodien biju liecinieks divu skolnieku (aptuveni 10.-12. gadu vecu) sarunai krievu valodā par dzīvi. Runāja viņi par daudz par ko, pa starpai pieskaroties arī politikai. Tas tad nu arī mani mazliet izbrīnija.

Lai kautkā ievadītu galvenajos apskates punktos, sākšu stāstīt, ka saruna bija iegājusi tramvaju aprunāšanas gultnē. Džeki ļoti naivi sprieda, ka 2010. gadā Rīgā sāks būvēt “ātrgaitas gaisa tramvajus”, kas vedīs līdz pat Jelgavai. Tad viens noskurinājās, ka gan jau valdība un prezidents sekos līdzi, ka sāks celt. Uz to viens no puišiem teica, ka prezidents (kā sapratu mūsējais, Zatlers, nevis Pūķins vai Medvedjevs) sekos līdz, uz ko otrs atrauca, ka tie “izrijēji” un “tērētāji”, kas liek sev klāt algas un prēmijas neko nedarīs tā labā. Uz to pirmais atrauca, ka viņa vecmāmiņai patīk Zatlers un ka viņa par viņu ir balsojusi vai balsos (es tikai nesapratu kur iedzīvotājiem ir bijis jābalso par Zatleru). Otrais skolnieks te atdzīvojās un “sāka”: mēs balsojām tikai par “zapčol”, jo Latvijai esot jātuvojas Krievijai un, ja Latvija vēl aizvien būtu Krievijā (laikam domāts – kā Krievijas sastāvdaļa), tad mums te būtu ekonomiskais uzplaukums, jo krievi mākot cieši turēt valsti kopā (viņš šajā brīdī demonstrēja gaisā paceltu kopā savilktu dūri).

Tas, ko abi puisīši atreferēja, visdrīzāk, ir nācis no vecākiem un ģimenes vides, kurā viņi apgrozās. Tomēr, mani izbrīnīja, cik polarizēti var būt krievu ģimeņu polistiskie uzskati. Ja vienas ģimenes ietvaros tiek skandēts, cik labi bija Krievijā un, ka Latvijai labi klātos tās sastāvā, tad otrā ģimenē tiek runāts par (acīmredzot) Tautas Partiju un prezidentu Zatleru.

Es uzskatu, ka tā ir normāla parādība, ka daudzi vēl arvien skumst pēc vecās padomijas labumiem un sociālekonomiskajām garantijām – Latvijā tādu ir pilns neatkarīgi no tautības un valodas runāšanas. Taču, domāt, ka Krievijas sastāvā mums būtu ekonomiskais uzplaukums – itkā atgādina Žirinovska murgainās runas. Es atskārtu, ka īstenībā jau nevar atbildēt uz šādu jautājumu, jo nav pētījumu, kas izvērtē šos ieguvumus un zaudējumus. Krievija tiek uztverts kā drauds (nesaku, ka tā nevajag darīt) skatoties uz mūsu kopējo tumšo pagātni un tas ietekmē arī spriedumus par ekonomiskajām attiecībām.

Subjektīvi, man liekas, ka Latvijas attīstība Krievijas sastāvā būtu daudz savādāka, nekā tā ir tagad. Drošvien, ka lielākās izmaiņas būtu faktā, ka nebūtu bijusi ES nauda, kas tiek tērēta pa labi un kreisi ceļot tiltus, ceļus, kā arī “viesnīcas”, “viesu mājas” u.c. atpūtas kompleksus, kas ļoti atgādina dzīvojamās mājas. Rietumeiropas uzņēmumi drošvien, ka nebūtu nopirkuši un/vai izveidojuši banku sektoru, kas dotu lētos kredītus. Būtu mazliet lētāka gāze, benzīns, taču es stipri šaubos, vai būtu atjaunotāka infrastruktūra nekā ir tagad. Turklāt, ja reiz paši Krievijas krievi alkst pēc PSRS atgriešanās, tad jau laikam viņiem arī nepatīk šībrīža Krievijas sociālekonomiskā situācija – kapitālisms, kas, tuvāk vai tālāk pašos pamatos ir tāds pats kā tagad Latvijā.

Varbūt es par daudz iespringu klausoties vēl mazos naivos puišeļos, kas atreferē kautkur dzirdētas propogandas frāzes.

Advertisements

3 komentāri »

 1. Kā cilvēks, kas ir pirmos 16 dzīves gadus pavadījis Padomju Savienībā, varu teikt, ka 2 raksturojošās lietas par Krieviju, manuprāt, nemainītos:

  – krievu valoda kā oficiālā un pamatvaloda, ar norādi, kur jūs to savu latviešu valodu varat likt.
  tas, starp citu, 80os gados nebija pat jūtams tik daudz oficiālajās iestādēs (lai gan arī tur, piemēram, 89. gadā daudzas blankas bija tikai(!) krieviski un bez krievu valodas prasmes tev neiztikt), bet gan ikdienā: veikalos, uz ielas, izklaides vietās.

  Paskatoties uz Krievijas apgabaliem un guberņām:

  – korupcija, kas salīdzinājumā pat ar mūsu bāleliņu centieniem ir pilnīgi, kā saka, неимоверная!

  Ja pie mums ikdienas darbības pa šiem neatkarības teju 20 gadiem ir vilkušas drusku uz labo pusi – tev vairs nevajag kukuli, lai nokārtotu lielu daļu ikdienas attiecības ar valsti (VZD, utt), tad pēc visām ziņām un paziņām, kas braukā pa Krieviju, tur ikdienas korupcija un maksāšana bandītiem ir augstā līmenī.

  Komentārs by Grrr — 2008-10-24 @ 10:48

 2. Nu redz, Tavā rakstā tieši parādās tas, ka ne visi krievi vēlas atpakaļ PSRS u.t.t. Ne visi bijuši dedzīgi komunisma aizstāvji. Bet, redz, latviešiem par krieviem parasti patīk vispārināt… veidojot dažādus stereotipus un aizspriedumus. Un tas diemžēl ne pie kā laba rezultātā nenoved.
  Un liela daļa Latvijā dzīvojošo krievu nav šeit atbraukuši tāpat prieka pēc. Vienkārši bija tādi laiku un bija jābrauc. Visvairāk mani smīdina runas par to, ka: “Lai jau brauc prom, ja kaut kas nepatīk!” Kur tad īsti braukt? Uz Krieviju. Vai kāds ir iedomājies, cik grūti vnk kaut vai finansiālā ziņā ir ņemt un pārcelties uz Krieviju? Nopirkt sev tur dzīvokli, atrast darbu utt.? Īpaši jau nu kādai pukstošai pensionārei.
  Bet, manuprāt, tādi teksti ir tikai tāpēc, ka vajag kaut ko pateikt pretī “čīkstošajai tautai”. Labi, ja tie ir krievi, var izmantot jau visiem zināmos argumentus. Priekš latviešu “čīkstošajiem” pensionāriem ir jāizdomā kaut kas cits. Bet ne jau viņiem tādēļ dzīve labāka. Vispār jau man viņus stipri žēl.
  Bet par latviešu valodas zināšanām – man liekas, ka gandrīz ikviens apzinās to, ka lai varētu pilnvērtīgi strādāt Latvijā, vismaz vidējām latviešu valodas zināšanām ir jābūt. Un ir ieguvēji tie krievi, kas to iemācās. Un pārējiem – tā ir pašu izvēle. Pašiem jau vien būs grūtāk ar darbu un sadarbību…
  Un visbeidzot – interesants diskursa raksts 🙂

  Komentārs by minikin — 2008-11-3 @ 11:34

 3. Paldies! 🙂

  Komentārs by Sandis — 2008-11-3 @ 12:21


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: