Viedumu Vietne ar Sandi

2008-10-2

Google un DARPA zaļās ziņas

Filed under: Green energy — Sandis @ 19:52

ASV šobrīd cīnās par jaunu prezidentu, biržas kritumu un citām ekonomikas likstām, tomēr šodien lasu, ka no tā kontinenta atnākušas divas ziņas par zaļās enerģijas izmantošanu.

Pirmā ziņa ir no DARPA (ASV Aizsardzības Departamenta Attīstības projektu aģentūra) un EERC (Enerģijas un vides attīstības centrs). DARPA pirms dažiem gadiem lika EERC izstrādāt alternatīvās degvielas projektu, maksājot par to 4,7 miljonus dolāru, kā rezultātā EERC ir izstrādājuši jaunu degvielu no atjaunojamiem resursiem priekš iznīcinātājlidmašīnām. Vēl vairāk – EERC ved sarunas ar uzņēmumiem par iespējām ražot šo degvielu.

Protams, ka atjaunojama degviela nav jaunums, taču priekš iznīcinātājlidmašīnām? Tas gan ir jaunums. Ņemot vērā, ka aviācijas degvielai jābūt ar labāku kvalitāti un lielā apjomā, šī skaitās gan atjaunojama, gan spēj izturēt JP-8 kvalitātes testus (piemēram, nesasalstoša un augstu enerģiju saturoša – kopā 7 elementi). Jaunā degviela ir balstīta uz dārzeņu eļļas un netīrajiem atkritumiem, kā arī noteiktas ķīmijas pielietošanas.

Lielāko problēmu saskatu tieši dārzeņos, jo cilvēkiem ir nepieciešama barība, taču, lai apmierinātu līdzšinējās enerģijas pieprasījumu, nepietiktu, pat ja apsētu visu Āfriku. EECR ir aprēķinājuši, viņu degvielas ieguvi no dažādiem audzējamiem produktiem:

 • Sojas pupiņas – 455 litri no hektāra
 • Saulespuķes – 966 l/h
 • Rapsis – 1203 l/h
 • Rīcina augs – 1431 l/h
 • Jathropa – 1895 l/h
 • Kukui vai svečrieksts – 2246 l/h
 • Kokosrieksts – 2719 l/h
 • Palmu eļļa – 6016 l/h
 • Mikroaļģes – no ~47000 līdz ~142000 l/h

Spekulējot, ka ASV lieto aptuveni 20,5 miljonus barelu dienā, tad, lai viszemākajā rādītājā izaudzētu mikroaļģes apmierinot vienas ASV vajadzības dienā, būtu nepieciešami aptuveni 42 tūkstoši hektāru audzēšanai atbilstošu ūdens teritoriju. Tāpēc, laikam, šīs degvielas ienākšanu automašīnu tirgū vēl nevar gaidīt. Paši EERC uzskata, ka visizdevīgākais veids ir taisīt tuksnešos aļģu eļļas ražotnes, kur tām pa trubām tiek pumpēta CO2 izplūdes gāze no skursteņiem un tiek lietots netīrais ūdens no degvielas ražošanas.

Ziņa. Vēl viena ziņa. Vairāk par EERC un viņu degvielu.

Google arī nesnauž un izplatījusi sevis izstrādātu plānu savai valdībai ar mērķi padarīt 2030. gadu par reālu ekonomisko ieguvumu punktu ieviešot tīru enerģiju. Google uzskata, ka nepieciešams sākt darboties trijās nozarēs – samazinot elektroenerģijas patēriņu, attīstot atjaunojamo enerģiju un elektrificējot automašīnas kopā ar valsts energoapgādes tehnoloģiju atjaunošanu.

Viss tas izklausās pēc aicinājumiem, taču Google jau ir sākusi rīkoties visos šajos virzienos, aicinot iesaistīties arī valdību un štatu pārvaldi, jo valsts iestādēm ir lielāka ietekme un arī rezultāts būs globālāks. Googlei ir “RE<C” iniciatīva, kas ir 45 miljonu dolāru ieguldījums izstrādāt alternatīvos enerģijas avotus. “RE<C” nozīmē formulu, ka atjaunojamās enerģijas (RE) ir lētākas par oglēm (C), kas atspoguļo, ka ASV 50% no savas elektroenerģijas iegūst no oglēm.

Googlē strādājošs zaļās enerģijas eksperts Veighls esot radījis Klimata Glābēju Datorizēšanas Iniciatīvu, kas ir orientēta uz efektīvāku enerģijas izmantošanu datoros, parādot datorlietotājiem, kā padarīt viņu datorus enerģiju taupošākus. Protams, Google uzskata, ka viņu serveru centri ir paši efektīvākie kādi vien var būt.

Visbeidzot, Google grib iztaisīt advancētus Priusus, kurus var pieslēgt pie elektriskā tīkla kā arī citas ar nākotnes elektriskajām automašīnām saistītas tehnoloģijas.

No Google bloga.

4 komentāri »

 1. Zinu, ka parasti cilvēki izdomā kaut kādus nosaukumus, lai apzīmēto notieiktas parādības vai priekšmetus. Parasti, ja par kaut indivīdu no noteikta kopuma nvar uzreiz izdomāt, kā to labāk nosaukt, tad saka – lieta. Zinu citus, kas šajā gadījumā saka – tips. Citi saka vēl citādi. Bet Tu esi man vienīgais zināmais īpatnis, kas šajā gadījumā lieto vārdu `elements`.. 😉 Tas ne tikai šajā rakstā tā, bet vispār, arī agrāk esmu to novērojis, arī runās, piemēram, vakar, un tā 😀 Tas tā – tikai novērojums.

  Komentārs by OreMan — 2008-10-3 @ 10:11

 2. tips ir ~kategorija vai veids. elements ir kā instance. turklāt, šajā rakstā lietots 1 reizi. tātad, elements >(vairāk aptverošs) tips.

  Komentārs by Sandis — 2008-10-3 @ 15:26

 3. Ja elements ir kā instance, tad kāpēc to lieto arī kā klases vārdu? 😉

  Komentārs by OreMan — 2008-10-3 @ 16:29

 4. tāpēc, ka elements ir visuvarens

  Komentārs by Sandis — 2008-10-3 @ 16:59


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: