Viedumu Vietne ar Sandi

2008-08-28

Latvijas ārējais parāds 2008

Filed under: Sadzīve — Sandis @ 18:01

Jeb precīzāk, par 2008. gada 1. ceturksni. Kāds iekomentējis delfos manu bloga adresi pie raksta “Laikraksts: Jaundibinātie uzņēmumi nevar atdot parādus“. Rezultātā man ir daži caurgājēji, kas vēlas atvērt norādi uz Latvijas Bankas publicētajiem 2007. gada 1. ceturkšņa datiem. Tad nu sadomājos apskatīties kā ir šogad.

Jau iepriekšējā publikācijā gadu atpakaļ nopūtos, ka ārējais parāds ir trīskāršojies, salīdzinot ar to, kāds tas bija 2000. gadā. 2000. gadā tie bija 2,9 miljardi, 2007. gada 1. ceturksnī bija 11 miljardi. Šobrīd, 2008. gada 1. ceturksnī tie ir jau 18 miljardi. Tātad, salīdzinot ar 2000 gada 4. ceturksni, ārējais parāds šobrīd ir pareizinājies ar 6.

Kas veido šo pieaugumu?

Vislielāko daļu no šī ārējā parāda sastāda “Monetāro finansiālo iestāžu” aizņēmumi un zem šī baisā vārda slēpjas bankas (izņemot Latvijas Banku), kredītiestādes, dažādi sia, krājaizdevu sabiedrības un ieguldījumu fondi. Šo organizāciju aizņēmumu summa ir 12 miljardi, lauvas tiesa no visa parāda.

Valdības radītais ārējais parāds ir aptuveni zem viena miljarda, Latvijas Bankai ir 11 miljonu ārējās saistības. Vislielākā ārējā parāda radītāji ir privātpersonas un privātorganizācijas. Diezgan drausmīga situācija, tātad Latvijā dzīvojošie ir aizņēmušies naudu aptuveni 12 miljardu vērtībā no pārējās pasaules.

Advertisements

5 komentāri »

 1. Dienvidu tilts ar uz ārējiem parādiem.

  Komentārs by Melnā Mamba — 2008-08-28 @ 20:33

 2. Kārtējais provokatīvais raksts 😦 Ko gan izsaka absolūts skaitlis?

  Labāk būtu veicis kādu normālu analītisku rakstu – apskatījas citu ES valstu arējos parādus, iedzīvotāju skaitu, ikp uz iedzīvotāju, ikp kopapjomu, parēķinājis, cik veido ārējais parāds % no ikp utt – tad tam visam būtu kāda jēga.

  Komentārs by MrSmith — 2008-08-29 @ 8:41

 3. provokatīvais raksts? es šeit vairījos izteikt secinājumus, kā vien “drausmīga situācija”, kas atbilst manam vērtējumam. ja skaitļu publicēšana ir provokācija, tad kāpēc tu visu laiku citē statistikas avotus?

  Komentārs by Sandis — 2008-08-29 @ 11:21

 4. Par to drausmīgo situāciju arī bija komentārs. Papēti, cik ārējais parāds uz vienu iedzīvotāju/IKP ir citās valstīs un varbūt varēsi izdarīt arī savus secinājumus. Pat varu pateikt keywordus googlei – external debt (nejaukt ar public debt, kas ir Mārstrihtas kritērijos), GDP, GDP per capita utt.

  Statistikas avotus citēju tāpēc, lai pierādītu, ka nekādas “drausmīgās situācijas”, “krīzes” utt. nav. Skaidrs, ka kopumā situācija ir mainījusies – haļavas vairs nav tik lielā mērā, nākas vairāk pastrādāt.

  Komentārs by MrSmith — 2008-08-29 @ 12:20

 5. nu labi, turpmāk teikšu “krīze haļavņikiem” 😀

  Komentārs by Sandis — 2008-08-29 @ 13:57


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: