Viedumu Vietne ar Sandi

2008-08-26

Ak, mēs, vārgie nabadziņi

Filed under: Sadzīve — Sandis @ 12:55

Top ziņa apollo uz šo brīdi: pieaug pašnāvību skaits nenomaksātu kredītu dēļ.

Ziņa stāsta par bezatbildīgumu mūsu sabiedrībā, kā rezultātā daļa no tās locekļiem izvēlas vismazāk atbildīgāko soli un beidz sev galu, nevis mēģina izstrēbt ievārīto. Velkot paralēles ar Lielo depresiju, kas notika ASV no 1929. gada līdz trīsdesmito gadu vidum, tur pašnāvību procents palielinājās no 14 līdz 17 procentiem. Ja saka, ka pašnāvības palielinās arī pie mums – tātad Latvijas Lielā depresija ir sākusies. Rādās, ka tā būs daudz lielāka nekā 1998. gada krīze, kad sākās dalīšanās no Krievijas ekonomiskās ietekmes zonas.

Starp citu, ASV Lielā depresija beidzās, jo sākās Otrais pasaules karš un valsts aktivizētā militārā rūpniecība iepludināja kapitālu cilvēku maciņos. Vai arī mums būs vajadzīgs karš, lai atgūtos no ekonomiskās krīzes? Es neesmu paņēmis jebkādu kredītu, tāpēc mani satrauc kā saprātīgā Latvijas daļa plāno risināt kredītu grābēju radītās problēmas.

Advertisements

8 komentāri »

 1. Ari pagaidām man kredītu nav un par spīti tam, ka ir vēlmes, kuru īstenošanai kredīts būtu nepieciešams, kaut kas man saka priekšā, ka labāk tomēr mazliet nogaidīt vai rast lētākus sevis apmierināšanas veidus.

  Komentārs by Zete — 2008-08-26 @ 13:32

 2. Nu, varoņi, varoņi. Nav kredītu, bet nav arī dzīvokļa/mašīnas/dajebkā, ko nevar nopirkt uzreiz. Kredītiem nav ne vainas, ja vari tos atļauties.

  Komentārs by krizdabz — 2008-08-26 @ 13:57

 3. Ir mašīna. Dzīvokļa gan nav.

  Komentārs by Sandis — 2008-08-26 @ 14:24

 4. 3 gadu kredīts beidzies, mašīna ir. Domāju sākt krāt naudiņu, lai nākamgad iegādātos jaunu.

  Komentārs by Agzas — 2008-08-26 @ 14:37

 5. Nja, bet mašīna jau ar nav par sūri grūti pelnīto naudu iegūta, ja nemaldos.. 😉

  Bet taisnība ir – lai paši ņemas un risina savas parādu problēmas, nav nekādas vajadzības par to runāt plašāk, kur nu vēl mēģināt palīdzēt viņiem savas problēmas risināt. Lai domā, pirms aizņemas!

  Komentārs by TheVAL — 2008-08-26 @ 15:58

 6. Vai mums ir iestājusies krīze? Kurās jomās?

  Kādas ir kredītu grābēju radītās problēmas? Manuprāt, vienīgā problēma, kuru viņi ir radījuši, ir uzpustās nekustamā īpašuma cenas. Un tās jau gadu krīt un nokritīs līdz normālam tirgus līmenim.

  Starp citu, Latvijā (un vēl jo vairāk Lietuvā) pašnāvību skaits uz noteiktu skaitu iedzīvotāju arī pirms krīzes ir bijis ļoti augsts (Top3 Eiropā, manuprāt). Iespējams, ka šis ir tikai veids, kā pievērst uzmanību pašnāvību problēmai kā tādai. Video neskatījos, bet nekur nemanīju datus par pašnāvību skaitu pieaugumu.

  Komentārs by MrSmith — 2008-08-26 @ 16:02

 7. Kredītu grābēju radītās problēmas: nekustamā īpašuma cenas, no šīm cenām izrietošais cenu pieaugums citās jomās (piemēram, īres cenu maksas, kādam sviests un piens paliek pa santīmu dārgāks utt).

  Krīze ir tāda, ka, piemēram, Galerijā Centrs pat veras ciet vairāki veikali. Man pazīstamie uzņēmēji un manu paziņu pazīstamie uzņēmēji sūdzas, ka bizness vairs neiet. Rezultātā parādās ziņas, ka aizkavējas algu izmaksas. Nekustamo īpašumu uzpūstās cenas un kredītus jāskatās vienoti ar inflāciju – cilvēks sagrābies kredītus, nav padomājis, tagad cenas pieaug vēl vairāk, bet kredītus vairāk nedod. Naudas nav, bankas prasa atdot, nervi uzdod un cilvēki dara galu.

  Tas, ka cilvēki dara galu, savukārt, ietekmē mani, tevi un visus citus. Teiksim, trolejbusa vadītājs izdara pašnāvību (ārpus darba) – TTP par vienu cilvēku mazāk – pa pilsētu var palaist par vienu trolejbusu mazāk – mazāk cilvēku var pārvietot – lielāki zaudējumi cilvēkiem ar laiku un TTP ar ienākumiem. Katrā nozarē līdzīgi. Katrs pašnāvnieks var dot vairāk labumu dzīvs nekā miris un jo vairāk mirušo, jo mazāks labums. Tāpēc var jau teikt, ka lai viņi tur galinās, bet rezultāts ir, ka pašam palielinās slodze.

  Komentārs by Sandis — 2008-08-26 @ 16:15

 8. Pienam un sviestam jau nu noteikti nav nekādas saistības ar nekustamā īpašuma cenu pieaugumu – tur būtiskie faktori ir citi – izejvielas un darbaspēka izmaksas, turklāt būtiskākā ietekme uz inflāciju ir faktoriem, kurus valdībai (kā fiskālās politikas veidotājai) un Latvijas bankai (kā monetārās politikas veidotājai) ir bijis iespējams ietekmēt tikai nebūtiski. Īres maksas gan ir saistītas ar īpašumu cenām, bet nu arī tam jau ir tendence kristies.

  Zini, man ir pilnīgi vienalga, ka veras ciet 300-500% piecenojuma tirdzniecības uzņēmumi, ja nemāk biznesu plānot ilgtermiņā, tad acīmredzot viņiem tā īsti biznesā nav vietas. Cerams, ka vietā nāks uzņēmumi, kuri uz peļņu raugās saprātīgāk, kā arī bankrotējušie padzīs uz leju tirdzniecības centru platību nomas maksas. Paskaties statistikas datus http://www.csb.gov.lv/csp/events/csp/events/?mode=arh&period=07.2008&cc_cat=472&id=5680. Salīdzināmajās (izslēdzot inflāciju) cenās tekstilizstrādājumu, apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu mazumtirdzniecībā būtībā tiek saglabāts 2007. gada līmenis… Nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums sarucis tikai par 3,6%. Kur tad ir problēma? Tajā pašā laikā paskaties Mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījuma augumu 2007. gada 1. ceturksnis pret 2005. gada 1. ceturksni – pieaugums salīdzināmajās cenās ~21% gadā, kas nebūt nav ilgtermiņā saglabājams pieauguma temps.

  Ar šo es gribēju teikt, ka ārprātīga liela pieauguma tempa apstāšanos un iespējams pakāpšanos pusgadu atpakaļ līmenī jau nu noteikti nevajag saukt par krīzi. Ja salīdzina 2008. gadu pret 2005. gadu, tad joprojām situācija ir ļoti laba un pat pārsniedz labu ilgtermiņa attīstības tempu (5-7% gadā).

  Par pašnāvnieku ietekmi piekrītu un to es nebūt neapšaubu, tikai nez vai inflācija un kredīti būs tas īstais iemesls, kā arī joprojām neesmu redzējis informācijas avotu ar datiem, kas pierādītu pašnavību skaitu pieaugumu.

  Komentārs by MrSmith — 2008-08-26 @ 16:37


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: