Viedumu Vietne ar Sandi

2008-08-3

Referenduma pēcnoskaņas

Filed under: Politika — Sandis @ 13:10

Aptuveni 600 000+ cilvēku aizgāja sestdien nobalsot par grozījumu atbalstu. Diemžēl, bija nepieciešami vēl 150 000 balsu, lai referendums tiktu atzīts par notikušu, tāpēc nekādu izmaiņu Satversmē nebūs. Viens no šiem “Par” balsotājiem biju es un par to aizvien nekaunos.

Palasīju diskusijas zem dažiem rakstiem atsevišķos blogos, kas deklarēja savu nostāju savā jautājumā un biju pārsteigts. Ļoti daudziem blogeriem bija savs viedoklis – par to man prieks. Ļoti daudzi iestājās “Pret” grozījumiem. Laikam jau lielākā daļa blogeri nav tādi paši kā vidējais latvijas vēlētājs, ja reiz viņu balsis bija vienas no 18 tūkstošiem “Pret” balsojušo.

Ļoti nepatika raksti presē un uzstāšanās televīzijā, kas aicināja “neiet uz balsošanu”. Šie cilvēki bija “Pret” balss atbalstītāji, taču nesaprotama man likās šo līderu uzvedība. Publiski redzamās personas sūdzas, ka Latvijā nav “pilsoniskā sabiedrība” – aktīva un uzņēmīga sabiedrības daļa. Tajā pašā laikā publiski redzamās personas atļaujas teikt: lūdzu nepiedalieties, ignorējiet. Tautas Partiju aizstāvošā K. Lībane-Šķēle “Domburšovā” un manas reģionālās avīželes regulārais aktuālā politiskā komentāra rakstītājs nevēlas aktīvus un domājošus pilsoņus. Ja cilvēki būtu mudināti iet balsot “Pret”, es vēl saprastu, kā arī tas neatspoguļotos rezultātos, jo tāpat būtu vajadzīgi 750 tūkstoši “Par” balsu. Tagadējais variants izskatās pēc mudinājuma neiet, ja nu kāds pēdējā mirklī pārdomā.

Ja kāds grib komentēt, ka tie 18 tūkstoši ir vienīgie saprātīgākie balsotāji, tad, lai viņš ņem vērā, ka tiek uzskatīts, ka katrā sabiedrībā ir aptuveni 10% saprātīgo inteliģentu, kuri, pamatojoties uz aktīvu līdzdalību sabiedriskajos procesos, izdara pārdomātu un labi argumentētu izvēli piedaloties katrās vēlēšanās. Desmit procenti no 600 000 ir 60 000. Desmit procenti no 1,5 miljoniem visu vēlētāju ir 150 tūkstoši. Saprātīgā inteliģence, tātad, jebkurā gadījumā nobalsoja “Par” grozījumiem.

Vēl var izvērtēt neapmierinātības pakāpi. Ja uzskata, ka iepriekšējais referendums par grozījumu drošības likumā atcelšanu bija arī balsojums par neuzticību valdībai tāpat kā šis, tad jāsecina, ka pusgada laikā neapmierināto skaits ir aptuveni dubultojies. Par drošības likumiem balsoja aptuveni 300 tūkstoši, tagad balsoja 600 tūkstoši. Protams, jāņem vērā ka uz došības likumu atcelšanas balsojumu vajadzēja pusi no iepriekšējās vēlēšanās balsojušo, bet tagad – pusi no visiem vēlētājiem. Zīmīgi, ka arī šajās vēlēšanās Tautas Partija aģitēja par referenduma ignorēšanu.

Vēl viens komentārs – ļoti daudzi no vēlētājiem nemaz nezināja, ka notiek referendums.

Advertisements

2 komentāri »

  1. ir tikai jaunais aktuālais jautājums, no kurienes tika izrauts cipars, ka balstiesīgie vēlētāji ir pēkšņi tik daudz. vairāk manas personīgās pārdomas par šo tēmu varat palasīt manā blogā. paldies.

    Komentārs by satversme — 2008-08-4 @ 15:47

  2. satversme.wordpress.com

    Komentārs by satversme — 2008-08-4 @ 15:48


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: