Viedumu Vietne ar Sandi

2008-05-9

Ēdienu mērīšana

Filed under: Sadzīve — Sandis @ 16:15

Aizvien vairāk man gribas ēst. Neba no pārmērības, neba no rijības, bet no tā ka ikdienišķais ēdiens ir sācis pietrūkt. Konkrēti runājot par sabiedriskajām ēdināšanas vietām, kuras izmantoju. Ēdienu porcijas ir drausmīgi samazinājušās, aptuveni par vienu trešdaļu. Cenas, protams, ir palikušas arvien dārgākas, bet porciju apjoms arī pavisam oficiāli – ir sarucis. Dažviet agrāk bija 150g šitā un 150g tā. Tagad par to pašu un dārgāku cenu tiek piedāvāti 100g tā un 100g šitā. Ar pieļaujamo svara korelāciju +/- 20g.

Atminos nesen (vienarpus gadus atpakaļ) varēja piestūķēties pa diviem latiem tā ka plīst un grūti vispār kautkur pakustēt. Tagad pa 3ls var paēst pietiekami, taču ne tik pietiekami kā agrāk. Pasūtīt 1 veselu un vienu pusporciju ir nejēdzīgi, jo, visdrīzāk, tiks pasniegta uz 2 šķīvjiem.

No vienas puses – jā, ēdināšanas bizness palielina cenu. Taču no otras puses – kāpēc tas notiek tik slepeni un nekrietni? Varēja taču atstāt veco porciju apjomu ar daudz lielākām vecajām cenām, piedāvājot arī 2/3 no pilnas porcijas un 1/2 no pilnas porcijas. Šobrīd tīri subjektīvi man liekas, ka mani naturāli appiš uzliekot mazāku porciju. Jā, ir jau, protams, piedāvāta svēršana uz “svariem”, kuri ir pārdevēja sagrozīti vai pilnīgi lieki, sakarā ar oficiāli samazināto gramu apjomu uz porciju un “pieļaujamo svara korelāciju”.

Diēta tiek ierosināta ne tikai ēdieniem, bet arī dzērieniem. Viena no visnekrietnākajām lietām LU ēdnīcā bija samazināt kafijas krūžu izmēru. No lielās baltās krūzes pārejot uz caurspīdīgu mazāku tējas tasi, apjoms tika samazināts uz pusi. Agrāko 60 santīmu vietā tagad tiek prasīti 35 santīmi. Itkā lētāk, bet itkā 5 santīmi klāt uz pusi no agrākā apjoma.

Galarezultāts ir tāds, ka gribas ēst. Vakar vakarā notiesāju veselu baltmaizes kukuli tāpat vien 😦

Advertisements

8 komentāri »

 1. 1) `Ar pieļaujamo svara korelāciju +/- 20g` <– wtf? Kāds šeit sakars ar korelācijas jēdzienu?? 😀 😛

  2) Welcome to club! Man arī visu laiku gribas ēst..

  Komentārs by TheVAL — 2008-05-9 @ 17:20

 2. Pieļauju domu, ka ar LU ēdnīcas kafijas cenas politiku viss ir kārtībā. Viens nu tāds ļoti vienkāršots piemērs:

  1) Krūzes mazgāšanas izmaksas (mazgāšanas līdzekļi, darbinieku algas, kas ir iesaistītas tieši ar kafijas krūzes apkalpošanu neatkarīgi no tās lieluma – kaut vai 5l krūze :D, utt) – 10 santīmi
  2) Pati kafija, tās sagatavošana – 25 santīmi par vienu tilpuma vienību (mazā krūze)

  Mazā krūze: 10+25=35 santīmi
  Lielā krūze 10+25*2=60 santīmi

  Vai šāda situācija ir nereāla? 🙂

  Komentārs by MrSmith — 2008-05-10 @ 9:40

 3. Tātad darbinieks izlieto tieši tik pat daudz sava laika un tīrīšanas līdzekļu kā uz 5l krūzi, tā uz mazo krūzi, tā uz lielo krūzi?

  Komentārs by Sandis — 2008-05-10 @ 12:23

 4. nu par 5l domājams tas īsti neatbilstu patiesībai, bet jā. Lai nomazgātu mazu, smalku tasīti vaig tikpat daudz laika/spēka/līdzekļu, kā norm krūzi, kādas lietojam ikdienā.

  Komentārs by Zete — 2008-05-10 @ 14:23

 5. Es rakstu par to, ka tirgotājs izvēlas pārdot divus puskrūzes tilpumus par 70 sant, nevis vienas veselas krūzes tilpumu par 60 sant. Jā, tas ir ekonomiski pamatoti, taču tā rezultātā es maksāju 10 sant vairāk nekā iepriekš par to pašu, turklāt man vienā piegājienā pārdod divreiz mazāk.

  Pieņemsim, ka, lai persona A paēstu, viņai ir jāapēd viens vesels desas luņķis, kas maksā 1 latu. Tirgotājs paņem un sagriež desas luņķi divos gabalos par darbu prasot 20 santīmus vēl klāt (pie katra luņķa +10sant). Rezultātā, lai A apēstu vienu veselu desas luņķi, viņam ne tikai ir jāsamaksā 1 lats 20 santīmi, bet arī jāizmanto 2 rokas, lai aiznestu abas desas luņķa puses uz māju (pieņemsim, ka A katrā rokā varu saturēt tikai vienu gabalu jebkā).

  Komentārs by Sandis — 2008-05-10 @ 17:09

 6. ienācu šeit, lai uzrakstītu tieši to pašu, ko MrSmith.
  Pieskaiti vēl naudiņas kasierim
  Bet par pēdējo – redz, veikalā nav noteiktas porcijas, cik tu no desas luņķa vari dabūt. Taču – ja ir noteiktas (piemēram, siera iepakojumi nevis pārtikas plēvē, bet bezgaisa telpā celofānā), tad arī šī prece kilogramā maksās dārgāk kā tāda, kuru iespējams griezt gabalos.

  Komentārs by Agzas — 2008-05-10 @ 17:26

 7. Vienkārši tavs kuņģis ir palicis lielāks 😉
  (novērojums) 😀 😀 😀

  Komentārs by salviz — 2008-05-14 @ 23:39

 8. 😀

  Komentārs by Sandis — 2008-05-15 @ 0:20


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: