Viedumu Vietne ar Sandi

2008-04-3

Grozījumi

Filed under: Politika — Sandis @ 17:56

Vēl tikai līdz 10. aprīlim (nākamajai ceturtdienai) Latvijas pilsoņi var steigties parakstīties par grozījumiem Satversmē. Grozījumu būtība ir pievienot pāris vārdus diviem Satversmes pantiem, kas atļautu ierosināt tautas referendumu, ja par tā ierosināšanu būs parakstījušies skaita ziņā vismaz 10% no iepriekšējās vēlēšanās nobalsojušajiem. Centrālās vēlēšanu komisijas informācija liecina, ka 1. aprīlī ir parakstījušies 82495 pilsoņi.

Taču, cik lietderīgi tas viss ir? Apkārt tiek malti un slavināti viedokļi, kas liekas tīri apšaubāmi, ir klaji propogandējoši un man neliekas prātīgi nekādā ziņā. Šie viedokļi ir lielākoties aģitatoru dziesmas saucot vēlētājus līdz parakstīšanās vietai, stāstot pasakas par ķīsēļa upēm un mannas biezputru no debesīm. Es apšaubu šo grozījumu lietderību un jēgu, jo Latvijā nav aktīvo pilsoņu, kam tas interesētu. Tikai nevajag te man tagad stāstīt, ka man interesē vai ka neinteresē. Lielākā daļa no cilvēkiem seko līdzi savai kabatai, nevis kautkādiem tur 100 onkuļiem un tantēm kautkādā tur mājā, ko bieži rāda pa televīzoru.

Dodot 10% iespēju ierosināt referendumu par Saeimas atlaišanu, tiek iedarbināta ļoti dīvaina varas balansa sistēma. Vairākums iebalso, mazākums rausta atlaist. Nu bet tā taču ir – piemēram, vēlēšanās viens miljons iet vēlēt, 600 000 nobalso par X, 250 000 par Y un 150 000 par Z, A, B, C, D, kur katram tiek 30 000 balsu. Pēc jaunajiem ierosinājumiem šie te 150 000, kuru balsojums aizgāja pa vējam, jo partijas nepārvarēja 5% barjeru, var ierosināt atlaist visu Saeimu. Tie 600 000 aiziet uz sarūpēto referendumu un saka, nē, mēs balsojām par X un tā tas paliks. Sliktākais, tie 150 000 var ierosināt referendumus nepārtraukti.

Atbildība. Pirmkārt, pilsoņi paši ir ievēlējuši savu Saeimu speciālā notikumā, ko sauc par Saeimas vēlēšanām. Kāpēc viņi varētu sagribēt tā pēkšņi nomainīt sevis ievēlētos deputātus? Vai tad ejot balsot vēlēšanās cilvēki gāja vispārējā dzērumā vai zem narkozes kopā ar laipnu cilvēku, kas ievilka ķeksīti viņu vietā? Otrkārt, vai 4 gadi ir pietiekams laiks, lai deputātu kandidāti pilnīgi un galīgi rīkotos pretēji tam, ko solījuši sākumā? Jā, izrādās ir, jo cilvēki alkst viņus atlaist. Tātad arī pašiem deputātiem trūkst atbildība pret vēlētājiem, tāpat kā vēlētājiem pret deputātiem. Ja vēlēšanu sakarā valda bezatbildība, vai fiksi lēmumi pēkšņi atlaist vienus un nomainīt ar (iespējams) citiem palielinās šo atbildību? Nē, nepalielinās, tas palielinās haosu un vēl lielāku bezatbildību. Cilvēki uzskatīs, ka ir iespējams raustīt amatpersonas, tāpēc nepiedalīsies vēlēšanās.

Piekrītu, pēdējais arguments nav īpaši saprātīgs, jo tas ir tikai normāli, ja tev kā vēlētājam ir pilnas tiesības raustīt un čakarēt savu ievēlēto deputātu prasot viņam atbildību par paveikto. Tas nozīmē, ka tu esi atbildīgs par savu izvēli un centies to aizstāvēt. Diemžēl, Latvija ir tāda zeme, kur atbildība ir svešvārds. Reti kurš (liekas, uz rokas pirkstiem var saskaitīt kopš 1992. gada) no ministriem uzskata par vajadzīgu atkāpties pēc sataisītiem sūdiem, viņi nejūtas atbildīgi. Reti kurš no deputātiem pieprasa ministram atbildēt par sataisītajiem sūdiem. Reti kurš vēlētājs pieprasa deputātiem atbildēt par sataisītajiem sūdiem. Ja ievēlētās amatpersonas nejūt šo vajadzību atbildēt kādam, viņas kļūst bezatbildīgas. Un tieši bezatbildīgums ir tas, ko ar šiem grozījumiem vēlas gan novērst, gan panākt.

Starp citu, es aizgāju un parakstījos. Tāpēc, lai būtu šīs te iespējas, nevis lai atlaistu konkrēto Saeimu. Pēdējās vēlēšanās es ar mokām atradu par ko balsot, jo visi kandidāti likās pārāk slikti. Nedomāju, ka atlaižot esošos to vietā radīsies simts jaunas galvas.

Advertisements

2 komentāri »

  1. Latvietis vēlēšanās vispār atgādina viendienīti. Viss par ko viņš ir sūrojies tiek aizmirsts, politiķus nevērtē pēc darbiem, bet pēc solījumiem. Ja skatās naudas cik vēlēšanās tika ieliktas reklāmās visi pēkšņi jūtas piekāsti, re kā ar mums manipulēja. Rodas jautājums, kas tad pašiem saprāta nav (uguns deg, bet neviena nav mājās).

    Reāli piemēram tagad mani besī tā saucamās “jaunveidotās partijas”, lohotrons, bet cilvēki elkas kā runči uz balderiāna tinktūru. Sola tādus pekstiņus, ka cilvēkam, kam kaut pamatkurss ekonomikā saprastu, ka ar šādām idejām pie kloķiem laist nevar.

    Protams ir jābūt kādam instrumentam, kas ļautu Saeimu turēt grožos, kopējā politiskā atbildība rada situāciju, kad nevins ne par ko nav atbildīgs. Vakar Birks raidījumā apgalvoja, ka korupcija viņu Rīgas domē neskarot. Man prieks, ka savus nodokļus maksāju savā pagastā, kur jebkurā laikā varētu aiziet uz pagastmāju parunāties.

    Komentārs by asmo — 2008-04-3 @ 18:20

  2. tur jau ir taa lieta, ja atlaidiis sho saeimu, nav tachu ko likt vietaa tikuntaa.. visi vinji vienaadi, vai tur liek vienus vai citus taapat nekaadas jeegas nebuus 😦

    Komentārs by na — 2008-04-4 @ 10:17


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: