Viedumu Vietne ar Sandi

2008-03-21

Aaargh jeb Breketes: pēdējie mēneši

Filed under: Sadzīve — Sandis @ 3:46

No vienas puses breketes jau ir kļuvušas par normālu ikdienas sastāvdaļu. Gandrīz jau nav jūtams nekāds traucējums, atskaitot gadījumu, kad ir svaigi nomainītas brekešu stīpas. Tomēr ir vēl dažādi papildus apsvērumi, kas šausmīgi traucē.

Pirmkārt, šobrīd es nevaru sakost žokli. To man traucē izdarīt divas plombes – viena ir uzlikta apakšējās zobu rindas kreisajā pusē, otra labajā pusē. Viņu uzdevums nav lāpīt zobus, bet aizturēt žokļu sakošanos. Šādu dīvainu eksekūcijas metodi ortodonts izdomāja, lai tagad pēc svaigi nomainītām stīpām daži zobi spētu pārlekt pāri apakšējo zobu dabīgajām iegulšanas vietām. Dabīgais sakodiens traucē, tāpēc tas tiek pamainīts. Solījums arī ir, ka pēc 4 dienām šīs te plombas “novalkāšoties” vai arī es pie tām pieradīšu. Iespējams, taču tagad neizsakāmi traucē nespēja sakost. Ieliekat Ielieciet divus sērkociņus katru savā mutes pusē vienkārši plakaniski uz tālākajiem zobiem sānos un mēģiniet aiztaisīt muti. Nesanāks, bet liksies amizanti. Tagad padomājiet, kā tas liksies, ja tā pavadīsiet pāris stundas. Drīz vien pēc amizantās sajūtas, sāksies pielāgošanās un vēlme nokost traucēkli, bet pēc tam jau sāksies niezes un neapmierinātības sajūta 😦

Vēl viens mans intereses objekts ir krāsainās stīpas. Tas nav nekas īpašs, vienkārši tā stīpa, kas savelk zobus, tiek ražota visās varavīksnes krāsās. Sudrabotā (jeb parastā) protams ir pati populārākā, bet tagad gribas pamēģināt ko jaunu un ielikt krāsainu. Ortodonts jau kuro reizi ierēc un piedāvā rozīgu stīpiņu. Varbūt ne rozīgu, bet sarkanu gan varētu. Vienkārši prikolam, savādāk, ja neizmēģināsi, nezināsi. Nopietni gan neizskatīšos, tas arī liek piebremzēt.

Zobārsniecībā pacēlušās cenas. Šķiet, ka pa 50% 😦

Normālie cilvēki izmanto Gregoriāņu kalendāru, musulmaņi izmanto Islāma kalendāru, ebreji izmanto Ebreju kalendāru, Romas impērijā kādreiz izmantoja Jūlija kalendāru. Ortodonti izmanto ortodontisko kalendāru. Viens mēnesis atbilst 4,5 vai 5 normālajām nedēļām (4 nedēļas nēsāšanai un 1 nedēļa nomainīšanai). Tāpēc tad, kad saka “jums būs jānēsā viens gads”, ortodonts domā vienu gadu ar pusi vai pat divus (jeb 12 ortodontu kalendāra mēnešus). Man sola izbeigt šo operu vasaras beigās vai rudens sākumā. Ceru, ka tā arī būs.

Vēl viens svarīgs faktors ir zobakmens. Pateicoties manas higēnistes lekcijām un “uķipuķi zobi jātīra” es tagad cītīgi sekoju līdz savā mutē notiekošajam. It sevišķi tāpēc, ka viens no apsvērumiem ir zobu izskats pēc brekešu noņemšanas. Ap pielīmētajiem brekešu gabaliem krājas nevēlamais zobakmens, tāpat kā ap smaganām un starp zobiem. Tas ir jātīra, pretējā gadījumā noņemot breketes, zobi izskatīsies pumpaini izceļot brekešu vietas. Manliekas, no tā neizbēgt 😦 Atsevišķās vietās zobakmeni gan neizdodas notīrīt pat ja ļoti gribas. Ir tādas vietas, kur, pateicoties stīpai un breketēm, zobu birstes neaizsniedz vai aizsniedz nepietiekami. Es pat ar acīm varu redzēt, ka tur krājas zobakmens un man būs jāiet pie higēnista, lai viņš to notīra.

Par higēnistiem vispār atsevišķs stāsts, izrādās, nav man laikam lemts atrast normālu stāvokli, ka pirms ortodonta var apmeklēt higēnistu. To ir tik ārprātīgi grūti noorganizēt dēļ tā, ka higēnistu ir maz, manējais ortodonts strādā tikai noteiktās dienās un noteiktās stundās, viņiem ir dažāda un pēc atšķirīgām domām veidota grafiku struktūra, ka normālam cilvēkam saskaņot abus ir Mission Impossible. Higēnisti ir vieni no visnoslogotākajiem speciālistiem, viņiem rindas ir izveidotas aptuveni mēnesi uz priekšu. Lai es normāli apmeklētu higēnistu, man ir nepieciešams izkalkulēt vizītes pie ortodonta, lai aiznākamajā reizē mēģinātu sarunāt higēnistu. Diemžēl, šis apmeklējums ir aptuveni trīs mēnešu tālumā, bet higēnistu apmeklējuma grafiku var sastādīt maksimāli tikai 2 mēnešus uz priekšu!

Starp citu, ja izvēlās zobārstu, jāpārliecinās vai speciālists ir arī ļoti pļāpīgs. Šī īpašība lieti palīdz, kad krēslā guļot nav ko darīt, bet pateikt neko nevar, jo mutē kautkas notiek.

Citi raksti par šo tēmu:
Breketes pēc 2 mēnešiem
Breketes (sākums)

Advertisements

2 komentāri »

  1. piesiešos:
    ieliekat->ielieciet (pavēles izteiksme ir nenoteiksmē)

    Komentārs by Agzas — 2008-03-21 @ 23:38

  2. Kas par muldēšanu. Es pie higienista pierakstos apmēram nedēļu pirms vizītes. (tad, kad atnāk sms, ka ir pagājis pusgads kopš vizītes 😀

    Komentārs by Zete — 2008-03-22 @ 11:06


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: