Viedumu Vietne ar Sandi

2008-03-15

Jumper

Filed under: Izklaide — Sandis @ 15:26

Aiz garlaicības noskatījos filmu Jumper. Pēc tam pameklēju nekur.lv pēc tās filmas nosaukuma un konstatēju, ka visi iepriekšējie kritiķi bija šo filmu nosaukuši par “labu, skatāmu” un kā nekā “borna triloģijas režisors” un galvenais aktieris arī smuks. Mans viedoklis ir savādāks – filma nav izdevusies. Nav nekādu dziļo domu, galvenais varonis ir bezjūtīgs maita un uzdzīvotājs, slepkavību līdzzinātājs un slepkava, notikumi risinās bezsakarīgi un to ir ļoti maz. Režisora darbs ir teicams, filmas vēstijums nulle.

Filmām taču vajag būt kādam stāstijumam? Kādai pasakai, dzīvei, kam sekot līdzi, pieņemamam varonim un ļaunajam tēlam. Bet šeit visi varoņi ir psiholoģiski frīki. Iespējams, ka viņi tādi nav, bet par viņiem nekas daudz netiek pateikts – vien tas, ka ap viņiem risinās liels action. Deivids Raiss skaitās galvenais varonis. No sākuma viņš ir kautrīgs (iespējams, pat noslēgts) skolēns, kas mēģina aicināt meiteni, bet nez kāpēc viņam piesienās kautkāds greizsirdīgs drauģelis Marks, kas bezsakarā atņem bumbas un māk tās mest ļoti tālu uz plāna ledus tā, lai tās neielūztu. Pēc tam Deivids slinki pastaigājas pa ledu un, loģiski, ielūzt. Ok, slima bērnība, bet nu tālākā notikumu attīstība arī nav saprotama. Par to, ka galvenais varonis ir apveltīts ar īpašu spēju, ir visa filma, taču galvenais varonis ir arī drausmīgs muļķis. Reliģiskais ļaunais fanāts, kas vada sekotājus, 8 gadus meklēja kautkādus pierādījumus par galveno varoni, lai gan vēlāk redzams, ka vienīgie pierādījumi bankā bija atstāta zīmīte “Es atmaksāšu”. 8 gadu rokraksta analīze noveda pie precīza dzīvokļa adreses? Kāpēc tik ilgi vai kāpēc tieši 8 gadi? Kad atrasts, galvenais varonis aizbēg, bet atsviež meklētājiem dzīvu pierādījumu par savu tagadējo atrašanās vietu.

Attiecības šajā filmā ir dīvainas, samākslotas un orientētas tikai uz galveno varoni. Pārējie tēli ir tikai statisti. Piemēram, Deivida tēvs visu filmu tā ari neko sakarīgu neizdara. Viņa nāve ir tikpat bezjēdzīga kā visa filma. Deivida draudzene Millija ir pilnīgi pakļauta Deivida iegribām un viņai nav nekādas teikšanas par notikumiem ap viņas pašas dzīvi. Dažus brīžus liekas, ka Deivids viņu glābj, taču, patinot notikumus mazliet atpakaļ – ja Deivids vispār nebūtu tā izdarījis kā izdarīja, tad nebūtu arī jāglābj. Kad viņi sākumā aizbrauca ekskursijā uz Itāliju, Deivids visādi parādīja, ka viņš iegūst to ko vēlas ar jebkuriem līdzekļiem nedomājot par sekām. Ļaunais varonis Rolands ir stīvs un paredzams, lai gan nezkāpēc apveltīts ar superspēku un superieročiem. Kurš būtu domājis ka tādā mazā nūjiņā ir tāda baterija? Tradicionālā kaušanas naža izvilkšana no svētā lakatiņa pirms nogalēšanas uz filmas beigām sāka pamatīgi krist uz nerviem.

Vai ir aizraujoši sekot līdzi cilvēkam, kas māk pārvietoties telpā? Tas ir tas pats, kas vērot ar kājām staigājošu cilvēku, tikai ātrāk. Vai tā ir interesanta spēja? Varonim, kam tā ir, jā. Tev, kas to skatās, tā ir garlaicīga spēja. Tu pārvietojies, pārvietojies, neko lietderīgu, izņemot priekš sevis, nedari, vēl pārvietojies, daudz pārvietojies, pārvieto priekšmetus un citus cilvēkus, atkal pārvietojies… Tas, ka tu skaties filmu, tevi pārvieto no viena skata uz nākamo skatu, tāpēc tev pašam ir šī maģiskā sajūta, ka tu pārvieto savu skatu punktu. Varonis pārlec no Ņujorkas uz Londonu, izmainās arī tavs kadrs. Vai tas šķiet īpaši? Nē, filma vienkārši rāda citu kadru.

Ar ko īsti filma beidzās? Sķiet, ar neko. Pats stāsts arī ir ļoti garlaicīgi vienkāršs, tikai pārsātināts ar efektiem. Varonis aplaupa banku, dzīvo zaļi, viņam sāk sekot, viņš atkaujās un dabū meiteni. Man kļuva garlaicīgi jau pirmajā filmas pusē.

Kā jau teicu, efekti gan ir bagātīgi daudz.
Par to 3 no 10 pīrādziņiem.

Advertisements

2 komentāri »

  1. nu it kaa apsver domu par otro dalju, taa ka doma turpinaasies un buus kaut kas saprotams… filma buutu interesanta, ja taa buutu kaadas 5h gara… nopietni, tas laiks kad seedeeju kiniitii pagaaja pa aatru

    Komentārs by artissco — 2008-03-15 @ 15:49

  2. kāda doma turpināsies? jau šeit nebija nekāda doma, nākamās daļas notikumi varētu but šādi: Deivids atkal cīnās ar Rolandu un uzvar, nu jau kopā ar savu māti un māsu.

    Komentārs by Sandis — 2008-03-15 @ 16:03


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: