Viedumu Vietne ar Sandi

2008-03-5

Into The Wild

Filed under: Filmas — Sandis @ 3:22

Kamēr esmu slims ar šo draņķīgo slimību – gripu – un manas iespējas strādāt un studēt ir stipri ierobežotas, centos apskatīties kādas filmas ir pieejamas manai gaumei. Viena no tām aizķēra manu uzmanību ar savu stāstu, lai gan man patika arī ekranizējums. “Into The Wild” ir pagājušā gada filma, kuras galveno varoni atveido Emīls Hiršs (Emile Hirsch, man vismaz vairāk pazīstams no filmas “Girl Next Door”, kur viņš dzīvoja blakus pornozvaigznei, ko atveidoja Elīša Katbērta). Vispār es viņu pat neatpazinu, jo lielāko filmas daļu Emīls pavada ar bārdu.

intothewild.jpgFilmas režisors Šons Penns atrada iedvesmu uzņemt filmu no Jona Krakauera darba, kas, savukārt, iedvesmojās no reāla stāsta. Tā ka filmā redzamie notikumi ir patiesi. Galvenais filmas stāsts ir par 24 gadus veco Krisu MakKendlu, kurš ar izcilām sekmēm pabeidz jurispudences studijas Hārvarda Universitātē, pēc tam atdod visu savu naudu labdarībai, sadedzina pārējo, pamet savu mašīnu un dodas pie dabas nevienam nesakot par savu atrašanās vietu. Viņš pat pieņem izdomātu vārdu – Aleksandrs Supertramps (Aleksandrs Superklaidonis)

Visa filma ir dziļi psiholoģiska, jo atklāj Krisa ģimenes problēmas un dziļi sociāla, kas izpaužās kā viņa neapmierinātību ar sabiedrību no kā viņš cenšas aizbēgt un izbaudīt skaisto vienkāršību. Kriss ir klejojošais intelektuālis, viņš ceļo no štata uz štatu bez naudas un piestrādā dažādus gadījuma darbus, lai nopelnītu tālāk ceļošanai. Visbeidzot viņš vāc resursus un informāciju, lai gadu nodzīvotu neapdzīvotā savvaļā Aļaskas kalnos. Savu klejojumu laikā Kriss apceļo vairākus štatus, kas katrs atšķirās ar dabu, kuras skati tiek bagātīgi atainoti filmā, gan arī ar cilvēkiem ar ko Kriss satiekas un kuri ietekmē viņa tālāko dzīves ceļojumu kā arī domāšanu. Filmas stāsts tiek pasniegts arī kā uz ekrāna slīdoši burti, kas atspoguļo Krisa dienasgrāmatu, tā arī paša Krisa dialogus pašam ar sevi un viņa māsas stāstus par ģimenes neziņu.

Internetā uzdūros aprakstam, ka Penns šajā filmā neataino “īstos” iemeslus, kāpēc Kriss rīkojās tā kā rīkojās, jo tur esot jāskatās krietni dziļāk – Amerikas sociālajās tradīcijās un industriālajā attīstībā neievērojot dabu. Tieši šo iemeslu dēļ Kriss arī esot sācis savu ceļojumu, lai aizbēgtu no problēmām un pievērstos pasaulei, kur valda dabas likumi. Patiešām, filmā nevar redzēt šo uzsvaru, taču tiek dotas pietiekami daudz norādes, kā, piemēram, Kriss ignorē nepieciešamību izņemt atļauju un gaidīt dažu gadu rindā, lai airētu pa upi ar kanoe laivu.

Filmas kvalitāte nav tā labākā, ja salīdzina ar foršajām krāsām citos ķinīšos, taču nav arī slikta. B kategorija noteikti ir. Bez Emīla Hirša filmā ir arī citi pazīstami aktieri, kuri gan neatveido lomas, kādās pierasts šos aktierus redzēt: Vinss Vons, Mārsija Geja Hārdena, Viljams Hurts, Jenna Melouna.

Kāpēc man tā filma patika? Sākšu ar to, ka tā ir par reāliem notikumiem, tāpēc tur nav fantastiski scenārija pavērsieni. Man simpatizēja MakKendla stāsts, par to kā nodzīvot dzīvi tikai sev un tās beigās konstatēt, ka vislielākais prieks ir tad, ja vari tajā dalīties.

11 pīrāgi no 10.

Advertisements

9 komentāri »

 1. Izklausās tāda, kas pat man varētu patikt.

  Komentārs by TheVAL — 2008-03-5 @ 13:02

 2. Pirms tik ļoti sapriecājies, iesaku palasīt Wikipediā par to patieso stāstu. Man momentā mainījās domas par Krisu, viņa domu gājienu un ideju kā tādu. Filmā daudz kas tiek noklusēts.

  Komentārs by uf — 2008-03-5 @ 19:12

 3. Uf, tev ir taisnība. Izlasīju vikipēdiju un ar Krisa nāvi saistītie apstākļi patiešām bija ļoti stulbi un nepārdomāti, lai padarītu viņu par varoni. Filma neattēlo šos te dažus svarīgos faktus – tas, ka “Maģiskais buss” bija 20 jūdzes no galvenās autostrādes, 6 km no autobusa bija pārceltuve, Kriss bija izmantojis pat ārkārtas pārtiku, kas izlikta nelaimē nokļuvušajiem, Krisam nebija tik vienkāršas lietas kā apkārtnes kartes kā arī viņš nomira 12. augustā – siltākajā un ar savvaļas pārtiku bagātākajā laikā Aļaskā. No tāda viedokļa viņa nāvi var uzskatīt par bezjēdzīgu pašnāvību.

  Lai gan filmā tas nebija tieši pateikts, Krisa stulbums man vismaz atklājās brīdī, kad viņš centās šķērsot pārplūdušu upi, bet nemeklēja citu apkārtceļu. Tāpēc es rakstīju, ka man simpatizēja viņa atklāsmju stāsts, bet ne tas kā tas beidzās.

  Komentārs by Sandis — 2008-03-5 @ 23:48

 4. man radās interese šo filmu redzēt!

  Komentārs by laura — 2008-03-6 @ 16:22

 5. Tikko noskatījos. Bija interesanti. Tikai nesapratu, kādēļ Aļaskā ziemā varēja medīt dzīvniekus, bet vasarā nē.. Vai tad vasarā visi dzīvnieki pārceļo uz kaut kurieni, kādu aukstāku vietu, vai kā?

  Komentārs by OreMan — 2009-05-9 @ 2:13

 6. Khem khem. Tas džeks līdz vasarai vispār nenodzīvoja. Cik sapratu, visas problēmas sākās pavasarī, kad pacēlās ūdens līmenis, kas norobežoja auglīgo daļu no neauglīgās teritorijas. Kriss dzīvoja neauglīgajā teritorijā un dzīvnieki bija pārceļojuši kautkur citur, lai nebūtu ūdens iesprostoti. Vai arī hvz. 🙂

  Komentārs by Sandis — 2009-05-9 @ 12:12

 7. Nu jā, pavasarī laikam, vasara gluži vēl nebija. Bet nu kā – vienā pusē upei dzīvo dzīvnieki, bet otrā – nē? 😀 Viņš jau tieši pie pašas upes dzīvoja, vienā skatā no augšas varēja redzēt, ka tur pārsimts metri no upes. Un pavasarī, kad viss nokūst, tieši vajadzēja visādiem jauniem dzīvniekiem parādīties.. Nja, nu nez.

  Komentārs by OreMan — 2009-05-9 @ 12:18

 8. Krisa “ceļojums” beidzās tieši vasarā (19. augustā), un viņa nāve nebija nekāda bezjēdzīga pašnāvība. ne jau viņš pēkšņi pēc trim nedēļām, kad daudz bija ēdis savvaļas kartupeļa saknes,pēkšņi vienā dienā, kad sāka ēst sēklas vairs neatpazina augu un sajauca ar citu. nē! viņš sāka vākt tā paša auga sēklas lielos vairumos un glabāja tās mitros (jo 14.jūlijs ietilpst garajā lietus periodā) maisos, kas bija ideāla vieta, lai veidotos pelējums. Kriss nebija nekompetents vai neapdomīgs, kā viņu grib parādīt. Augs, kas viņu saindēja pats par sevi nebija indīgs; tā bija vienkārši viņa neveiksme, ka viņš apēda sēklas, kuras mitrumā bija sākušas pelēt. Nevainīga kļūda. Tie, kas Krisu sauc par muļķi un neapdomīgu, paši nav pat nedēļu vai divas nodzīvojuši tā – prom no civilizācijas, pārtiekot tikai no tā, ko pats savāc no dabas un ko nomedī – lielākai daļai nav pat sajēgas, cik tas ir grūti. Viņš tā izdzīvoja mēnesi pēc mēneša un ir par to apbrīnojams.

  Komentārs by Agy — 2009-11-22 @ 16:34

 9. Bet tur taču pie viņa pat lācis atnāca.

  Komentārs by E — 2010-12-1 @ 0:47


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: