Viedumu Vietne ar Sandi

2008-01-18

Tas tak darās kā tajā spēlē

Filed under: Tech — Sandis @ 2:04

Blackhalt bija ievietojis rakstu Zagļiem.lv ar dažiem linkiem (ar norādi, ka kāds pārpublicē). Nolēmu paspaidīties un pasekot, bet neko konkrētu nesaskatīju, drošvien tāpēc, ka pa maz dienā sēžu pie datora un reti apmeklēju nekur.lv. Bet, es atradu rakstu ko, ja ne nokopēt, tad vismaz atstāstīt saviem vārdiem. Īsumā tēma ir par datorspēli America’s Army un kā šī datorspēle izglābusi īstas dzīvības realitātē.

Brīnumainā kārtā šeit pat nav tikusi iesaistīta karadarbība un arī pats notikums ir atgadījies civilajā ASV teritorijā. Pakstons Galvaneks (Paxton Galvanek) braucis pa ceļu vadot mašīnu, kurā atradās viņa ģimene, kad, pēkšņi, viņa priekšā braucošais džips apmetis kūleņus grāvī. Pakstons nav ne armijnieks, ne medicīnas darbinieks. Toties viņš ir spēlējis spēli America’s Army, kur spēlētājam tiek nolasītas medicīniskās lekcijas, lai viņš, laikam, saņemtu kautkādu ārsta-kareivja pakāpi.

Neko daudz jau tas džeks tur nepaveica – vienam pirksti bija norauti, vienam asinis šļācās laukā, bet viss ko viņš izdarīja apkopjot roku un ar dvieli aizspiežot asins tecēšanu atbilst vislabākajam palīdzības scenārijam kāds vien iespējams. Viņš izvilka cietušos no mašīnas, sniedza primāro medicīnisko palīdzību līdz atbrauca sievas izsauktā ātrā palīdzība. Pakstons pats stāsta, ka krīzes situācijā viņam orientēties palīdzējusi ši te spēles apmācība, kur vienkārši soli pa solim ticis iemācīts kādā kārtībā un kas jādara stresa ārkārtas situācijā, kad vajag palīdzēt.

No savas pieredzes saku, ka man pašam liekas, ka reizēm dažas spēles man ir palīdzējušas pašam. It sevišķi to var uzskaitīt par braukšanu. Jaunības dienās man patika Kolina Makreja rallijs vai, piemēram, Carmageddon. Neteikšu ka šo un citu braukšanas spēļu attēli bija perfekti un fizika bija ideāla, tomēr tā bija pietuvināta reāliem apstākļiem. Lai tu būtu labākais, tev nācās iemācīties lielā ātrumā nesties un savaldīties līkumos. Šādos spēļu apstākļos tika simulētas daudzas jo daudzas situācijas un klaviatūras taustiņu ātruma iemaņas. Itkā nevainīgi un izklaidējoši. Tajā pašā laikā braucot ar reālo mašīnu es pāris reizes braucot tā ātrāk esmu sajutis “pag pag, šite mašīna parasti sagriezās” no agrīnajām spēlēm. Piemēram, ierakstoties pa grants segumu līkumā. Tad nu es piebremzēju un situācija, kas man likās bīstama, beidzās labvēlīgi. Ziemā pāris reizes veiklas darbības ar stūri griežot ratus pretējā virzienā ir palīdzējusi izvairīties no bēdīgām beigām.

Varbūt to visu var norakstīt uz manām paša iemaņām, taču es speciāli praktiski neesmu trenējis šādas iemaņas. Un priekš pirmajām reizēm nav gadījušies nekādi bēdīgi iznākumi “mācībai”.

No otras puses, ko es trenēju tādā spēlē kā CS? Šaut pa pretinieku vai ka kemperi izdzīvo visilgāk? Ko es trenēju tādā spēlē kā Mario? Ka sēnes tev dara labu? Ko es trenēju tādā spēlē kā Age of Empires ((World of) Warcraft, Rise of Nations etc)? Vēsture caurcaurēm ir lieli slaktiņi un milzīgi etnicīdi?

Nav jau noslēpums, ka datorspēles var apmācīt, tikai parasti apmācības spēles parasti tiek izlaistas atsevišķi. Tās ir garlaicīgas un tām nav konkrēta mērķa (piemēram, izšķaidīt pretinieka seju). Taču apmācības, kas ietvertas kādas konkrētas spēles ietvaros, tās gan var veikt nopietnu apmācību. Spēlētājs uztver sev doto uzdevumu un iemācās paveikto atrisinājumu. Šādu atrisinājumu viņš var piemērot reālajā dzīvē tāpat kā virtuālajā izmantojot kā šablonu līdzīgām situācijām. Kas tad vispār ir America’s Army? ASV propogandas spēle aicinot iestāties armijā: uzspēlē kariņu, varbūt sagribēsies pašaudīties pa īstam. Tajā pašā laikā spēlē ieliktā informācija un apmācības kursi izglābj reālus cilvēkus. Diezgan veiksmīgs valsts pasūtījuma projekts.

Forši 🙂 Tikai… ja nu man atgadās briesmas un mani mēģina glābt tāds, kas apmācījies “nepareizajā” spēlē?

Advertisements

4 komentāri »

 1. Adventure vajag spēlēt. Tā var iegūt visādas noderīgas iemaņas. Piemēram, no Grim Fandango es uzzināju, kā nogalināt nāvi (vajag viņu apstādīt ar puķītēm). Ar nepacietību gaidu, kad gūtās zinības spēšu pielietot praksē.

  Komentārs by nuclearsecrets — 2008-01-18 @ 11:42

 2. Par braukšanu taisnība – tās spēles rada zināmu sagatavotību dažādām situācijām uz ceļa.

  Komentārs by TheVAL — 2008-01-18 @ 14:00

 3. Par to braukšanu gan negribētu piekrist 😉
  Kā autoskolā stāstīja, tad cilvēkam ir refleks griezt stūri otru pusi kad sanēsā…
  Neuzskatu, ka sabremzēšana pirms līkuma ir uzskatāma kā spēlē gūta iemaņa 😀
  Un salīdzināt 4 taustiņus ar stūri iekš auto, kur taustiņiem ir pozīcijas nospiests un ailaists, ir galīgi aplami 😉

  Komentārs by Salviz — 2008-01-20 @ 4:13

 4. nu stūre un taustiņi nav viens un tas pats, vienīgi izpratne par situāciju un fiziku

  Komentārs by Sandis — 2008-01-20 @ 18:16


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: