Viedumu Vietne ar Sandi

2007-12-17

Reālās pasakas

Filed under: Izklaide — Sandis @ 20:12

Šodien pārskatīju digg’u un atradu tur rakstu par pasakām – kādas mums vispārzināmas pasakas ir bijušas savos pirmsākumos un kādas tās šobrīd ir mūsu apziņā. Te nu man atmiņā atausa sava bērnības pieredze, kad manā rīcībā nonāca Hansa Kristiana Andersena pasaku grāmata un es to izlasīju. Grāmatā bija ne viena vien pasaka un es tās izlasīju kā pirmo avotu, nesaskaroties ar citām versijām par pasakām. Pārlasot atstāstu par Mazās nāriņas pasaku, man galvā atleca atmiņas – jā, patiešām, tāda pasaka bija un tieši tādā versijā, kā šeit ir atstāstīts.

Oriģinālavots.

Šeit ir atstāstītas 4 populāras pasakas, kādas tās bija pirmsākumos, nevis tādas, kādas tās atrāda lielākā daļa mūsdienu grāmatas un Disneja multiplikācija.

Mazā nāriņa.

Disneja versijā nāriņa Ariela aizpeld apprecēt savu lielo mīlestību. Reālajā pasakā par mazo nāriņu galvenā varone nevar tik vienkārši izkāpt krastā un aiziet pie sava krāšņā prinča, viņai vispirms jāizdzer burvju mikstūra, kas pārvērš viņas asti par kājām, bet katru soli, ko viņa spers, viņa izjutīs kā staigāšanu pa nažiem. Viņa tam piekrīt, bet, lai kā jūs gaidītu laimīgas beigas, nāras varonīgais solis netiek atalgots – princis apprecās ar citu! Nelaimīgā nāra ielec jūrā, kur viņas ķermenis izšķīst jūras putās.

Pelnrušķīte.

Visiem zināms stāsts par meiteni, kas dzīvo pie pamātes kā kalpone, pēc tam aiziet uz balli, pazaudē kurpīti un viņu atrod princis. Pirmajā pasakas versijā Pelnrušķīte pelnīti nonāca savā lomā un bija krietni ļaunāka un ciniskāka par mūsdienās zināmo. Viņa apzināti nogalināja savu pirmo pamāti, lai viņas tēvs varētu apprecēties ar mājturības vadītāju. Tikai viņa nebija cerējusi, ka līdz ar kāzām, mājās ievāksies sešas jaunās pamātes meitas…

Guļošā skaistule.

Ir meitene, viņa guļ, atnāk princis, noskūpsta viņu. viņa pamostās un dzīvo kopā laimīgi. Nekā. Oriģināli ne jau skūpsts pamodina skaistuli, bet viņas dvīņu piedzimšana. Opā… Izrādās, monarhs viņu guļošu ir padarījis grūtu, viņa pamostās un wtf – es jau esmu divu bērnu māte. Kautkādā veidā princis atgriežās un apsola atsūtīt pēc viņas un viņas bērniem vēlāk tikai kautkā aizmirst pateikt, ka viņš jau ir precējies. Kad māmiņa ar bērniem ir atvesta uz pili, prinča likumīgā sieva mēģina viņus nogalināt, bet karalis viņu iztraucē. Nobeigumā, izvarotā skaistule apprec savu izvarotāju un tā nu viņi dzīvoja laimīgi…

Sniegbaltīte.

Pašās pasakas beigās brāļi Grimmi ir atstājuši norādi kādā veidā tiek sodīta ļaunā ragana par uzbrukumu Sniegbaltītei. Viņu nenogalināja uz vietas, nedz arī viņa nogalēja pati sevi. Viņai piesprieda dancot uzkarsētās dzelzs kurpēs, līdz viņa nokrita mirusi. Īpaša viduslaiku spīdzīnāšana tā teikt.

Avotā un tā komentāros var atrast vēl dažas interesantas pasakas un šo pasaku versijas (kā, piemēram, pelnrušķītes pusmāsas cērt nost pirkstus, lai kāja ietilptu kurpē).

1 komentārs »

  1. Pamosties no dvīnīšu piedzimšanas. Tas taču ir TIK romantiski !!!

    Komentārs no purva_moshkjis — 2007-12-18 @ 22:33


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Veidojiet bezmaksas vietni vai emuāru vietnē WordPress.com.

%d bloggers like this: