Viedumu Vietne ar Sandi

2007-11-16

Rīgas Sargi, es būt redzēt

Filed under: Filmas — Sandis @ 1:33

Es esmu tikko no kino un mēģinu apkopot savas domas attiecībā uz svaigi redzēto.

Kopumā es visu šo filmu vērtēju ārkārtīgi pozitīvi, ir daudz specefektu, pirmajā mirklī liekas krāsaini un superīgi. Bet, acīs lec daudzi mazi “sīkumi”, kas taisa to nepatīkamo maliņu, kādēļ vispār gribas sākt noniecināt šo filmu. Filma ir pat ļoti necerēti laba, bet ir daži spilgtie “bet”:

 • Pārspīlētais patriotisms. Jā, filma ir par Latvijas izdzīvošanas cīņu un 11. septembri novembri, bet dažbrīd (un konkrēti tieši 3 mazās vietās) es sajutu, efektu, ka… “uz maizes ir uzsmērēts pārāk daudz sviesta”. Ja ir pacilājošs moments t.i. kareivji bezbailīgi metas cīņā un krīt par savu valsti, es nejūtos pārliecinoši, ka kāda aizkapa aizkadra balss man sāk stāstīt cik patriotiski šie cilvēki atdeva savas asinis par Latviju. Es to pats redzu.
 • Kārlis Ulmanis rok grāvi.
 • Varonis izdzīvo pēc nāvīga uzbrukuma ar nazi. Happy endingam derēja, bet nu… uzbrukums ar nazi no muguras… tas ļaunais izskatījās pēc baigā “nazīša”, būtu jau jāzin, kur jādursta.
 • Granātas. Latvieši iet virsū vāciešu ložmetēja pozīcijai, kareivji krīt kaudzēm, beigās tikuši tik tuvu, ka viens izvelk granātu un met – ložmetēja ierakumi iznīcināti. Vācieši no visām pusēm iet virsū punktam, kur varoņi paslēpušies un ne ar ko neatšaujas, vairākas minūtes no vietas vienkārši šauj virsū pozīcijai, lodes spindz līdz atnāk latviešu papildspēki un aiztriec vāciešus. Jūtat granātu atšķirību?
 • Elzas Betmobīlis. Dienā Elza dodas prom no Rīgas ar bagāto ar mašīnu. Iestājas nakts, Elza braucot saprot, ka viņai jāatgriežas Rīgā. Elza ir Rīgā. Ar to duļibānu viņa varēja tikt, piemēram, līdz Sēnītei pa pāris stundām. Pēc cik stundām viņai būtu jāatgriežas Rīgā, ņemot vērā, ka bēgļu straume iet virzienā prom no pilsētas, automašīnas ir bagātajiem, kas, visdrīzāk, bēg, un izvēle ir starp kājām iešanu (90%) un zirgu pajūgu (10%)?

Negatīvais, ko esmu dzirdējis citos blogos:

– PSRS tipa propoganda. Tā grāvju rakšana? Nu varbūt. Vēstures interpretācija gan bija.
– Karoja tikai latvieši un nebija redzamas citas entiskās grupas. Tā kā visa darbība pamatā bija ap galvenajiem varoņiem, kas bija latviešu tautības, tad citas grupas netika īpaši izceltas. Bet viņas varēja būt tur laukā kautkur. Brīva interpretācija.
– van Golcs esot maniakāls. Šķita nepārspīlēti atbilstošs un nemaniakāls.

Tagad par pozitīvo. Netiek iespiesti pārspīlēti mīlas stāsti, lai gan visa centrā figurē apstāklis, ka galvenais varonis skraida kāzu uzvalkā. Specefekti ir labi un piesieties, drošvien, var tikai, ja skatās filmu palēninājumā un īpaši koncentrējas. Varbūt pēc kāda laika acīs ieleks visādi knifi, bet tas tā. “Treilerī” acīs leca Daugavā krītošā bruņmašīna, kas izskatījās atklāti digitāli montēts efekts. Uz lielā ekrāna tas acīs neleca tāpat kā citi digitālie efekti (vismaz tie, kurus biju redzējis spoilerī LNT nedēļas top-ā). Par pārējo pozitīvo nestāstīšu – jāiet un jāskatās! Tikai K/T Rīga viss ir izpirkts, jo tie āksti rāda filmu mazajā zālē, bet Kongresu namā, kur es skatījos, vietu ir papilnam brīvs.

Ko man vēl būtu gribējies redzēt – vairāk priecīgo ainiņu pēc kaujas, situācijas, kur varoņi patiešām svin, kliedz: “mēs uzvarējām”, “urrā” utml.

Zālē pēc filmas bija aplausi. Godam.

Advertisements

6 komentāri »

 1. lai ko citi teiktu, latvietim tomēr ir jāredz šī filma… 🙂

  vairāk jau uz vēstures atkārtošanu tā filma domāta, lai jaunie atceras.

  Komentārs by Raikons — 2007-11-16 @ 1:42

 2. 1. Patriotisms nekad nevar būt pārspīlēts.
  2. Droši zini, ka filma ir par 11. septembri? Vai varbūt tomēr par 11. novembri? 😀

  Komentārs by edgarsr — 2007-11-16 @ 11:15

 3. Mjā, man arī likās, ka Artūra atveidotais tēls no naža dūriena varēja arī droši atdot galus. Es tam biju gatavs jau brīdī, kad šis kāpa augšā. Tas, manuprāt, būtu piedevis tādu reālistiskāku pieskaņu. Pārējie tak visi palika dzīvi, tas jau vien ir daudz.

  Komentārs by Edijs — 2007-11-16 @ 12:03

 4. Es treileri nebiju redzējis. Bet bruņumašīna iekrita acē arī uz lielā ekrāna. Arī tās Rīgas virzienā lidojošās ļotenes. Un vēl pa kādam sīkumam. Bet enivej kopumā pastrādāts godam.

  Komentārs by Edijs — 2007-11-16 @ 12:08

 5. “Tie āksti” rāda filmu mazajā zālē, jo lielajā ir remonts. Bet tas tā.

  Piekrītu par to, ka dažas lietas, ieskaitot grāvi rokošo Ulmani, bija dīvainas un ne visai izdevušās. Bet kopumā – pozitīvi (: Kā jau rakstīju pati, nav šedevrs, bet laba filma gan.

  Komentārs by simbel — 2007-11-17 @ 13:01

 6. priekš Latvijas līmeņa – perfekti!

  tiešām pirmā filma uz kuru esmu bijis, kur filmas biegās bija aplausi! 🙂

  Komentārs by Janky — 2007-11-22 @ 10:10


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: