Viedumu Vietne ar Sandi

2007-10-19

Cello!

Filed under: Tech — Sandis @ 17:34

Šodien skatījos, ka kāds bija ielicis aprakstu par Netscape Navigator atgriešanos ar ātrāku dzinuli nekā Ugunslapsai un man uznāca iedvesma uzrakstīt. Nevis par Seamonkey kā man likās, bet gan par daudz interesantāku vēsturisku brīnumu. Pirms visiem šiem te viens no pārlūkiem, kas atstājis pēdas pārlūku vēsturē ir Cello jeb Čells (tā lielā vijole, ko liek zemē). Bija interesanti parakāties pa šī relikta iespējām un pavērot mūsdienu mājaslapas ar 1994. gada skatījumu.

Čellu ir vienpersoniski radījis Tomass Brūss no Legālās informācijas institūta Kornela Juridiskajā skolā speciāli juristu vajadzībām 1993. gadā. 1994. gadā tiek izlaista pēdējā, 1.01a versija, kuru es arī šeit paķēru.

Čella radīšanas prasība bija nodrošināt juristiem piekļuvi internetā pieejamajiem dokumentiem. Vēl interesantāk ir uzzināt, ka Čells ir savā ziņā priekštecis Internet Explorer, jo tika taisīts kā interneta pārlūkprogramma tieši Windows 3.1. pirms IE vispār parādījās, kā arī bija konkurents visiem agrīnajiem unix pārlūkiem.

Bagātīgais iespēju piedāvājums ietver sevī WAIS, Hytelnet, gopher, telnet, TN3270, ftp, usenet un url protokolus, grāmatzīmes, e-pasta lasīšanu. Tā teikt mazs mūsdienu “viss vienā”. Rekomendētās sistēmas prasības: 2MB no atmiņas uz 386SX-16 vai labāka procesora. (Hei, tas bez problēmām strādā arī uz WinXP :))

Palaidis programmu es tā arī nespēju saprast “kā sākt darbināt tīklu”, jo programmai nebija nekādu vērā ņemamu lauku kur vispār ievadīt adresi. Izrādās, vadība notiek caur Jump -> Launch via URL dialoglogu, kas ir diezgan prasīgs pret http:// protokola norādīšanu. Labi, ka ir vismaz “Back” poga ar neizteiksmīgu trijstūri…

Sērfojot pa latvijas tīkla lapām, daudzas jo daudzas Čells atteicās ielādēt vai arī saņēma paziņojumu no servera par neeksistējošu domēnu vai Apache kļūdām. nekur.lv, lanet.lv un http://www.mk.gov.lv toties attēlojās. Attēlus var aplūkot zemāk:
nekur ar cellolanet ar cellomk.gov ar cello

Secinājumi: vislabāk darbojošā lapa bija http://www.lanet.lv. nekur.lv rādīja vispār kautkādus brīnumus, kas nav viņa saturā (šķiet, pulsux ģenerētās java lapas), bet mk.gov.lv izjuka saturā. Un visu laiku iet to ceļu līdz “launch url” arī nav diezko ērti. Nabaga juristi, veselu gadu mocījās ar šo programmu 🙂

Advertisements

3 komentāri »

 1. ble kaa uzdzini nostalgiju… :DDD Atcereejos savos kraajumos esosho veco labo netscraapi 1, a uz vistas x64 netscape 1 vairs nu nepalaist (jo 16bit appa)- palaidu caur vmware uz w98, un apkaasos, jo jamais praktiski nevienu lapu neraadiija.
  screenshots – http://content2-foto.inbox.lv/albums49111657/suspend/temp/netscraapis.jpg
  A bet atceros ka savulaik uz XP, lai cik nu liiki, netscape 1 tomeer raadiija gan blefus(delfi.lv), gan TVvemtni(tvnet.lv). Nez, mozh man liikas rokas ar vistu un emulatoriem…

  Komentārs by sussi — 2007-10-21 @ 3:13

 2. suuda inbox, mozh shis links buus mkay – http://foto.inbox.lv/suspend/temp/netscraapis.jpg

  Komentārs by sussi — 2007-10-21 @ 3:15

 3. He, man prieks, ka uzdzinu nostaļģiju 🙂 Man ar bišķi uzdzinās tirpas uz muguras atceroties tos laikus, kad klabināju uz 486 un Windows 3.11 🙂 DOS, Norton Commander, grupu logi, maza atmiņa, viss tik robusts un primitīvs 🙂

  Komentārs by Sandis — 2007-10-21 @ 3:29


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: