Viedumu Vietne ar Sandi

2007-09-12

Kas ir brīvprogrammatūra?

Filed under: Tech — Sandis @ 10:22

Katru dienu vismaz viens meklē manā blogā šo jautājumu. Acīmredzot viņi cītīgi atrod šo te seno ierakstu, kur es mazliet pafilosofēju par paša termina anglisko izcelsmi un latvisko tulkojumu. Laikam jāuzraksta, ko tad īsti šis termins nozīmē, lai meklēšana būtu arī sekmīga. Skaidrojums ņemts no wikipedia.org, kur laikam skatīties ir zem katra letiņa goda (po angļiski ņečevo ņepoņimaju).

Angliski ir divi termini: brīvprogrammatūra(freeware) un programmas par brīvu(free software). Man liekas, ka latviskie nosaukumi atbilst angliskajiem.

Brīvprogrammatūra(freeware) ir datora programmas licences veids. Programma tiek padarīta par pieejamu bez maksas uz neierobežotu laiku. Taču licencē var būt atrunas par programmas lietošanu. Piemēram, programmu var lietot personīgiem, akadēmiskiem un bezpeļņas nolūkiem. Bieži vien kā brīvprogrammatūra tiek izplatītas daudzu programmu ierobežotas funkcionalitātes versijas. Brīvprogrammatūru radīto rezultātu, piemēram, bildes, var izplatīt bez maksas. Brīvprogrammatūru nevar pārdot, lai gan dažu no programmām izejas kods atrodas publiskajā domēnā. Lai gan nosaukumā ir “brīvs” (angliski “free”, tātad arī par velti), reizēm brīvprogrammatūras atbrīvojumi neattiecas uz naudu, bet, piemēram, resursiem vai jebko, kas vien autoram labpaticies. Daži no brīvprogrammatūras piemēriem ir pārlūkprogrammas Firefox, Chromium, Edge (kādreiz Internet Explorer), no spēlēm var pieminēt Trackmania Nations (īpaši izstrādāta spēles versija e-sportam), no redaktoriem – audio rediģēšanas programmu Audacity. Attālinātās piekļuves rīku Teamviewer ir atļauts par velti izmantot personīgiem mērķiem.

Programmas par brīvu(free software) arī ir aizsargātas ar licenci un tās ir atļauts studēt, labot, pārveidot, izplatīt bez ierobežojumiem. Šo programmu izejas kods bieži atrodas publiskajā domēnā un reizēm vienīgie ierobežojumi ir prasība arī nākamajās programmas versijās saglabāt līdzšinējo licenci, lai programmas jaunā versija būtu pieejama arī citiem uz tādiem pašiem noteikumiem kā tika saņemta. Tas, ka programma ir par brīvu, nenozīmē, ka uz to neattiecas licences nosacījumi izmantošanai.

Publiskais domēns ir radošs darba rezultāts, uz kuru neattiecas nekādas ekskluzīvas intelektuālās īpašuma tiesības. Īpašuma tiesības nozīmētu, ka darbs pieder kādai konkrētai personai un šī persona gan lemj, kam piešķirt izmantošanas tiesības, gan var pretendēt uz izmantošanas atlīdzību. Programmu par brīvu gadījumā neeksistē šī persona (vai arī persona ir atteikusies no šīm tiesībām).

Pēdējā veidā jebkurš var uzstādīt savu maksu par katru no programmām vai izplatīt tās pilnīgi par velti. Tā kā visiem ir pieejams izejas kods, tad būtībā programmas tiek legāli izplatītas bez tiešas naudas samaksas. Pie mums daudzi piesauc “Atvērtā koda programmas” un būtībā tās attiecina uz šo licences veidu, lai gan, ja šie cilvēki palasītu šo dokumentu, ko rakstījuši GNU cilvēki, varbūt viņi saprastu, ka šāda terminoloģija šo programmu veidotājiem un aizstāvjiem nešķiet pieņemama. Autori vēlas, lai licence garantētu brīvību programmām kā “brīvu runu” nevis kā “alu par brīvu”, bet vārds “atvērts” nekādā mērā neatspoguļo brīvības jēgu.

GPL (General Public Licence ~ Lielā Publiskā Licence) piemērs.

No juridiskās puses, programmas bez licences nav un nevar būt par brīvu kā cenā tā pieejā, nedz arī tās ir atļauts izmantot, licence ir tā kas dod tiesības programmu izmantot – kā brīvprogrammatūru un par brīvu. Ja datorprogrammai nav licence, tad, saskaņā ar Bernes konvenciju, programma pieder tās autoram. Ja kāds rada radošu darba rezultātu (attiecas uz datorprogrammām), tad viņa tiesības automātiski tiek aizsargātas tiklīdz darbs tiek nofiksēts – programmas gadījumā izveidota versija. Saskaņā ar konvenciju, autoram ir tiesības piešķirt citiem dažāda veida tiesības uz savu darbu. Sīkāk par tiesību veidiem var izlasīt pie konvencijas ieraksta.

Neskatoties uz to, ka datorprogrammas tiek aizstāvētas no radīšanas brīža un licences dod tiesības tās izmantot, tieši brīvprogrammatūru sakarā ir jāpiemin vēl viens eksistējošs fenomens: programmas bez licencēm brīvai izmantošanai. Sakarā ar to, ka ir attīstījušies dažādas publiskas pieejas interneta lietotnes un, salīdzinājumā ar Bernes konvencijas 1886. gada laikiem, pasaule ir kļuvusi ļoti komunikabla, eksistē programmas, kuras ir kļuvušas publiski pieejamas bez definētas licences. Koda versijas publiskā platforma GitHub 2015. gadā ziņoja, ka 85% no visiem programmatūras darbiem, kuriem visi var piekļūt, ir bez definētas licences. Jeb – programma ir brīvi pieejama visiem bez nekādiem ierobežojumiem, tomēr pēc juridiskā statusa, tai vajadzētu būt aizsargātai. Programmu autori ir izvēlējušies bez īpašām atļaujām atļaut darīt visu ar savu radošo darbu.

3 komentāri »

 1. nevar gluži teikt, ka free software ir publiskā domēnā. Ar lietām, kas ir publiskā domēnā, vari darīti pilnīgi pilnīgi, jebko, bet lielāko daļu free software aizsargā licences, kam tomēr ir ierobežojumi (jādod atpakaļ izmaiņas, nedrīkst izmantot komerciāli utml.)

  What are the key differences between GNU GPL Free software licenses and public domain software?

  Public domain software allows anyone to do whatever they want with software. In short software is not subject to copyright. No person or other legal entity can establish or maintain proprietary interests within a particular legal jurisdiction. See wikipedia article for more information.

  GNU GPL is a copyright license. You can use and distribute software under the terms and condition of its license only.

  Komentārs no cu — 2007-09-12 @ 20:20

 2. […] Brīvprogrammatūra? Fails atrodas: Tech — Sandis @ 15:15 Ja vēlies zināt, kas slēpjas zem termina brīvprogrammatūra, lūdzu, spied šeit. […]

  Atbalsojums no Brīvprogrammatūra? « Viedumu Vietne ar Sandi — 2008-09-5 @ 9:38

 3. ja kaads students ko nezinja tad lai iet elle

  Komentārs no katja — 2010-09-8 @ 14:00


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: