Viedumu Vietne ar Sandi

2007-09-4

Daži greizi fakti par senajiem Romiešiem

Filed under: Izklaide — Sandis @ 11:31

Uzdūros samērā interesantam rakstam par “10 lietām, ko tu likās zināji par Romiešiem”. Autors ir blogotājs un vēsturnieks, bet viņa komentētāju kritika padarīja viņa faktus par vēl ticamākiem. Saglabāju paša zināšanai un atmiņai.

1. Mīts: Cēzara pēdējie vārdi bija “et tu Brute” jeb “arī tu, Brut”. Patiesībā viņa pēdējie vārdi bija “kai su teknon” jeb “tevi arī mans bērns”, par ko nav tiešas izpratnes, bet tiek uzskatīts, ka Cēzars draud, ka arī Brutu gaida tāds pats iznākums. Izteikumu “et tu Brute” slavenu padara Viljama Šekspīra daiļrade. Tāpat arī nogalināšanas vieta nav Senāta Kapitolijs, bet Kūrija.

2. Mīts: Roma tika uzbūvēta uz septiņiem kalniem. Ir grūti rēķināt, ko var uzskatīt par kalnu un ko nē, taču Romas teritorijā ir vismaz 13 kalni. Septiņu kalnu skaits ir ņemts tikai pēc pašu Romiešu versijas par to “kas ir vērā ņemams kalns”. (ps. 10 zināmie kalni Romas teritorijā saucas (angliski): Palatine, Aventine, Capitoline, Janiculan, Quirinal, Viminal, Esquiline, Caelian, Pincian, Vatican)

3. Šito es nesapratu, bet man liekas, ka te ir darīšana ar angļu un latīņu valodu, tā ka šis nebūs jauns fakts mums, lai gan… “Vomitoria” jeb vārds no “vomit” – “vemšana” apzīmē slimu stāvokli starp bagātām ēdienreizēm. Romieši ar vārdu “Vomitoria” saprata izejas no amfiteātriem.

4. Mīts: Romiešu vīrieši ģērbās togās. Togas bija pārsvarā izejamās svinīgās drēbes, turklāt togās mēdza ģērbties arī prostitūtas. Vīrieši valkāja arī tunikas un bikses.

5. Mīts: Kamēr Roma dega, Nerons mierīgi sēdēja. Kā es sapratu, tur ir pat četras versijas un es vairāk pievienojos šai: Kamēr Roma dega, Nerons “laida muļķi” jeb neko nedarīja, lai to dzēstu. Tā ir versija, ka vēsturiskie teksti ir lasīti pārāk precīzi un nav pieļauta metaforu eksistence. Citas versijas saka, ka viņš spēlēja mūzikas instrumentu, lasīja dzeju vai vispār neatradās Romā, kas, starp citu, arī atbilst tam, ka būtībā Nerons Romu nedzēsa. Toties pēc ugunsgrēka viņš izmantoja savu personīgo naudu pilsētas atjaunošanā.

6. Mīts: Plebeji bija Romas nabagi. Romieši patiešām apzīmēja sociāli atstumtos kā plebejus. Plebeji un patrīcieši bija senie Romiešu iedzimto tiesību apzīmējumi bagātajiem/varenajiem un nabagajiem. Taču vēlākajos Republikas uzplaukuma gados, daudzi plebeji kļuva pat ļoti bagāti, kā, piemēram, Marcus Licinius Crassus, kurš ir autors slavenam izteikumam, ka tu neesi bagāts, ja tu nevari atļauties sev armiju.

7. Mīts: Gladiatori saka “ave, Caesar, morituri te salutant” jeb “Sveiks, Cēzar! Nāvei nolemtie tevi sveic” pirms katra gladiatoru priekšnesuma. Patiesībā, šis izteiciens ir lietots tikai vienu reizi jūras kaujā ārpus Romas, ko vadīja imperators Klaudijs.

8. Mīts: Kad Romieši iekaroja Kartāgu, viņi zemē izsēja sāli. Lai gan senatnē šāda prakse tika lietota, lai padarītu zemes neauglīgas, neviens vēsturiskais avots neapstiprina, ka Romieši būtu šādi rīkojušies. Turpretī ir zināms, ka pirmoreiz šādu notikumu pieminējis B.Hallvards 1924-1939. gados izdotajā “Cambridge Ancient History” rakstu krājumā. Taču šajā rakstā nav nekādas atsauces uz vēsturisku avotu, kas pierādītu fakta esamību.

9. Mīts: Romieši bija daudz mazāki par mums. Lai gan “mēs” arī ir diskutējams izmērs (itāļi, eiropieši, vidēji visa pasaule?), Romieši nav bijuši “daudz” mazāki un pat varētu būt bijuši vidēji lielāki par mūsdienu Neapoliešiem.

10. Mīts: Romas imperators Hadrianus Britānijas provincē uzbūvēja sienu kā aizsargu pret barbariem. Lai gan dažs labs barbars varbūt arī tika atbaidīts, šobrīd vēsturnieki sliecas domāt, ka siena drīzāk kalpojusi administratīviem mērķiem, lai iekasētu nodokļus.

Komentējiet »

Vēl nav komentāru.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Veidojiet bezmaksas vietni vai emuāru vietnē WordPress.com.

%d bloggers like this: