Viedumu Vietne ar Sandi

2007-07-5

Āfrikas jaunais fiziķis

Filed under: Green energy, Tech — Sandis @ 13:36

Šodien atradu interesantu stāstu par Viljamu Kamkvambu, Malāvijas piecpadsmitgadīgo iedzīvotāju, kas skolā nav gājis piecus gadus pēc tam, kad izkrita no vidusskolas, jo nespējis samaksāt skolas naudas. Šobrīd viņš jau atkal iet skolā, bet pa šiem pieciem gadiem puika pa māju tikai ar meitām nemīlējās (Malāvijā ir katastrofāls AIDS slimnieku skaits), bet gāja uz bibliotēku un lasīja grāmatas.

Viljams dzīvo ļoti nabadzīgā ģimenē kopā ar vēl četrām (no sešām) māsām, nabadzīgā ciemā, 8 km no tuvākā veikala. Drošvien, ka vārdu nabadzīgs vajag teikt kā super nabadzīgs, jo viņa ģimenes labklājība, šķiet, ir tikai daži desmiti dolāru. Viņa istabai nav neviena loga, bet naktīs tika dedzinātas parafīna sveces, kuras bija jābrauc pirkt uz šo tālo veikalu. Lieki piebilst, ka viņiem ir naturālā saimniecība bez jebkādiem modernajiem līdzekļiem.

Tā nu jaunais Viljams gāja uz bibliotēku un lasīja grāmatas, kuras bija saziedojušas labdarības organizācijas. Kādu dienu viņš uzgāja divas grāmatas – “Using Energy” un “How it works”. Grāmatā bija arī plāni kā uzbūvēt primitīvu vēja ģenerātoru un Viljams izdomāja realizēt to dzīvē. Izmantojot “kļūdu pielaišanas un dedukcijas” metodes, vecu velosipēdu, kartonu, koku un vecu automašīnas akumulatoru, kā arī katru dienu klausoties visa ciema bļaušanā par muļķību darīšanu, viņš uzbūvēja savu pirmo vēja ģenerātoru 5 metru augstumā! Izmantojot vecus vadus, pašbūvētu slēdžu sistēmu un lampiņu, viņš savā istabā ievilka gaismu, lai varētu lasīt arī vakaros.

Nākamajos gados Viljams uzbūvēja vēl divus vēja ģenerātorus – vienu no tiem savai bijušajai skolai, lai viņi varētu klausīties radio, un otru viņš pārtaisīja savu pirmo ģenerātoru, lai tas būtu 12 metrus augsts un prom no mājām. Tagad Viljama vēja ģenerātors apgaismo visu viņa vecāku māju, uzlādē vietējo pārējos akumulatorus. Viņš pat varētu uzlādēt mobilos telefonus, ja vien viņam būtu atbilstoša elektrības pāreja.

Par Viljamu sāka rakstīt avīzes un viņam uzradās kuratori, kas savāca naudu, lai viņš varētu turpināt iet skolā. Tagad Viljamam ir arī savs blogs no kura arī es uzzināju, kas viņš tāds ir. Ir arī bildes.

Advertisements

4 komentāri »

 1. Nja, nu krutais džeks!

  Komentārs by TheVAL — 2007-07-5 @ 15:09

 2. Izrādās, viņš domā arī par citām lietām:

  This one is in the kitchen. You can tell because the walls are blackened from the cooking fires. The smoke is why the kitchen is in a separate building from the main house. My friend talked to me about chimneys. I’m thinking about that now.

  Chista monstrs 😀

  Komentārs by TheVAL — 2007-07-5 @ 15:17

 3. Tas gan ir forši. Šādi stāsti labi noder kā zināma veida reality check: ne visiem pasaulē ūdens krāns, štepselis vai elektriskā plīts ir pašsaprotama lieta…

  Komentārs by simbel — 2007-07-5 @ 20:31

 4. labs stāsts, baigais malacis, tagad arī zināma mēroga slavenība, varbūt no viņa iespaidosies vēl kāds šokolādes puika un āfrikai būs vairāki mazie ģēniji

  Komentārs by 0nkulis — 2007-07-8 @ 0:17


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: