Viedumu Vietne ar Sandi

2007-03-28

Brīvprogrammatūra?

Filed under: Tech — Sandis @ 15:15

Ja vēlies zināt, kas slēpjas zem termina brīvprogrammatūra, lūdzu, spied šeit.

Brīvprogrammatūra – skaļš sauklis, lai parādītu, ka šai programmatūrai ir pārsvars pār citām programmatūrām. Man šodien uznāca vēlme padomāt par šī saukļa bezjēdzīgumu. Latvijas Zinātņu akadēmijas terminoloģijas komisija ir apstiprinājusi terminu “brīvprogrammatūra” freeware tulkojumam, bet es nezinu kāpēc neviens nav pamanījis loģisko marazmu.

Angliskai programmas apzīmējas kā (kāda)+ware, kur “kāda” var būt soft, card vai pat shovel, kā arī free. Latviski brīvprogrammatūru es saprotu kā vārdu salikumu no vārdiem brīvā un programmatūra. Un šeit man nāca filozofiska apgarotība, ka brīvībai nav sakara ar bezmaksas statusu. Programmas nekad nebūs brīvas – tās ir iesprostotas dzelžu apkalpošanā un tām nav nekādas saistības ar to, ka tās ir bezmaksas. Turklāt vai brīvība no autora atlīdzības nozīmē arī brīvību no kļūdām, vīrusiem, kompilatoriem.

Bezmaksprogrammatūra skan trakāk nekā brīvprogrammatūra. Es pat domāju, ka programmatūra skan grūtāk nekā software. Mazliet palūkojos oficiālajos tulkojumos: Ware tiek tulkots kā “izstrādājumi”, hardware – kā “dzelzs izstrādājumi”, tātad software vajadzētu tulkoties kā atmiņas, gaisa vai virtuālie izstrādājumi. Šajā gadījumā bezmaksas izstrādājumi skanētu gluži labi. Ja pat mazliet piepūlētos, tad warez varētu pieņemt kā izstrādājumz 🙂

Advertisements

3 komentāri »

  1. “brīv-” priedēklis latviešu valodā jau tiek lietots, piem., “brīvpusdienas” vai “brīvbiļete”, ar šo pašu “bezmaksas” nozīmi, tā kā, manuprāt, uztraukumam nav pamata.

    Komentārs by PHz — 2007-03-30 @ 12:11

  2. bet tas jau tikai norāda cik tas ir bīstami iegājies! varbūt latviskajā apziņā jau ir nostabilizējies fakts, ka brīvs = bezmaksas?

    Komentārs by Sandis — 2007-03-31 @ 2:59

  3. […] Katru dienu vismaz viens meklē manā blogā šo jautājumu. Acīmredzot viņi cītīgi atrod šo te seno ierakstu, kur es mazliet pafilosofēju par paša termina anglisko izcelsmi un latvisko tulkojumu. Laikam […]

    Pingback by Kas ir brīvprogrammatūra? « Viedumu vietne — 2007-09-12 @ 10:22


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: