Viedumu Vietne ar Sandi

2006-12-18

Latvijai vajag E112!

Filed under: Tech — Sandis @ 10:52

E112 (arī saukta par eCall vai 112) ir tehnoloģiju infrastruktūra i2010 ietvaros, ko Eiropas Savienība ir iecerējusi izveidot līdz 2010. gadam. Tās jēga ir “gudrās automašīnas” izveide, kas pati spētu piezvanīt avārījas dienestam avārījas gadījumā. Cik es zinu, tad ir dzirdēts par daudzām avārijām Latvijas teritorijā, piemēram, Prāta vētras Mumiņu, kur cietušais tiek atrasts tikai pēc vairākām stundām no avārījas brīža, kad palīdzība nāk par vēlu! No 2009. gada visām jaunām automašīnām Eiropas teritorijā būs obligāta šāda tehnoloģija, bet no 2009. gada Latvijā tas nebūs pieejams. Vismaz nekas oficiāli par to nav dzirdams.

Lietuva jau ir piekritusi šādas tehnoloģijas izveidei (tāpat kā Zviedrija un Somija no mums tuvākajiem), brīnums, ka Igauņi nav to vēl izdarījuši. Itkā jau 2009. nav nekāds tuvais termiņš, taču jāatceras, ka visi projekti prasa laiku ieviešanai un, Latvijas gadījumā, arī birokrātijai atliekot finanses un izbīdot papīrus. Kāpēc es par to muldu? Man vēl nav savas mašīnas, tomēr nākotnē tas var mainīties. Izdevīgāk drošvien būtu ja pēc diviem gadiem, kad, piemēram, manu “jauno kautko” kāds ļerga iestums grāvī kāda pagasta nomalē, es vismaz domāšu, ka automašīnas tehnoloģijas man varbūt varētu palīdzēt, ja pats to nespēšu.

No otras puses tā tehnoloģija pie mums varētu bišku nestrādāt. Iemesls – ceļu kvalitāte. 112 telefoncentrāli varētu pārbombīt automašīnu zvani, kas ziņotu par neeksistējošām avārijām tb iebraukšanām bedrēs. Intelektuāla automašīna ir tikai tehnoloģijas nevis AI līmenī un vadītāja biometriskos datus neviens nemērīs. Drošvien kautkur priekšējā buferī (un vēl vismaz 3 vietās) būs indikatori, kas signalizēs centrālajam E112 ziņot par atrašanās vietu. Cik nav redzētas tādas 10cm dziļumā izkritušas bedres ar asām malām. Tur ne tikai pusasi iespējams nolauzt, bet arī rāmi deformēt un vēl 1000 un 1 lietu salauzt.

Gan jau pārspīlēju. Drošvien tehnoloģiski būs iespējams arī novērst tādus krāmus. Bet nu jāsāk par to runāt, teikt, lai Tu arī sāc par to runāt un kāds kautkur aizdomājas, ka ja reiz runā, tad vajag!

Advertisements

Atstāt komentāru »

Vēl nav komentāru.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: